Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 311
Іменем України
24.03.2009
Справа №2-18/10541.1-2008
За позовом - Орендного підприємства “Кримтеплокомуненерго» (м. Сімферополь, вул.Гайдара,4а) в особі Євпаторійської філії ОП “Кримтеплокомуненерго» (м. Євпаторія, вул. Лінейна, 10).
До відповідачів - 1. Кримського республіканського підприємства “Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторії» (м. Євпаторія, вул. Некрасова,45)
2. Євпаторійської міської ради (97416, м. Євпаторія пр. Леніна, 2)
3. Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради (97416, м. Євпаторія пр. Леніна, 2)
Про визнання права власності та визнання рішення недійсним.
Суддя І.К. Осоченко
Від позивача - Жила Д.А. - юрист, довіреність від 14.01.2009р.
Від відповідача 1- не з'явився.
Від відповідача 2 - Сеїтяг'яєва Е.С. - заст. начальника юр. відділу, довіреність від 26.12.2007р.
Від відповідача 3 - Котеленець Ю.А. - гол. спец-т, довіреність № 879/02-29 від 13.08.2007 р.
Суть спору: ОП “Кримтеплокомуненерго» звернулось до господарського суду АР Крим з позовом до відповідача - КП “БРТІ м. Євпаторії» про визнання права власності Орендного підприємства “Кримтеплокомуненерго» (м. Сімферополь, вул. Гайдара, 4а, ЗКПО 03358593) з правом повного господарського відання Євпаторійської філії ОП “Кримтеплокомун-енерго»(97400, м. Євпаторія вул. Лінійна, 10, ЗКПО 26178681) на об'єкт нерухомості в цілому - котельну літ. “Б» з огорожею, загальною площею 164,9 кв. м., розташовану на земельній ділянці площею 551,43 кв. м. за адресою: м. Євпаторія, вул. Хлібна, 51.; спонукання Кримського республіканського підприємства “Бюро реєстрації і технічної інвентаризації м. Євпаторії» (97400 м. Євпаторія, вул. Некрасова, 45) провести державну реєстрацію права власності Орендного підприємства “Кримтеплокомуненерго»(м. Сімферополь, вул. Гайдара, 4а, ЗКПО 03358593) з правом повного господарського відання Євпаторійської філії ОП “Кримтеплокомуненерго»(97400 м. Євпаторія вул. Лінійна, 10, ЗКПО 26178681) на об'єкт нерухомості в цілому -котельну літ. “Б» з огорожею, загальною площею 164,9 кв. м., розташовану на земельній ділянці площею 551,43 кв. м. за адресою: м. Євпаторія, вул. Хлібна, 51.
Позовні вимоги мотивовані тим, що у власність підприємства “Євпаторія - теплокомуненерго», яке входило до складу Кримського ПО теплових мереж “Кримтеплокомуненерго», з балансу Євпаторійського управління освіти було передано безоплатно майно, а саме: будівля котельної по вул. Хлібна у м. Євпаторії.
На думку позивача, даний факт підтверджується АВІЗО за лютий 1975р., оформлений між підприємством “Євпаторіятеплокомуненерго» та Централізованою бухгалтерією шкіл Євпаторійського управління освіти.
Як пояснив позивач, майно було відображене на балансі підприємства та значиться за інвентарним №4699. У лютому 1981р. Євпаторійським МБРТІ було складено та оформлено інвентарну справу на котельну по вул. Хлібна,51 у м. Євпаторії. також був складений відділом містобудівного кадастру та геодезії при Управління архітектури та містобудування м. Євпаторії технічний звіт.
За результатами інвентаризації був складений акт встановлення меж ділянок в натурі та встановлено, що площа земельної ділянки під котельною по вул. Хлібна,51 у м. Євпаторії складає 551,43 кв. м.
