29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"02" квітня 2009 р.
Справа № 16/8/683-Н
За позовом Прокурора Хмельницького району в інтересах держави, в особі Хмельницької районної державної адміністрації, в особі Хмельницької обласної ради, м. Хмельницький
до 1. Розсошанської сільської ради, с. Розсоша Хмельницького району
2. Агрофірми «Проскурів», с. Розсоша Хмельницького району
3. Акціонерного товариства агрофірми «Проскурів», с.Розсоша Хмельницького району
про визнання недійсним Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою
Суддя В.В. Магера
Представники сторін:
Від позивачів: 1. Вальчук М.В. - за дорученням № 26/01-2081/07 від 23.11.07р.;
2. не з'явився;
Від відповідачів: 1. не з'явився;
2. не з'явився;
3. не з'явився;
За участю: Шкадько В.В. - прокурора відділу прокуратури області;
Суть спору: Прокурор в інтересах держави в особі позивачів звернувся з позовом в якому просить визнати недійсним Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою площею 699,8 га, виданий Розсошанською сільською радою народних депутатів від 20.02.1996 р. Акціонерному товариству Агрофірмі «Проскурів».
Представник позивача та прокурор, в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та наполягали на їх задоволенні, посилаючись на те, що вони підтверджені поданими доказами.
Відповідач 1 повноважного представника в судове засідання не направив, між тим 02.04.2009 р., ним, до суду подано лист в якому відповідач 1 просить справу розглянути без участі повноважного представника, проти даного позову не заперечує.
Представник 2-го відповідача в судове засідання не з'явився, поважних причин неявки не повідомив. В судовому засіданні 02.06.2008 р. подав письмове пояснення в якому проти позову заперечує з підстав викладених у відзиві на позов, додаткового звертає увагу суду на те, що з моменту видачі Державного акту на право постійного користування землею вже пройшло майже 12 років. За даний період, контролюючими та перевіряючими органами, жодного порушення використання Агрофірмою «Проскурів» земель колективної власності відповідно до Державного акту виявлено не було. Представник 2-го відповідача в судовому засіданні 02.06.2008 р. пояснив суду що Агрофірми «Проскурів», с. Розсоша Хмельницького району є правонаступником Акціонерного товариства агрофірми «Проскурів», с.Розсоша Хмельницького району, а тому правомірно користується виділеною земельною ділянкою площею 699,8 га.
Відповідач 3 відзив на позов не подав, повноважного представника в судове засідання не направив, поважні причини його неявки не повідомив, позовні вимоги не оспорив.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:
Прокуратурою Хмельницького району проведено перевірку за зверненням голови ВАТ «Проскурів» щодо незаконної порубки лісу, який перебуває в постійному користуванні даного підприємства та знаходиться на території Розсошанської сільської ради.
Перевіркою встановлено, що 20.02.1996 р. Розсошанською сільською Радою народних депутатів Акціонерному товариству агрофірмі «Проскурів», видано Державний акт серія: ХМ, номер не зазначено, на постійне користування землею, площею 699,5 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Відповідно до Державного акту серії ХМ, виданого 20.02.1996 р. АТ АФ «Проскурів» набуло право постійного користування на земельних ділянках площею 699,5 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
В ході проведеної перевірки встановлено, що Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою площею 699,5 га видано АТ АФ «Проскурів» на підставі рішення третьої сесії Розсошанської сільської Ради народних депутатів від 29.05.1995 р. № 2 «Про передачу земель в колективну власність агрофірмі «Проскурів» Хмельницького району.
Рішенням третьої сесії Розсошанської сільської Ради народних депутатів від 29.05.1995 р. № 2 «Про передачу земель в колективну власність агрофірмі «Проскурів» Хмельницького району Агрофірмі «Проскурів» передано у колективну власність 3 411,8 га землі.
Дане рішення сільської ради прийняте на підставі протоколу загальних зборів членів колективу від 15.02.1994 р. та стосується передачі АФ «Проскурів» земельної ділянки площею 3 411,8 га в колективну власність. На підставі даного рішення сесії Розсошанською сільською Радою народних депутатів 20.02.1996 р. АФ «Проскурів» видано Державний акт на право колективної власності на земельну ділянку площею 34 11,8 га.
