Постанова від 23.09.2013 по справі 805/13118/13-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2013 р. Справа №805/13118/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 13:24 години.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Галатіної О.О.

при секретарі Леоненко К.В.

за участю:

представника позивача - Сколова М.М.

представників відповідача - Харченко Є.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання за адресою: м. Донецьк, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17 адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Донецької-Макіївської державної регіональної технічної інспекції у вугільній промисловості Макіївський регіон до Державного підприємства «Макіїввугілля» (відокремлений підрозділ «Шахта «Північна») про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Макіїввугілля» (відокремлений підрозділ «Шахта «Північна» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), мотивуючи вимоги тим, що відповідно до направлення на перевірку № 025М/934 від 04.09.2013 року у період з 04.09.2013 року по 04.09.2013 року посадовими особами управління проведено планову (позапланову) перевірку суб'єкта господарювання (об'єкта) відокремленого підрозділу «Шахта «Північна» Державного підприємства «Макіїввугілля» на предмет додержання законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки на ділянці з видобутку вугілля № 1 у 1-й західній бремсберговій лаві західної панелі пласта m3. Під час перевірки 1-ї західної бремсбергової лави західної панелі пласта m3. Перевіркою зафіксовані такі порушення: ст.ст. 13,14 Закону України «Про охорону праці», на всьому протязі лави в неробочому стані 70 секцій механізованого кріплення КД-80, порушення п. 1 гл. 4 р. V «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10; 20 секцій механізованого кріплення КД-80 по довжині лави не мають кінематичного зв'язку з лінією конвеєра, що не дозволяє виконання в повному обсязі технологічного процесу по видобутку вугілля, порушенням п. 3. гл. ІV «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10; у неробочому стані попереджувальна сигналізація запуску конвеєра лави і комбайна 1К-101У, порушення п. 6 гл. 2 р. ІV «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10.

Пунктом 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826, передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком групового нещасного випадку. У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня. Враховуючи зазначене, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей є підстави для заборони виїмки вугілля комбайном 1К-101У у 1-й західній бремсберговій лаві західної панелі пласта m3

Посилаючись на вказані обставини, позивач просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відокремленого підрозділу «Шахта «Північна» Державного підприємства «Макіїввугілля» шляхом повного зупинення роботи по виїмці вугілля комбайном 1К-101У у 1-й західній бремсберговій лаві західної панелі пласта m3.

В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги, просив суд їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, та пояснив, що станом на день розгляду справи порушення не усунуті, оскільки вказані порушення неможливо усунути за такий короткий час. Просив відмовити позивачу у задоволені позову повністю.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено, що на підставі направлення на перевірку № 025М/934 від 04.09.2013 року у період з 04.09.2013 року по 04.09.2013 року посадовими особами територіального управління проведено планову (позапланову) перевірку суб'єкта господарювання (об'єкта) відокремленого підрозділу «Шахта «Північна» Державного підприємства «Макіїввугілля» на предмет додержання законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки на ділянці з видобутку вугілля № 1 у 1-й західній бремсберговій лаві західної панелі пласта m3 (акт № 025М-11/132 від 04 вересня 2013 року).

Перевіркою встановлені наступні порушення:

ст.ст. 13,14 Закону України «Про охорону праці», на всьому протязі лави в неробочому стані 70 секцій механізованого кріплення КД-80 (порушення п. 1 гл. 4 рV «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10);

20 секцій механізованого кріплення КД-80 по довжині лави не мають кінематичного зв'язку з лінією конвеєра, що не дозволяє виконання в повному обсязі технологічного процесу по видобутку вугілля (порушенням п. 3. гл. ІV «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10);

у неробочому стані попереджувальна сигналізація запуску конвеєра лави і комбайна 1К-101У (порушення п. 6 гл. 2 р. ІV «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10).

Статтею 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч.1 ст.38 Закону України «Про охорону праці», державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Пунктом 1 Положення «Про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України», затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України (далі - Міністр).

Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

Відповідно до п.6 вказаного Положення, Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.

Згідно п.1 Положення «Про територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області», затвердженого наказом Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України №186-к від 02.12.2011р., територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області (скорочена назва - територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області) є територіальним органом, який діє у складі Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у та їй підпорядковується.

Підпунктом 7 пункту 4 вказаного Положення встановлено, що Територіальне управління відповідно до покладених на нього завдань: здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.

За приписами п.2.1 Положення «Про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України», затвердженого Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 N 826, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2011 р. за N 1531/20269, державний нагляд (контроль) здійснюється шляхом проведення посадовими особами Держгірпромнагляду України згідно з цим Положенням перевірок (обстежень) установ, підприємств, організацій, їх відокремлених підрозділів, філій, представництв, юридичних осіб, фізичних осіб, що використовують найману працю (далі - суб'єкти господарювання), у тому числі окремих виробничих об'єктів суб'єктів господарювання - виробничих цехів та дільниць, машин і механізмів, промислових майданчиків, інших відокремлених виробничих структурних підрозділів (далі - об'єкти перевірки).

Згідно зі статтею 4 Закону України «Про охорону праці», визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 року № 826, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:

порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;

порушень вимог Кодексу України про надра;

відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;

виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Як було встановлено під час судового засідання, на момент розгляду цієї справи відповідачем не усунуті виявлені в акті перевірки від 04.09.2013р. №025М-11/132 порушення на об'єкті з видобутку вугілля № 1 у 1-й західній бремсберговій лаві західної панелі пласта m3, що не спростовувалось представником відповідача.

Таким чином, у зв'язку з встановленням факту виникнення загрози життю та/або здоров'ю людей з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю, суд вважає, що наявні підстави для заборони робіт з видобутку вугілля № 1 у 1-й західній бремсберговій лаві західної панелі пласта m3.

Відповідно до п. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Керуючись статтями 2, 17, 94, 158-163, 167, 185-186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Донецької-Макіївської державної регіональної технічної інспекції у вугільній промисловості Макіївський регіон до Державного підприємства «Макіїввугілля» (відокремлений підрозділ «Шахта «Північна») про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відокремленого підрозділу «Шахта «Північна» Державного підприємства «Макіїввугілля» шляхом повного зупинення роботи по виїмці вугілля комбайном 1К-101У у 1-й західній бремсберговій лаві західної панелі пласта m3.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її повний текст у судовому засіданні 23 вересня 2013 року.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надісланням апеляційної скарги особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Галатіна О.О.