З метою впорядкування правової реєстрації нерухомого майна, яке знаходиться на балансі позивача, останній звернувся до КРП “БРТІ м. Євпаторія» з проханням зареєструвати право власності на спірний об'єкт нерухомості. Проте відповідач відмовив у такій реєстрації, посилаючись на те, що надані позивачем документи побічно підтверджують право власності на нерухоме майно, але не підлягають реєстрації у відповідності до вимоги чинного законодавства, оскільки не відносяться до правовстановлюючих.
Рішенням господарського суду АР Крим від 19.03.2007 року у справі № 2-29/3487-2007 позов задоволено, визнано право власності Орендного підприємства “Кримтеплокомуненерго» (м. Сімферополь, вул. Гайдара, 4а, ЗКПО 03358593) з правом повного господарського відання Євпаторійської філії ОП “Кримтеплокомуненерго»(97400, м. Євпаторія вул. Лінійна, 10, ЗКПО 26178681) на об'єкт нерухомості в цілому -котельну літ. “Б» з огорожею, загальною площею 164,9 кв. м., розташовану на земельній ділянці площею 551,43 кв. м. за адресою: м. Євпаторія, вул. Хлібна, 51 та спонукано Кримське республіканське підприємство “Бюро реєстрації і технічної інвентаризації м. Євпаторії» (97400 м. Євпаторія, вул. Некрасова, 45) провести державну реєстрацію права власності Орендного підприємства “Кримтеплокомуненерго» (м. Сімферополь, вул. Гайдара, 4а, ЗКПО 03358593) з правом повного господарського відання Євпаторійської філії ОП “Кримтеплокомуненерго» (97400 м. Євпаторія вул. Лінійна, 10, ЗКПО 26178681) на об'єкт нерухомості в цілому -котельну літ. “Б» з огорожею, загальною площею 164,9 кв. м., розташовану на земельній ділянці площею 551,43 кв. м. за адресою: м. Євпаторія, вул. Хлібна, 51.
Євпаторійська міська рада, яка не залучалася до участі у справі, звернулася з касаційною скаргою на вказане рішення господарського суду АР Крим, в якій стверджувала, що даним рішенням зачіпляються її права та інтереси і просила рішення скасувати.
Постановою Вищого господарського суду України від 07.10.2008 року рішення господарського суду АР Крим від 19.03.2007 року у справі № 2-29/3487-2007 було скасоване, справа передана на новий розгляд до господарського суду АР Крим.
Справі був привласнений № 2-18/10541.1-2008 і її розгляд доручений судді господарського суду АР Крим Осоченко І.К.
16.12.2008 року у судовому засіданні відповідач - КРП «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м.Євпаторії» - надав відзив на позов, в якому просить у позові відмовити за мотивів, що акт прийому-передачі не є правовстановлюючим документом, на підставі якого проводиться реєстрація права власності.
16.12.2008 року судом залучена до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог - Євпаторійська міська рада - яка надала до матеріалів справи письмові пояснення, в яких зазначила, що Євпаторійською міською радою не приймалося рішення про надання позивачеві земельної ділянки за адресою: м. Євпаторія вул. Хлібна, 51. Також пояснила, що проект відведення земельної ділянки за вказаною адресою позивачем не розроблявся.
Ухвалою господарського суду АР Крим від 16.12.2008 року у порядку, передбаченому частиною 1 статті 24 Господарського процесуального кодексу України, суд залучив Євпаторійську міську раду до участі у справі як іншого відповідача, виключивши Євпаторійську міську раду з числа третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.
