справа № 20-6/169
"14" грудня 2006 р. 09:30 м. Севастополь
Господарський суд міста Севастополя в складі:
судді Лазарева С.Г., при секретарі Єфременко О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Севастополі адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Агиса» до Державної податкової інспекцій в Ленінському районі м.Севастополя, за участю прокурора м.Севастополя про визнання податкових повідомлень-рішень недійсними,
представників сторін:
позивача - Федорова Н.І., довіреність б/н від 10.11.2006,
відповідач -Самозвон С.В., довіреність № 10-004/243 від 21.11.2006,
Турчин Д.С., довіреність № 10-004/222 від 03.08.2006,
Чеботок О.Ю., довіреність № 10-004/231 від 20.09.2006,
Медведева І.Г., довіреність № 10-004/215 від 08.06.2006,
Істягіна Н.М., довіреність № 10-004/197 від 30.11.2006,
прокурор -Шульга А.М., посвідчення № 438 від 20.02.2006,
Приватне підприємство «Агиса» звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Ленінському районі м.Севастополя про визнання податкових повідомлень-рішень про зменшення бюджетного відшкодування по податку на додану вартість, недійсними.
У попереднє судове зсідання з'явився представник прокуратури м.Севастополя та повідомив про прийняття участі у справі.
Відповідно до положень статті 60 Кодексу адміністративного судочинства України, прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Представника позивача та відповідача проти прийняття участі у справі прокуратури м.Севастополя не заперечують.
Ухвалою від 21.11.2006 до участі при розгляді справи допущений прокурор м.Севастополя.
Відповідач з позовними вимогами не згоден з мотивів, викладених у запереченнях на позов (вх. № 32844 від 20.11.2006), основні з яких складаються у тому, що позивачем заявлені до відшкодування суми податку на додану вартість на підставі податкових накладних, виданих контрагентами позивача. Але факт продажу продукції на адресу контрагентів не підтверджується податковими накладними продавців, тому неможливо встановити факт надходження податку на додану вартість в бюджет. Отже, на думку ДПІ у Ленінському районі м.Севастополя позивачем завищені суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 1 113 305,83 грн., у тому числі за періоди: в грудні 2005 року в сумі 365623,83 грн., в січні 2006 року в сумі 210265,00 грн., в березні 2006 року в сумі 237417,00 грн.
Згідно ст.ст.27, 49, 51, 130 Кодексу адміністративного судочинства України, представникам сторін роз'яснені ії процесуальні права і обов'язки.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслуховуючи пояснення представників сторін, суд
20.10.2006 співробітниками ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя проведена виїзна позапланова документальна перевірка Приватного підприємства «Агиса» з питань дотримання вимог законодавства про оподаткування за листопад, грудень 2005 року, січень, лютий, березень 2006 року, за результатами якої складений акт № 104/23-5/31464590/19381/10 від 20.10.2006.
Перевіркою встановлено порушення вимог підпунктів 7.7.1, 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» № 168/97-ВР від 03.04.1997, з наступними змінами та доповненнями (далі -Закон), яке виразилося в завищенні суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість в грудні 2005 року в сумі 365623,83 грн., в січні 2006 року в сумі 210265,00 грн., в березні 2006 року в сумі 237417,00 грн.
На підставі акту перевірки, відповідно до п.п.17.1.3 и 17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181 від 21.12.2000, ДПІ у Ленінському районі м.Севастополя прийняти податкові повідомлення-рішення про зменшення ПП «Агиса» бюджетного відшкодування по податку на додану вартість: № 000014235/0 від 20.10.2006 у сумі 537417,00 грн., № 000016235/0 від 20.10.2006 у сумі 365623,83 грн., № 000015235/0 від 20.10.2006 у сумі 210265,00 грн.
Відповідно до положень статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України, провівши оцінку представленим доказам, суд вважає вимоги позивача про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень ДПІ у Ленінському районі м.Севастополя № 000014235/0 від 20.10.2006, № 000016235/0 від 20.10.2006, № 000015235/0 від 20.10.2006 про зменшення ПП «Агиса» сум бюджетного відшкодування по податку на додану вартість такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
03.06.2003 між ПП «Агиса» та ПП «КВКА» був укладений договір купівлі-продажу № 36/1-КЛ, відповідно до умов якого ПП «КВКА» передає, а ПП «Агиса» приймає та оплачує товар -углеродистий стальний лом.
Відповідно до пункту 3.3 Договору оплата товару здійснюється шляхом перерахунку грошових коштів на рахунок ПП «КВКА» згідно виставленого їм рахунку.
Об'їм поставки, включений до складу податкового кредиту складає:
- за листопад 2005 -615381,19 грн., у т.ч. ПДВ -102563,65 грн.;
- за січень 2006 -213413,22 грн., у т.ч. ПДВ -35568,87 грн.
31.12.2004 між ПП «Агиса» та ПП «Севмет» був укладений договір № 26/12, відповідно до умов якого ПП «Севмет» передає, а ПП «Агиса» приймає та оплачує товар -лом та відходи чорного металу.