Згідно довідки №4-1-4/25 від 14.01.2008 р., наданої Управлінням земельних ресурсів у Хмельницькому районі, м. Хмельницький, відповідно до Державного акту на право постійного користування серії ХМ номер не зазначено виданого 20.02.1996 р. на підставі рішення №2 сесії Розсошанської сільської Ради від 29.0.51995 р. площа земель переданих у постійне користування АТ АФ «Проскурів» -699,5 га, в тому числі: -резервний фонд 189,3 га, - лісовий фонд -266,6 га, - водний фонд -218,0 га. Розбіжність між площею вказаною на сторінці 2 у Державному акті на право постійного користування і площею згідно контурів на плані зовнішніх меж Державного акта на право постійного користування становить 25,6 га. Разом з тим управління земельних ресурсів у Хмельницькому районі повідомляє, що технічні звіти по видачі державних актів на право колективної власності на землю та право постійного користування землею виданих АФ “Проскурів»в управління земельних ресурсів у Хмельницькому районі відповідно до акту прийомки-передачі суб'єктом підприємницької діяльності (виконавцем технічних звітів) не передавались і наданий час в управлінні відсутні.
Як вбачається з довідки Головного управління статистики у Хмельницькій області в ЄДРПОУ значиться агрофірма «Проскурів». Дані відомості також підтверджено Довідкою з єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Відомості щодо наявності в реєстрі Акціонерного товариства Агрофірма «Проскурів» відсутні.
Досліджуючи надані позивачем докази, аналізуючи наведені його представником пояснення, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Ст.5 Водного кодексу України (в редакції чинній на момент видачі Державного акту) встановлено, що до водних об'єктів місцевого значення належать поверхневі води, що знаходяться і використовуються в межах однієї області і які не віднесені до водних об'єктів загальнодержавного значення. Ст.8 ч.1 п.2 цього ж Кодексу передбачено, що до компетенції обласних Рад народних депутатів відноситься розпорядження водними об'єктами місцевого значення.
Згідно ст.13 Лісового кодексу України (в редакції чинній на момент видачі Державного акту) до компетенції обласних Рад народних депутатів належить надання земельних ділянок лісового фонду за межами населених пунктів у постійне користування.
Відповідно до вимог ст.19 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент видачі Державного акту) сільські Ради народних депутатів надають земельні ділянки у користування для всіх потреб із земель сіл, а також за їх межами для будівництва шкіл, лікарень, підприємств торгівлі та інших об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням населення (сфера послуг), сільськогосподарського використання, ведення селянського (фермерського) господарства, особистого підсобного господарства, індивідуального житлового, дачного і гаражного будівництва індивідуального і колективного садівництва, городництва, сінокосіння і випасання худоби, традиційних народних промислів.
Ст.19 Земельного кодексу України (в редакції чинній на час видачі Державного акту) встановлено, що Державні акти видаються на підставі проекту відведення земельної ділянки, який розробляється відповідними землевпорядними організаціями.
Розглядом матеріалів справи, встановлено що Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою площею 699,5 га видано Акціонерному товариству Агрофірмі «Проскурів» на підставі рішення третьої сесії Розсошанської сільської Ради народних депутатів від 29.05.1995 р. № 2 «Про передачу земель в колективну власність агрофірмі «Проскурів» Хмельницького району». Між тим, вищевказане рішення сільської ради прийняте на підставі протоколу загальних зборів членів колективу від 15.02.1994 р. та стосується передачі Агрофірмі «Проскурів» земельної ділянки площею 3 411,8 га в колективну власність. На підставі даного рішення сесії Розсошанською сільською Радою народних депутатів 20.02.1996 р. видано Агрофірмі «Проскурів» Державний акт на право колективної власності на земельну ділянку площею 3 411,8 га. При цьому в даному рішенні відсутні будь які висновки стосовно надання чи виділення Акціонерному товариству Агрофірмі «Проскурів» земельних ділянок.