У судовому засіданні, яке відбулося 09.02.2009 року, Представник позивача надав Заяву про доповнення позовних вимог, відповідно до якої просить визнати право власності Орендного підприємства “Кримтеплокомуненерго» (м. Сімферополь, вул. Гайдара, 4а, ЗКПО 03358593) з правом повного господарського відання Євпаторійської філії ОП “Кримтеплокомуненерго» (97400, м. Євпаторія вул. Лінійна, 10, ЗКПО 26178681) на об'єкт нерухомості в цілому - котельну літ. “Б» з огорожею, загальною площею 164,9 кв.м., розташовану на земельній ділянці площею 551,43 кв. м. за адресою: м. Євпаторія, вул. Хлібна, 51.; примусити Кримське республіканське підприємство “Бюро реєстрації і технічної інвентаризації м. Євпаторії» (97400 м. Євпаторія, вул. Некрасова, 45) провести державну реєстрацію права власності Орендного підприємства “Кримтеплокомуненерго» (м. Сімферополь, вул. Гайдара, 4а, ЗКПО 03358593) з правом повного господарського відання Євпаторійської філії ОП “Кримтеплокомуненерго» (97400 м. Євпаторія вул. Лінійна, 10, ЗКПО 26178681) на об'єкт нерухомості в цілому - котельну літ. “Б» з огорожею, загальною площею 164,9 кв. м., розташовану на земельній ділянці площею 551,43 кв. м за адресою: м. Євпаторія, вул. Хлібна, 51.
Також позивач просить суд визнати недійсним рішення виконавчого комітету Євпаторійської міської ради № 66 від 26.02.1999 року «Про правову реєстрацію об'єктів (будівель, споруд) комунальної власності в частині права та зобов'язання БТІ здійснити правову реєстрацію права власності на об'єкт нерухомості в цілому - котельну літ. «Б», розташовану за адресою: м. Євпаторія вул. Хлібна, 51 за Фондом міської ради.».
Крім того, позивач просив залучити до участі у справі іншого відповідача - виконавчий комітет Євпаторійської міської ради.
Суд прийняв дану Заяву позивача до свого розгляду.
Ухвалою господарського суду АР Крим від 09.02.2009 року у порядку, передбаченому частиною 1 статті 24 Господарського процесуального кодексу України, суд залучив Виконавчий комітет Євпаторійської міської ради до участі у справі як іншого відповідача.
12.03.2009р. у судовому засіданні представник позивача надав заяву про уточнення п.4 прохальної частини позовних вимог, а саме викласти в редакції : «не примусити», а «спонукати БТІ провести державну реєстрацію».
Суд прийняв дану Заяву до свого розгляду.
Крім того, у судовому засіданні, яке відбулося 24.03.2009 року, позивач ще уточнив свої позовні вимоги, виклавши їх у своєї Заяві у наступній редакції:
1. Визнати право власності Орендного підприємства «Кримтеплокомуненерго» (м. Сімферополь, вул. Гайдара, 4а, ЗКПО 03358593) з правом повного господарського відання Євпаторійської філії ОП «Кримтеплокомуненерго» (97400, м. Євпаторія вул. Лінійна, 10, ЗКПО 26178681) на об'єкт нерухомості в цілому - котельну літ. «Б» з огорожею, загальною площею 164,9 кв.м., розташовану за адресою: м. Євпаторія, вул. Хлібна, 51.
2. Спонукати Кримське республіканське підприємство «Бюро реєстрації і технічної інвентаризації м. Євпаторії» (97400 м. Євпаторія, вул. Некрасова, 45) провести державну реєстрацію права власності Орендного підприємства «Кримтеплокомуненерго» (м. Сімферополь, вул. Гайдара, 4а, ЗКПО 03358593) з правом повного господарського відання Євпаторійської філії ОП «Кримтеплокомуненерго» (97400 м. Євпаторія вул. Лінійна, 10, ЗКПО 26178681) на об'єкт нерухомості в цілому - котельну літ. «Б» з огорожею, загальною площею 164,9 кв.м., розташовану за адресою: м. Євпаторія, вул. Хлібна, 51.
Визнати недійсним рішення виконавчого комітету Євпаторійської міської ради № 66 від 26.02. 1999 р. «Про правову реєстрацію об»єктів (будівель, споруд) комунальної власності в частині визнання права та зобов»язання БТІ здійснити правову реєстрацію права власності на об'єкт нерухомості в цілому - котельну літ. «Б», розташовану за адресою: м. Євпаторія, вул. Хлібна, 51 за Фондом міської ради.
