16 вересня 2013 р. Справа № 804/11371/13-а
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І.,розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області до Державного підприємства "Науково-виробничий комплекс "Автоматика та машинобудування" про стягнення заборгованості, -
Управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області 23.08.2013 року звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Науково-виробничий комплекс «Автоматика та машинобудування», в якому просить стягнути з Державного підприємства «Науково-виробничий комплекс « Автоматика та машинобудування» на користь позивача заборгованість по сплаті штрафної санкції на загальну суму 43 108,45 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Державне підприємство «Науково - виробничий комплекс «Автоматика та машинобудування», яке зареєстроване в управлінні Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах 21.04.2009 року за № 0420030827 порушило норми Закону України № 2464-VI від 08.07.2010 року «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування » , а саме несвоєчасно сплатило єдиний внесок за листопад 2012 року у сумі 181 680,75 грн., термін сплати якого становив 20.12.2012 року. Фактично зазначений борг сплачено у повному обсязі тільки 27.05.2013 року. На підставі ч. 10, п.2 ч.11 ст. 25 Закону України № 2464-VI від 08.07.2010 року за несплату (неперерахування ) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування Управлінням Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області було винесене рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені від 30.05.2013 року № 426 за період з 20.12.2012 року до 27.05.2013 року у вигляді штрафу у розмірі 18 168,07 грн. та пені у розмірі 24 940,38 грн., яке було отримане особисто представником відповідача 30.05.2013 року.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні, позовну заяву підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, шляхом направлення поштової кореспонденції на адресу позивача, яка зазначена в Свідоцтві про державну реєстрацію юридичної особи, але до суду повернувся конверт з поштовою кореспонденцією для відповідача із зазначенням «за закінченням строку зберігання».
Суд вважає, що вжив усі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про розгляд даної адміністративної справи із його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів.
На підставі частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо не має перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату,час та місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що відповідач Державне підприємство «Науково - виробничий комплекс «Автоматика та машинобудування» (Ідентифікаційний код 36004020) 15.04.2009 року зареєстровано Виконавчим комітетом Жовтоводської міської ради Дніпропетровської області та знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області.
30 травня 2013 року Управленням Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області на підставі ч. 10, п.2 ч.11 ст. 25 Закону України № 2464-VI від 08.07.2010 року винесено рішення № 426 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 43 108,45 грн. , яке 30 травня 2013 року отримано представником відповідача діловодом ОСОБА_2
Відповідно до розрахунку фінансової санкції та пені Державного підприємства «Науково - виробничий комплекс « Автоматика та машинобудування» до 20.12.2012 року підприємство мало сплатити суму боргу в розмірі 181 680,75 грн.
25 квітня 2013 року відповідач сплатив до Управлення Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області суму заборгованості в розмірі 16 500.18 грн. ( 126 днів прострочення).
29 квітня 2013 року - в розмірі 97 238,64 грн.( 130 днів прострочення).
17 травня 2013 року - в розмірі 48 779,83 грн. ( 148 днів прострочення).
21 травня 2013 року - в розмірі 4 131,57 грн. ( 152 дні прострочення).
22 травня 2013 року - в розмірі 377,80 грн.( 153 дні прострочення).
27 травня 2013 року - в розмірі 14 652,73 грн. ( 158 днів прострочення).
Правовідносини, що виникли між сторонами регулюються нормами Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464 - VІ.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», платниками єдиного внеску зокрема є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами;
Відповідно до ч.2. ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», визначено, що платник єдиного внеску зокрема зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
У відповідності до ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Згідно зі ч.11 та ч.12 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.12 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», визначено, що завданнями Пенсійного фонду є забезпечення збору єдиного внеску, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску. Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань: аналізує та спільно з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування прогнозує надходження коштів від сплати єдиного внеску; забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.
Відповідно до ч.10 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», визначено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», визначено, що Територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску зокрема такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум;
Відповідно до ч.14 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», визначено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску. Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення. Оскарження рішення територіального органу Пенсійного фонду про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати до винесення органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі. Строк сплати фінансових санкцій також зупиняється до ухвалення судом рішення у разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування фінансових санкцій пов'язано з виникненням або несвоєчасною сплатою суми недоїмки.
В даному випадку сума боргу, що підлягала сплаті на 20.12.2012 року становить 181 680,75 грн. Зазначена сума була сплачена в повному обсязі 27.05.2013 року а сплачувалась частинами, а саме - 25.04.2013року - 16 500,18 (126 днів прострочення), 29.04.2013 року - 97 238,64 грн.(130 днів прострочення), 17.05.2013 року - 48 779,83 грн.(148 днів прострочення), 21.05.2013 року - 4 131,57 грн.(152 дня прострочення), 22.05.2013 року - 377,80 грн.(153 дня прострочення) та 27.05..2013 року - 14 652,73 грн. (158 днів прострочення).
Штрафна санкція у розмірі 10% від загальної суми становить 18 168,07 грн. Нарахована пеня становить 24 940,38 грн. (зарахована сума* дні прострочення*0,1%).
Отже, відповідачем нараховані штрафні санкції та пеня та прийняте рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 30 травня 2013 року №426 за період з 20.12.2012 року до 27.05.2013 року на загальну суму 43 108,45 грн.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені відповідними належними документами, а відтак підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області до Державного підприємства «Науково - виробничий комплекс «Автоматика та машинобудування» про стягнення заборгованості - задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Науково - виробничий комплекс «Автоматика та машинобудування» на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області заборгованість по сплаті штрафної санкції та пені на загальну суму 43 108,45 грн.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.І. Озерянська