Відповідно до пунктів 3.2 і 3.3 Договору оплата товару здійснюється шляхом перерахунку грошових коштів на рахунок ПП «Севмет» згідно виставленого їм рахунку протягом 90 днів з дня оформлення Акту прийому-передачі.
Об'їм поставки, включений до складу податкового кредиту складає:
- за листопад 2005 -1748254,80 грн., у т.ч. ПДВ -291375,80 грн.;
- за грудень 2005 -2198595,24 грн., у т.ч. ПДВ -366432,54 грн.;
- за січень 2006 -882236,10 грн., у т.ч. ПДВ -147039,35 грн.;
- за лютий 2006 -6877227,53 грн., у т.ч. ПДВ -1146204,59 грн.;
- за березень 2006 -3326515,99 грн., у т.ч. ПДВ -554419,33 грн.
23.11.2005 між ПП «Агиса» та ПП «Триар» був укладений договір купівлі-продажу № 23/11, відповідно до умов якого ПП «Триар» передає, а ПП «Агиса» приймає та оплачує товар -лом та відходи чорного металу.
Відповідно до пунктів 3.2 і 3.3 Договору оплата товару здійснюється шляхом перерахунку грошових коштів на рахунок ПП «Триар» згідно виставленого їм рахунку протягом 30 днів з дня прийому-передачі грузу.
Об'їм поставки, включений до складу податкового кредиту складає:
- за грудень 2005 -571420,08 грн., у т.ч. ПДВ -95236,68 грн.
23.11.2005 між ПП «Агиса» та ПП «Октава-Зет» був укладений договір купівлі-продажу № 23/11, відповідно до умов якого ПП «Октава-Зет» передає, а ПП «Агиса» приймає та оплачує товар -лом та відходи чорного металу.
Відповідно до пунктів 3.2 і 3.3 Договору оплата товару здійснюється шляхом перерахунку грошових коштів на рахунок ПП «Октава-Зет» згідно виставленого їм рахунку протягом 30 днів з дня прийому-передачі грузу.
Об'їм поставки, включений до складу податкового кредиту складає:
- за грудень 2005 -680013,12 грн., у т.ч. ПДВ -113335,52 грн.
31.11.2005 між ПП «Агиса» та ПП «Ванесса-Прим» був укладений договір № 26/12, відповідно до умов якого ПП «Ванесса-Прим» передає, а ПП «Агиса» приймає та оплачує товар -лом та відходи чорного металу.
Відповідно до пункту 3.2 Договору оплата товару здійснюється шляхом перерахунку грошових коштів на рахунок ПП «Ванесса-Прим» згідно виставленого їм рахунку протягом 90 днів з дня прийому-передачі грузу.
Об'їм поставки, включений до складу податкового кредиту складає:
- за грудень 2005 -854965,38 грн., у т.ч. ПДВ 142494,23 грн.;
На виконання укладених Договорів, контрагенти позивача здійснили на адресу ПП «Агиса» поставку товару, що підтверджується рахунками на оплату, актами прийому-передачи товару, податковими накладними, прикладеними до матеріалів справи.
ПП «Агиса» здійснило оплату отриманого товару шляхом перерахунку грошових коштів на рахунки в установах банку контрагентів, що підтверджується відповідними реєстрами платіжних доручень та виписками банку, прикладеними до матеріалів справи.
Крим того, на вимогу суду СФ АКБ «Укрсоцбанк» та ВАТ «Український кредитно-торгівельний банк» направили відомості про рух грошових коштів на рахунках, відкритих ПП «Агиса» у відповідних банках, з яких слідує, що оплата товару здійснена позивачем у повному обсязі.
Таким чином, зазначені договори виконані обома сторонами у повному обсязі.
Податкові накладні, яки були видані ПП «Агиса» відображені в книзі продажу товарів (робіт, послуг) ПП «Агиса».
Пунктом 1.8 статті 1 Закону визначено, що бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.
Пунктом 8.3 Наказу Державної податкової адміністрації України № 196 від 24.04.2003 «Щодо здійснення ефективного контролю за правомірністю відшкодування з бюджету сум ПДВ юридичним особам» затверджено, що у ході проведення планових і позапланових виїзних документальних перевірок заявленого до відшкодування ПДВ забезпечити проведення зустрічних перевірок основних постачальників платника ПДВ з метою встановлення фактичних обставин здійснених операцій, у тому числі факту включення постачальниками сум ПДВ, які підлягають підтвердженню, до складу податкових зобов'язань у декларації з ПДВ за відповідний період.
Для підтвердження взаємовідношень ПП «Агиса» з контрагентами ДПІ у Ленінському районі м.Севастополя направлені запити до ДПІ у Голосіївському районі м.Києва про проведення зустрічних перевірок ПП «Ванесса-Прим».
Листами № 2962/7/23-702 від 15.02.2006, № 8783/7/23-702 від 03.05.2006, № 10781/7/23/702 від 31.05.2006 ДПІ у Голосіївському районі м.Києва повідомила про неможливість проведення зустрічної перевірки ПП «Ванесса-Прим», оскільки місцезнаходження підприємства не встановлено.