Судом дана заява позивача про уточнення позовних вимог прийнята до свого розгляду.
Розгляд справи неодноразово судом відкладався, судом по справі оголошувалася перерва з 02.02.2009 по 09.02.2009 року у порядку ст..77 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд
Згідно пунктів 1.1 та 1.2 Статуту Орендного підприємства «Кримтеплокомуненерго», зареєстрованого виконкомом Залізничної районної ради м. Сімферополя Розпорядженням № 359 п.1 від 26.08.1994 року, позивач є правонаступником Орендного Підприємства АТ «Кримтеплокомуненерго», а також реорганізованих шляхом приєднання до нього 6 орендних підприємств, в т.ч. і Орендного підприємства Євпаторіятеплокомуненерго», зареєстрованого Розпорядженням виконкому № 188 п-р від 10.11.1994 року.
Відповідно до п.2.1 Статуту позивача цілями його діяльності є розвиток та удосконалення системи теплопостачання, задоволення потреб громадян, колективних, державних та інших підприємств, установ, організацій у виготовленій продукції, роботах, виконуваємих послугах позивачем по забезпеченню тепловою енергією, самостійно або сумісно з іншими юридичними особами.
Як вбачається із матеріалів справи, з балансу Євпаторійського управління освіти на баланс підприємства «Євпаторіятеплокомуненерго», яке входило до складу Кримських ПО теплових мереж «Кримтеплокомуненерго», було передано безоплатно майно, а саме: - будівля котельної, яка розташована по вул. Хлібна в м. Євпаторія відповідно до чинного на той момент цивільного законодавства СРСР і Закону України «Про власність в СРСР».
Передача вищезазначеного обєкту нерухомості між «Євпаторіятеплокомуненерго» і Централізованою бугалтерією шкіл Євпаторійського управління освіти була оформлена і засвідчена АВІЗО за лютий 1975 р.
Відповідно до відомості обліку основних засобів будівля котельної по вул. Хлібна, 51 відображена на балансі підприємства і до теперішнього часу значиться під інвентарним № 4699.
Починаючи з 1996 р., у Зв язку зі сто процентним зносом котельної, за рахунок власних коштів позивачем здійснювалися ремонті роботи стосовно останньої в цілях виконання своїх функцій, пов'язаних з розвитком та удосконаленням надання послуг по теплопостачанню у м. Євпаторія.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідно до акту комісії по оцінці від 04.04.2007 р. первинна вартість переданої будівлі котельної складала 528,03 грн., сума зносу складає 528,03 грн, але сума остаточної вартості обєкту після дооцінки складає станом на квітень 2007 р. вже 52 528,03 грн.
Відповідачем по справі - КРП «БРТІ м. Євпаторії» - була оформлена інвентарна справа на котельну по вул. Хлібна, 51 в м. Євпаторія, згідно з якою спірний об'єкт нерухомості був описаний за наступними технічними характеристиками: котельна літ. «Б» з огорожею, загальною площею 164,9 кв.м., розташована за адресою: АРК, м. Євпаторія, вул. Хлібна, 51.
У зв'язку з реорганізацією ОП «Євпаторіятеплокомуненерго» (правонаступника Євпаторійського орендного підприємства з теплопостачання) шляхом приєднання до ОП «Кримтеплокомуненерго» (правонаступника Кримського ПО теплових мереж «Кримтеплокомуненерго») з 01.09.2002 р. по теперішнього часу функції по теплопостачанню в м. Євпаторія здійснює Євпаторійська філія ОП «Кримтеплокомуненерго», як наступник прав і обов'язків реорганізованого «Євпаторіятеплокомуненерго».
