Постанова від 03.09.2013 по справі 148/2641/13-а

Справа № 148/2641/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2013 року м.Тульчин

Суддя Тульчинського районного суду Вінницької області Карнаух А.П., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України ( далі -ПФУ ) у Тульчинському районі Вінницької області про неправомірні дії щодо перерахунку пенсії та стягнення недоплаченої щомісячної державної пенсії за віком,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління ПФУ у Тульчинському районі Вінницької області про неправомірні дії щодо перерахунку пенсії та стягнення недоплаченої щомісячної державної пенсії за віком, мотивуючи свої вимоги наступним. Позивач отримує державну пенсію за віком. Перебуваючи на пенсії, вона продовжує працювати. В зв"язку з тим, що вона є працюючим пенсіонером та після попереднього перерахунку пенсії має 24 місяці страхового стажу, то має право на перерахунок пенсії як працюючий пенсіонер з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, що передбачено ст. 42 Закону України „Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування". Із змісту ч. 4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" випливає, що для перерахунку пенсій застосовується показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії. Адже, якщо при перерахунку пенсії береться заробітна плата відповідно до абзацу першого частини першої ст. 40, то, відповідно б має застосовуватися і той показник середньої заробітної плати, який береться при призначенні пенсії із заробітку відповідно до цієї ж частини першої статті 40 Закону, тобто за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.

Позивач звернулася до відповідача з проханням здійснити їй перерахунок пенсії. Показник середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік застосовується у 2011 році при нових призначеннях пенсій, як це визначено підпунктом другим пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян ". Незважаючи на це, відповідач відмовився проводити перерахунок з врахуванням цього показника середньої заробітної плати за 2009 рік, посилаючись на обумовлений п.п. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян " порядок визначення показника та спільний лист Міністерства праці та соціальної політики та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року на підставі чого перерахунок пенсії проведено із застосуванням показника заробітної плати за 2007 рік. В п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян " тільки підтверджується застосування показника середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2009 рік. Коригування заробітку шляхом множення коефіцієнта заробітку на показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, проводиться з метою осучаснення раніше отриманого заробітку, тобто приведення його до сьогоднішнього дня. Якщо для перерахунку пенсії подається заробітна плата за 2009 рік, то коригування цієї заробітної плати на показник середньої заробітної плати за 2007 рік втрачає позитивне соціальне значення. У такому випадку осучаснення заробітку не відбувається, а навпаки провадиться його штучне заниження.

У відповідності з положеннями ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов"язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. Таким чином, проведення відповідачем перерахунку пенсій у 2009 - 2010 роках відповідно до п. 11 постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік - 1197,91 грн., не має під собою правового обгрунтування, не підкріплене посиланням на норми чинного законодавства і є всього лише спробами незаконно звузити права працюючих пенсіонерів і в 2009 -2010 роках перераховувати пенсію в заниженому розмірі.

Вказані обставини змусили позивача звернутися до суду з даним позовом.

Позивач просить суд визнати дії управління ПФУ у Тульчинському районі Вінницької області щодо відмови їй в перерахунку пенсії неправомірними. Зобов"язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до норм Закону України „Про загальнообов"язкове пенсійне страхування", з урахуванням середнього заробітку по Україні для призначення і перерахунку пенсії, що передує року звернення за перерахунком пенсії., з якого сплачено страхові внески за 2009 рік. Стягнути з відповідача заборгованість пенсійних виплат, що утворилася по перерахунку її пенсії, що передує року звернення за перерахунком пенсії.

Відповідач відповідно до ст..183-2 КАСУ не надав суду письмових заперечень проти позову.

Ознайомившись з позовною заявою,запереченнями проти позову, вивчивши додані до позовної заяви письмові докази, вважаю, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.

Частиною четвертою статті 42 Закону № 1058-ІУ встановлено, що в разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Аналіз наведеної норми дає підстави вважати, що показник заробітної плати для перерахунку пенсії визначається за двома можливими методами за вибором пенсіонера.

За першим методом розрахунок пенсії здійснюється із тієї заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.

При застосуванні другого методу змінюються лише ті показники розрахунку заробітної плати, на які здійснюється посилання в цій нормі (за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-ІУ).

За змістом частини першої статті 40 цього Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Слова «за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року» означають, що враховується вся заробітна плата, у тому числі і та, яку отримував пенсіонер після призначення пенсії.

Заробітна плата для обчислення пенсії в обох випадках розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 Закону № 1058-ІУ: Зп = Зс х (Ск : К),де:-

. Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кзі + Кз2 + + Кз3 + ... + Кзп);

К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

На підставі наведеного можна дійти висновку, що заробітна плата, яку отримував пенсіонер, продовжуючи працювати після призначення йому пенсії, має значення для визначення додаткових коефіцієнтів заробітної плати за кожний пропрацьований місяць після призначення пенсії.

Таким чином, у формулі обчислення заробітної плати Зп = Зс х (Ск : К) змінними показниками будуть (Ск : К).

У частині четвертій статті 42 Закону № 1058-ІУ зазначено, що при обчисленні заробітної плати для перерахунку пенсії можуть бути змінені показники заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення пенсії, але не зазначено, за який календарний рік береться середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України.

Виходячи з буквального тлумачення частини другої статті 40 Закону № 1058-ІУ цей показник повинен бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 99, 159, 160, 161, 162, 163, 167, 183-2 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Тульчинський районний суд Вінницької області протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя Тульчинського районного суду

Вінницької області А.П.Карнаух