Право користування наданою земельною ділянкою, згідно ст.22 Земельного Кодексу України, виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документу, що посвідчує це право. В ході розгляду справи відповідачами не подано доказів виготовлення проекту відведення земельної ділянки та іншої землевпорядної документації на вищезазначену земельну ділянку. Не подано доказів визначення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки.
Із системного аналізу вимог вищезазначеного законодавства вбачається, що відповідач 1, при видачі Державного акту серії ХМ, виданого 20.02.1996 р. АТ АФ «Проскурів» діяв не в межах наданих повноважень, тобто не у відповідності до вимог ст. 13 Лісового кодексу України, ст. 8 Водного кодексу України, ст. 19 Земельного кодексу України.
При цьому судом враховується, що оспорюваний Державний акт видано Акціонерному товариству Агрофірмі «Проскурів», між тим відомості про дане підприємство в ЄДРПОУ відсутні. Натомість зареєстровано Агрофірму «Проскурів», якій оспорюваний Державний акт не видавався, а само підприємство (Агрофірма «Проскурів») не надало жодних доказів правонаступництва, перереєстрації, реорганізації Акціонерного товариства Агрофірма «Проскурів» в Агрофірму «Проскурів».
За таких обставин, позовні Прокурора Хмельницького району в інтересах держави, в особі Хмельницької районної державної адміністрації, в особі Хмельницької обласної ради, м. Хмельницький до 1. Розсошанської сільської ради, с. Розсоша Хмельницького району; 2. Агрофірми «Проскурів», с. Розсоша Хмельницького району; 3. Акціонерного товариства агрофірми «Проскурів», с.Розсоша Хмельницького району про визнання недійсним Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою підлягають задоволенню частково, а саме до відповідача 1 Розсошанської сільської ради, с. Розсоша Хмельницького району.
В позові відносно відповідачів 2,3 - Агрофірми «Проскурів», с. Розсоша Хмельницького району та Акціонерного товариства агрофірми «Проскурів», с.Розсоша Хмельницького району необхідно відмовити, оскільки відповідачу 2 спірний Державний акт не видавався, тобто ним не порушено будь чиї інтереси та охоронювані законом права, а стосовно відповідач 3 - Акціонерного товариства Агрофірми «Проскурів», с.Розсоша Хмельницького району в органах статистики взагалі відсутні будь які відомості стосовно його реєстрації.
У відповідності із ст.ст. 44, 49 ГПК України судові витрати у справі належить покласти на відповідача 1 відповідно до задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 116 Господарського процесуального кодексу України, СУД -
Позов Прокурора Хмельницького району в інтересах держави, в особі Хмельницької районної державної адміністрації, в особі Хмельницької обласної ради, м. Хмельницький до 1. Розсошанської сільської ради, с. Розсоша Хмельницького району; 2. Агрофірми «Проскурів», с. Розсоша Хмельницького району; 3. Акціонерного товариства агрофірми «Проскурів», с.Розсоша Хмельницького району про визнання недійсним Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою задовольнити частково.
Визнати недійсним Державний акт серії ХМ, номер відсутній, виданого 20.02.1996 р. Акціонерному товариству Агрофірмі «Проскурів» на право постійного користування на земельних ділянках площею 699,5 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Стягнути з Розсошанської сільської ради, с. Розсоша Хмельницького району (код 04402899) в доход державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095, на рахунок ВДК у м. Хмельницькому № 31112095700002, МФО 815013, код ЗКПО 23565225 державне мито в розмірі 85 грн. (вісімдесят п'ять грн. 00 коп.), 118,00 грн. (сто вісімнадцять грн. 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на р/р 31215259700002, МФО 815013, банк ГУ ДКУ у Хмельницькій області, ЄДРПОУ 23565225, код бюджетної класифікації 22050000.
Видати наказ.
В позові Прокурора Хмельницького району в інтересах держави, в особі Хмельницької районної державної адміністрації, в особі Хмельницької обласної ради, м. Хмельницький Агрофірми «Проскурів», с. Розсоша Хмельницького району; Акціонерного товариства агрофірми «Проскурів», с.Розсоша Хмельницького району про визнання недійсним Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою відмовити.
Суддя