З метою впорядкування правової реєстрації нерухомого майна, що знаходиться на балансі Євпаторійської філії ОП «Кримтеплокомуненерго», керівництво філії звернулося до КРП «Бюро реєстрації і технічної інвентаризації м. Євпаторії» з питанням про реєстрацію права власності на об'єкт нерухомості - котельну літ. «Б» з огорожею, загальною площею 164,9 кв.м.
З відповіді КРП «БРТІ м. Євпаторії» від 22.02.2007 р. на адресу позивача вбачається, що надані позивачем документи побічно підтверджують право власності, але відповідно до законодавства України не можуть бути підставою для реєстрації.
Між тим, 26.02.1999р. виконавчим комітетом Євпаторійської міської ради, на підставі Інструкції «Про порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно, яке знаходиться у власності юридичних та фізичних осіб», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п. п. 3, 4 Постанови ВС Криму № 110-1 від 29.06.92 р. «Про розмежування майна державної (РК) власності і власності адміністративно - територіальних единиць (комунальної)», було прийняте рішення № 66, відповідно до якого вирішено БТІ здійснити правову реєстрацію будівель відповідно до переліку за Фондом міської ради.
Відповідно до наданого виконавчим комітетом Євпаторійської міської ради переліку обєктів, останній включає домоволодіння по вул. Хлібна в м. Євпаторія.
23.07.2004 р. Євпаторійським виконкомом територіальній громади м. Євпаторія було видано свідоцтво про право власності на нежитлову будівлю, яка розташована по вул. Хлібна, 51 в м. Євпаторія та включає також літ. «Б» котельну.
23.07.2004 р. КРП «БРТІ м. Євпаторія» на підставі вищевикладеного свідоцтва було зареєстровано право власності
Вивчивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Орендного Підприємства «Кримтеплокомуненерго» в особі Євпаторійської філії Орендного Підприємства «Кримтеплокомуненерго» підлягають задоволенню, при цьому суд виходить з наступного:
Як вбачається із Закону України «Про власність» - а саме ст. 21 - право колективної власності виникає на підставі: добровільного об'єднання майна громадян і юридичних осіб для створення кооперативів, акціонерних товариств, інших господарських товариств і об'єднань; передачі державних підприємств в оренду; викупу колективами працівників державного майна; перетворення державних підприємств в акціонерні та інші товариства; безкоштовної передачі майна державного підприємства у власність трудового колективу, державних субсидій; пожертвувань організацій і громадян, інших цивільно-правових угод; в колективну власність можуть бути передані землі колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів і інших державних сільськогосподарських підприємств, землі товариств садівників - за рішенням загальних зборів цих підприємств, кооперативів, товариств.
Суд вважає, що внаслідок безоплатної передачі Централізованою бугалтерією шкіл Євпаторійського управління спірного майна - будівлі котельної по вул. Хлібна,51 - з моменту оформлення АВІЗО за лютий 1975 р. - на вказане майно у Євпаторійського орендного підприємства з теплопостачання виникло право на такий об'єкт.
Виходячи с приписів Закону України «Про підприємства в Україні», діючого на момент реорганізації, при перетворенні одного підприємства в інше, а саме його п.7 ст.34 - до підприємства, яке тільки що виникло, переходять всі майнові права і обов'язки колишнього підприємства, а отже, внаслідок перетворення підприємства «Євпаторіятеплокомуненерго» (Євпаторійського орендного підприємства по теплопостачанню) до створеного ОП «Євпаторіятеплокомуненерго» перейшли всі права і обов»язки Євпаторійського орендного підприємства з теплопостачання, у тому числі, право власності на передане відповідно до АВІЗО нерухоме майно - котельну літ. «Б» з огорожею, загальною площею 164,9 кв.м., по вул. Хлібна, 51 у м. Євпаторія.