За наслідками проведених зустрічних перевірок ДПІ у Ленінському районі м.Севастополя встановлено, що поставку металу на адресу ПП «Агиса» здійснювалось безпосередньо або через третіх осіб від «Ванесса-Прим» та ПП «Октава-Зет».
Крім того, згідно Інформаційній довідки ДПІ у Голосіївському районі м.Севастополя такій вид діяльності як реалізація, переробка металобрухту у видах діяльності ПП «Ванесса-Прим» та ПП «Октава-Зет» не значиться.
Згідно з п.п.7.4.1. п.7.4. ст.7 Закону податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, сплачених (нарахованих) платником податків в звітному періоді у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до складу валових витрат виробництва (обороту) і основних фондів або нематеріальних активів, що підлягають амортизації.
Таким чином, як випливає з приписів даної правової норми, до складу податкового кредиту звітного періоду відносяться суми податку, сплачені в ціні товару при їх придбанні, якщо платник податку мав підстави включити витрати на придбання товару до складу валових витрат відповідно до вимог ст.5 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств». При цьому для вказаного віднесення відповідних сум податків, сплачених в ціні товару, до податкового кредиту платника податку, який придбав зазначений товар, Законом України “Про податок на додану вартість» не передбачено умов про сплату цих сум до бюджету.
Відповідно до п.1.3 ст.1 Закону, платник податку -особа, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України.
Платники податку, визначені у підпунктах «а», «в», «г», «д» пункту 10.1 статті 10 Закону, відповідають за дотримання достовірності та своєчасності визначення сум податку, а також за повноту та своєчасність його внесення до бюджету відповідно до закону (п.10.2 ст.10 Закону).
Статтею 7 зазначеного Закону передбачено лише обов'язок платника податку надати покупцю податкову накладну, а у разі імпорту товарів на митну територію України документом, що посвідчує право на отримання податкового кредиту вважається вантажна митна декларація, яка підтверджує сплату податку на додану вартість.
Якщо контрагент не виконав свого зобов'язання по сплаті податку до бюджету, то це тягне відповідальність та негативні наслідки саме щодо цієї особи. Зазначена обставина не є підставою для позбавлення платника податку права на включення суми податку на додану вартість у податковий кредит у разі, якщо останній виконав усі передбачені законом умови та має всі документальні підтвердження розміру свого податкового кредиту.
Таким чином, сама по собі несплата податку продавцем (у тому числі в разі ухилення від сплати) при фактичному здійсненні господарської операції не впливає на податковий кредит покупця та суму бюджетного відшкодування.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, податкові органи не можуть зменшувати суму бюджетного відшкодування по податку на додану вартість покупцю при несплаті цього податку продавцем, оскільки чинне законодавство не встановлює підстав для такого зменшення.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного суду України від 26.09.2006 по справі № 20-5/085 та у постанові колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 18.04.2006.
Таким чином, податкові повідомлення-рішення № 000014235/0 від 20.10.2006, № 000016235/0 від 20.10.2006, № 000015235/0 від 20.10.2006 про зменшення ПП «Агиса» бюджетного відшкодування по податку на додану вартість винесени ДПІ у Ленінському районі м.Севастополя необґрунтовано, тому підлягають визнанню недійсними.
Відповідно до пункту 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету).
На підставі висловленого, керуючись ст. 94, 158-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов задовольнити.
Податкове повідомлення рішення ДПІ у Ленінському районі м.Севастополя № 000014235/0 від 20.10.2006 про зменшення ПП «Агиса» бюджетного відшкодування по податку на додану вартість у сумі 537417,00 грн., визнати недійсним.
Податкове повідомлення рішення ДПІ у Ленінському районі м.Севастополя № 000016235/0 від 20.10.2006 про зменшення ПП «Агиса» бюджетного відшкодування по податку на додану вартість у сумі 365623,83 грн., визнати недійсним.
Податкове повідомлення рішення ДПІ у Ленінському районі м.Севастополя № 000015235/0 від 20.10.2006 про зменшення ПП «Агиса» бюджетного відшкодування по податку на додану вартість у сумі 210265,00 грн., визнати недійсним.
Стягнути з Державного бюджету України (п/р 31116095600007 в УДК у м. Севастополі, одержувач Держбюджет, Ленінський район 22090200, МФО 824509, ЄДРПОУ 24035598) на користь Приватного підприємства «Агиса» (99000, м.Севастополь, вул.Гоголя,33 код ЕДРПОУ 31464590, р/р 26003945037781 в СФ Укрсоцбанк» МФО 324195) витрати по сплаті державного мита в сумі 3,40 грн.
Копії постанови направити сторонам.
Суддя підпис С.Г.Лазарев
Згідно з оригіналом
Суддя С.Г.Лазарев
22.12.2006
Постанова складена та підписана
в порядку ч. 3 ст. 160 КАС України
22.12.2006р.