Ухвала від 30.03.2009 по справі 17/149

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32

УХВАЛА

30.03.09 Справа № 17/149.

Суддя Фонова О.С., розглянувши заяву головного державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Луганській області Кудряшової Н.Є. про відстрочку виконання наказу від 08.02.2009 у справі № 17/149

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Луганське енергетичне об'єднання», м. Луганськ

до Товариства з обмеженою відповідальністю “Луганськвода», м. Луганськ

про стягнення 6060021 грн. 41 коп.

в присутності представників сторін:

від позивача -Віткалов Д.М., довіреність № 8 від 01.01.2009;

від відповідача -Булана О.С., довіреність № 72 від 31.12.2008;

від підрозділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Луганській області - Кудряшова Н.Є., довіреність № б/н від 12.02.09.

Обставини справи: 19.03.2009 головний державний виконавець підрозділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Луганській області Кудряшова Н.Є. звернулась до суду з заявою № 1168/14-32/3 від 17.03.2009 про відстрочку по примусовому виконанню наказу, виданого господарським судом Луганської області №17/149 від 08.02.2009, про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю “Луганськвода» на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Луганське енергетичне об'єднання» боргу за активну електроенергію у сумі 5708744 грн. 95 грн. строком до 01.11.2009 року.

Позивач заперечує проти надання відстрочки з наступних підстав.

Так, звичайні умови здійснення господарської діяльності боржником (наявність законодавчих обмежень діяльності, низька прибутковість галузі, традиційно низька платіжна дисципліна населення та таке інше) не можуть бути підставою для відстрочення виконання рішення суду.

Відповідачем не наведено будь-яких обставин особливого характеру, що у винятковому випадку передбачають право суду відстрочити виконання рішення суду.

Посилання заявника в якості обставин, що ускладнюють виконання рішення посилається на законодавчі особливості тарифоутворення на послуги водопостачання та водовідведення, нормативно ускладнений процес надання бюджетних дотацій, законодавче звільнення населення від сплати пені за несвоєчасну сплату комунальних послуг, законодавчо встановлену для підприємств теплозабезпечення та підприємств вугільної промисловості екологічну броню не можуть братись до уваги.

Ці обставини є нормативно встановленими, а відтак звичайними умовами здійснення господарської діяльності з водопостачання та водовідведення, не є винятковими та не можуть бути підставою для надання відстрочки виконання рішення.

Фінансовий стан ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання»є також вкрай складним. Фактично вартість спожитої електричної енергії перераховується на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання енергопостачальника, з цього рахунку кошти за алгоритмом оптового ринку електроенергії розподіляються між виробниками (електростанції), оптовим постачальником електроенергії (ДП "Енергоринок") та власне енергопостачальником (в тому числі стягувач у справі). Електроенергія є спільною власністю всіх учасників оптового ринку електроенергії, кожний з яких має право на частку прибутку від своєї діяльності з виробництва, розподілу або постачання електроенергії; акумульовані на рахунках зі спеціальним режимом використання енергопостачальників кошти не є власністю будь-якого окремого суб'єкта цих відносин. Відстрочка виконання рішення значно порушить законні інтереси не тільки позивача, а й інших членів оптового ринку електроенергії, та ніяк не поліпшить стан розрахунків, оскільки заборгованість відповідача має стійку тенденцію до зростання.

Дослідивши обставини справи, надані сторонами докази на підтвердження своїх доводів, заслухавши у судовому засіданні пояснення представників сторін та представника підрозділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Луганській області, суд

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Луганської області від 26.01.2009 у справі № 17/149 задоволено позов частково та на користь позивача з відповідача стягнуто борг за активну електроенергію у сумі 5 708 774 грн. 95 коп., борг за послуги з компенсації перетікання реактивної електроенергії у сумі 51 870 грн. 55 коп., пеню у сумі 34 687 грн. 96 коп., витрати по сплаті державного мита у сумі 21 971 грн. 71 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 101 грн. 67 коп.

На виконання рішення було видано накази господарського суду № 17/149 від 08.02.2009.

19.03.2009 головний державний виконавець Підрозділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Луганській області Кудряшова Н.Є. звернулась до суду з заявою № 1168/14-32/3 від 17.03.2009 про відстрочку по примусовому виконанню наказу, виданого господарським судом Луганської області №17/149 від 08.02.2009, про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю “Луганськвода» на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Луганське енергетичне об'єднання» боргу за активну електроенергію у сумі 5708744 грн. 95 грн. строком до 01.11.2009 року.