Як вбачається з п. 5 ст. 34 даного Закону, при приєднанні одного підприємства до іншого до останнього переходять всі майнові права і обов'язки приєднаного підприємства, а, отже, внаслідок приєднання ОП «Євпаторіятеплокомуненерго» до ОП «Кримтеплокомуненерго», до останнього перейшли всі права і обов'язки ОП «Євпаторіятеплокомуненерго», у тому числі, право власності на передане відповідно до АВІЗО нерухоме майно - котельну літ. «Б» з огорожею, загальною площею 164,9 кв.м., за адресою: м. Євпаторія, вул. Хлібна, 51.
Згідно ст. 21 Закону України «Про власність» і ст. 328 ЦК України право власності виникає з підстав, що не заборонені законом, зокрема, із правочинів.
При цьому суд звертає увагу, що право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Отже, виходячи з матеріалів справи, суд дійшов висновку, що угода, на підставі якої в лютому 1975 р. було передано спірне майно, є правомірною, незаконність набуття права власності на майно за даною угодою судом не встановлена.
Таким чином, дослідивши порядок реорганізації підприємства, суд дійшов висновку про правомірність переходу до позивача права на спірне майно.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що позивачем стосовно спірного майна були здійснені ремонтні роботи з ціллю забезпечення його функціонування за цільовим призначенням, в результаті чого позивачем стосовно переданого в 1975 р. Майна фактично була створена нова річ.
З приписів ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 24 Закону України «Про планування і забудову територій» вбачається, що до відання виконавчих органів у сфері будівництва належить надання відповідно до законодавства дозволу на будівництво об'єктів містобудування незалежно від форм власності.
Відповідно до ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій» перелік будівельних робіт, на виконання яких не вимагається дозвіл, визначається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань архітектури та містобудування.
Як вбачається із п. 4 затвердженого Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 5 грудня 2000 р. N 273 Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт - затверджений перелік будівельних робіт, на які не вимагається дозвіл, до якого в т.ч. відноситься ремонт будівель та споруд без зміни призначення приміщень (п. 4.1 Положення).
Суд, встановивши той факт, що позивачем була створена абсолютно нова річ у результаті здійснення стосовно переданого майна ремонтних робіт без зміни його цільового призначення та дослідивши припис вищевикладених положень закону, дійшов висновку про необґрунтованість доводів відповідачів щодо порушення позивачем вимог на отримання відповідного дозволу на здійснення будівництва, оскільки ці вимоги стосуються осіб, які мають намір здійснювати будівництво об'єкту, що, в свою чергу, відрізняється від здійснення ремонтних робіт.
Крім того, матеріали справи підтверджують той факт, що з моменту прийому - передачі нерухомого майна і до теперішнього часу правонаступники продовжують володіння та користування спірним майном, стосовно останнього здійснювалися ремонтні роботи та з цього приводу за більш ніж тридцять років були відсутні претензії третіх осіб, в т.ч. з боку територіальної громади м. Євпаторії, що згідно з діючим законодавством визначає правомірність володіння позивачем спірним майном.
Таким чином, судом встановлено, що єдиним власником спірного майна є ОП «Кримтеплокомуненерго» в особі Євпаторійської філії ОП «Кримтеплокомуненерго» - а саме позивач по справі, при цьому суд вважає, що відсутні будь - які перешкоди для визнання за ним права власності.
Що стосується розміру земельної ділянки, на якій розташований спірний об'єкт, то в зв'язку з уточненням позивачем своїх позовних вимог згідно своєї Заяви, яка 24.03.2009 року судом прийнята до свого розгляду, відповідно до якої позивач виключив із своїх позовних вимог посилку на «розташовану на земельній ділянці площею 551,43 кв. м», питання розміру такої земельної ділянки судом по суті не розглядається в зв'язку з відсутністю самої такої позовної вимоги.
Між тим, дослідивши зміст, підстави та порядок прийняття виконавчим комітетом Євпаторійської міської ради рішення № 66 від 26.02.1999р., суд вважає необхідним зазначити наступне:
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень і способами, передбаченими Конституцією України і законами України.
Отже, акти органів місцевого самоврядування повинні прийматися на підставі вимог закону, що діє на момент прийняття відповідного акту, і відповідно до своїх повноваженнь, визначених законом.
Згідно п. 30 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (в редакції від 06.10.98р., яка діяла на момент прийняття оскарженого рішення) до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься прийняття рішень щодо вирішення питань включення до об'єктів комунальної власності майна.
Таким чином, повноваження щодо прийняття оскарженого рішення відноситься виключно до компетенції Євпаторійської міської ради, а не її виконавчого комітету.
Отже, суд, дослідивши припис вищевикладених положень закону, вважає, що оскарженє рішення прийнято не повноважним органом, який діяв не в межах своїх повноважень, в зв'язку з чим таке Рішення відповідачем прийнято в порушення вимог ст . 19 Конституції України та ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Крім того суд зауважує на те, що зі змісту оскарженого рішення № 66 вбачається, що виконавчий комітет Євпаторійської міської ради керувався затвердженою наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 9 червня 1998 р. N 121 Інструкцією «Про порядок державної реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних та фізичних осіб».
Проте, відповідно до п. п. 4, 4.1 вищевикладеної Інструкції, які визначають порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна місцевими органами державної виконавчої влади, місцевого самоврядування не вбачається випадків оформлення права власності вищевикладеними органами за територіальною громадою.
Згідно ст. 60 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» (в редакції від 06.10.98 р., яка діяла на момент прийняття оскарженого рішення) підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Отже вищевикладена норма чітко зазначає підстави виникнення права власності, а саме: майно (майнові права) належить державі та в подальшому, у встановленому законом порядку, передається до комунальної власності або майно самостійно створюється ібо набувається органами місцевого самоврядування.
Виконавчий комітет Євпаторійської міської ради посилається на той факт, що підставою виникнення у територіальної громади права власності на спірне майно є передача останнього у комунальну власність державою та спірне рішення № 66 приймалося на виконання Постанови Верховної Ради Криму № 110-1 від 29.06.92 р. «Про розмежування майна державної (РК) власності і власності адміністративно - територіальних единиць (комунальної)».
Відповідно до ст. 33 ГПК України, яка визначає обов'язок доказування і подання доказів, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Проте, виконавчий комітет Євпаторійської міської ради, у підтвердження факту передачі спірного майна державою у комунальну власність, не надав суду доказів того, що спірне майно належало на праві власності державі та з приводу передачі майна власником було прийнято відповідне рішення.
Більш того, відповідачами в особі виконавчого комітету Євпаторійської міської ради та Євпаторійською міською радою не надано інших доказів набуття права власності на спірне майно в порядку ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Крім того,суд звертає увагу, що наданий відповідачем додаток, якій є невід'ємною частиною оскарженого рішення (перелік об'єктів) не містить відомостей до якого саме рішення (номер, дата, зміст) він відноситься, а отже останній, в порядку ст. 32 ГПК України, не є належним доказом того факту, що оскаржене рішення було прийнято стосовно спірного майна.
Що стосується доводів відповідачів відносно пропуску позивачем строку позовної давності, то суд зауважує наступне:
Відповідно до ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Згідно з приписом ст. 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Враховуючи той факт, що про існування оскарженого рішення позивач дізнався тільки у процесі розряду даної справи, а саме при касаційному оскарженні судового рішення, коли Євпаторійською міською радою, в обґрунтування скарги, було надано до матеріалів даної справи своє рішення № 66, суд в порядку ст. ст. 257,261 ЦК України, не вбачає пропуску позивачем строку позовної давності на оскарження рішення № 66.
Відповідно до Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухомість, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07 лютого 2002 р. N 7/5, передбачена обов'язкова реєстрація прав власності на нерухоме майно фізичних і юридичних осіб шляхом внесення відповідного запису до реєстру прав власності на нерухоме майно (п. п. 1.4., 1.5. Положення).