В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на те, що відповідач є спеціалізованим комунальним підприємством, яке надає послуги з водопостачання та водовідведення як населенню Луганської області так і підприємствам, організаціям, установам, що фінансується з державного бюджету. Відповідач законодавчо знаходиться в нерівних умовах з позивачем. Основною складовою витрат послуг з водопостачання та водовідведення є електроенергія (47,5%), вартість якої у період з серпня 2008 року по січень 2009 року збільшилась на 37% від тарифів на електроенергію, які передбачені в витратах на послуги з водопостачання та водовідведення.

Механізм субвенції (дотацій), передбачений Програмою «Питна вода України»та Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»починає діяти тільки з ІV кварталу 2009 року, відповідач не має фінансової можливості погасити заборгованість перед позивачем до надання субвенцій.

Низка підприємств, які мають заборгованість перед відповідачем, зокрема підприємства вугільної промисловості -борг 26 тис. грн. та теплозабезпечуючі підприємства -борг 11,4 млн. грн., включено до переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, на яких розповсюджується дія Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу». Виконавче провадження по цих наказах господарського суду зупинено. Відключити їх від водопостачання та водовідведення відповідач не має можливості, оскільки на них розповсюджується екологічна броня.

Зазначене, на думку заявника, робить неможливим виконання рішення суду, у зв'язку з чим, заявник просить відстрочити виконання рішення строком до 01.11.2009.

Позивач заперечує проти надання відстрочки за підстав, вказаних вище.

Судом встановлено, що з заявою ідентичного змісту вже звертався відповідач. Ця заява була розглянута господарським судом та у задоволенні її відмовлено.

Розглянувши заяву головного державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Луганській області Кудряшової Н.Є. та вислухавши доводи сторін, суд дійшов висновку про наступне.

Відповідно до частини 1 статті 121 ГПК України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, господарський суд, який видав виконавчий документ, у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення.

Однак, заявником не подано будь-яких доказів, на підтвердження обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим на даний час чи в майбутньому.

Як зазначено у п. 10 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26 грудня 2003 року № 14 «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження»при вирішенні заяв сторони про відстрочку або розстрочку виконання рішення суду потрібно мати на увазі, що відповідно до ст. 121 ГПК, їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення.

У п. 2 Роз'яснень Вищого господарського суду України від 12.09.1996 № 02-5/333 «Про деякі питання практики застосування статті 121 Господарського процесуального кодексу України»вказано, що підставою для відстрочки та розстрочки виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк або встановленим господарським судом способом. Вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи.

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідачем не доведено наявності виключних обставин, виняткового випадку для надання відстрочення виконання судового рішення.

Заявник просить суд про надання відстрочки виконання судового рішення строком до 01.11.2009, але ним не доведено суду наявності реальних джерел надходження коштів та не надано доказів на підтвердження того, що фінансовий стан відповідача суттєво зміниться протягом цього періоду, не надано належного економічного та документального обґрунтування такої можливості.

До того ж, суд враховує доводи позивача щодо відмови у відстрочці виконання рішення, які приймаються судом до уваги та є обґрунтованими. Крім того, судом враховуються матеріальні інтереси сторін, а також наявність інфляційних процесів в країні, які знецінюють значні суми заборгованості.

У зв'язку з недоведеністю заявником можливості виконання рішення в строки, зазначені ним у заяві та недоведеністю обставин, які б обумовили необхідність та доцільність відстрочки виконання рішення, суд прийшов до висновку про залишення без задоволення заяви про відстрочку рішення у даній справі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 86, 87, 121 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви № 1168/14-32/3 від 17.03.2009 головного державного виконавця Підрозділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Луганській області Кудряшової Н.Є. про відстрочку по примусовому виконанню наказу, виданого господарським судом Луганської області №17/149 від 08.02.2009, про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю “Луганськвода» на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Луганське енергетичне об'єднання» боргу за активну електроенергію у сумі 5708744 грн. 95 грн. строком до 01.11.2009 року, відмовити.

Суддя О.С. Фонова

Провідний спеціаліст О.В. Уставицька