Дана реєстрація здійснюється на підставі правовстановлюючих документів, до яких, згідно з Додатком № 1 до вказаного Положення, віднесені і рішення судів про визнання права власності.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно і їх обтяжень» підставою для державної реєстрації прав, які посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обтяження цих прав, є рішення судів стосовно речових прав на нерухоме майно, обтяження цих прав.
На підставі вищевикладеного, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню.
Судові витрати суд пропорційно відносить на відповідачів згідно ст. 44, 49 ГПК України.
Вступна та резолютивна частини рішення були оголошені суддею за згодою сторін у судовому засіданні 24.03.2009 року.
Повний текст рішення підписаний суддею 02.04.2009 року.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 22, 44, 49, 82-85 ГПК України, суд
1. Прийняти Заяву позивача про уточнення позовних вимог до свого розгляду.
2. Позов задовольнити.
3. Визнати право власності Орендного підприємства «Кримтеплокомуненерго» (м. Сімферополь, вул. Гайдара, 4а, ЗКПО 03358593) в особі Євпаторійської філії ОП «Кримтеплокомуненерго» (97400, м. Євпаторія вул. Лінейна, 10, ЗКПО 26178681) на об'єкт нерухомості в цілому - котельну літ. «Б» з огорожею, загальною площею 164,9 кв.м., розташовану за адресою: м. Євпаторія, вул. Хлібна, 51.
4. Спонукати Кримське республіканське підприємство «Бюро реєстрації і технічної інвентаризації м. Євпаторії» (97400 м. Євпаторія, вул. Некрасова, 45) провести державну реєстрацію права власності Орендного підприємства «Кримтеплокомуненерго» (м. Сімферополь, вул. Гайдара, 4а, ЗКПО 03358593) в особі Євпаторійської філії ОП «Кримтеплокомуненерго» (97400 м. Євпаторія вул. Лінейна, 10, ЗКПО 26178681) на об'єкт нерухомості в цілому - котельну літ. «Б» з огорожею, загальною площею 164,9 кв.м., розташовану за адресою: м. Євпаторія, вул. Хлібна, 51.
Видати наказ після набрання рішенням законної чинності.
5. Визнати недійсним рішення виконавчого комітету Євпаторійської міської ради № 66 від 26.02. 1999 р. «Про правову реєстрацію об єктів (будівель, споруд) комунальної власності» В ЧАСТИНІ визнання права та зобов'язання БТІ здійснити правову реєстрацію права власності на об'єкт нерухомості в цілому - котельну літ. «Б», розташовану за адресою: м. Євпаторія, вул. Хлібна, 51 за Фондом міської ради.
6. Стягнути з Кримського республіканського підприємства “Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторії» (м. Євпаторія, вул. Некрасова, 45) на користь Орендного підприємства «Кримтеплокомуненерго» (м. Сімферополь, вул. Гайдара, 4а, ЗКПО 03358593) в особі Євпаторійської філії ОП «Кримтеплокомуненерго» (97400 м. Євпаторія вул. Лінейна, 10, ЗКПО 26178681) 85,00 грн. державного мита та 39,33 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
7. Стягнути з Євпаторійської міської ради (97416, м. Євпаторія пр. Леніна, 2) на користь Орендного підприємства «Кримтеплокомуненерго» (м. Сімферополь, вул. Гайдара, 4а, ЗКПО 03358593) в особі Євпаторійської філії ОП «Кримтеплокомуненерго» (97400 м. Євпаторія вул. Лінейна, 10, ЗКПО 26178681) 102,00 грн. державного мита та 39,33 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
8. Стягнути з Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради (97416, м. Євпаторія пр. Леніна, 2) на користь Орендного підприємства «Кримтеплокомуненерго» (м. Сімферополь, вул. Гайдара, 4а, ЗКПО 03358593) в особі Євпаторійської філії ОП «Кримтеплокомуненерго» (97400 м. Євпаторія вул. Лінейна, 10, ЗКПО 26178681) ) 85,00 грн. державного мита та 39,33 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Осоченко І.К.