Україна
Донецький окружний адміністративний суд
16 вересня 2013 р. Справа № 805/11947/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Кравченко Т.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій за неподання звітності до органів Пенсійного фонду України, -
встановив:
14 серпня 2013 року Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області (далі - Позивач або УПФУ) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - Відповідач), в якому просило стягнути з відповідача штрафні санкції за неподання звітності до органів Пенсійного фонду України в сумі 170,00 грн.
Обґрунтовуючи заявлені вимоги, позивач зазначив, що відповідач перебуває на обліку в УПФУ як платник єдиного внеску. Всупереч вимогам п.4 ч.2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» відповідачем не надано звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2012 рік. У зв'язку із цим та на підставі п.4 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» позивачем прийнято рішення від 15 травня 2013 року № 520/12 про застосування штрафних санкцій в розмірі 170,00 грн. Оскільки сума штрафу відповідачем не сплачена, позивач просив стягнути її в судовому порядку (а.с.2-3).
Представник позивача в судове засідання з'явився, у зв'язку із неявкою відповідача надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження, одночасно вказавши, що наполягає на задоволенні позовних вимог (а.с.18).
Про дату, час і місце судового розгляду відповідач повідомлений з дотриманням вимог ст.ст.33-36 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), проте 03 вересня 2013 року поштове відправлення повернуто на адресу суду з відміткою підприємства зв'язку «за закінченням терміну зберігання» (а.с.15).
З огляду на положення ч.11 ст.35 КАС України, відповідно до якої у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином, суд вважав, що відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду.
На підставі ч.6 ст.128 КАС України розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження.
З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) зареєстрований у якості фізичної особи-підприємця Виконавчим комітетом Добропільської міської ради Донецької області і з 04 січня 2000 року перебуває на обліку в УПФУ як платник єдиного внеску за реєстраційним номером 05-23-11-1693/05233, про що свідчать дані картки страхувальника з «Реєстру страхувальників ДРСС» (а.с.10).
26 березня 2013 року головним спеціалістом відділу персоніфікованого обліку, інформаційних систем та мереж УПФУ Дубиною О.Ф. складений акт за № 196, яким встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 не надав звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, чим порушив вимоги п.4 ч.2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (а.с.8).
15 травня 2013 року начальником УПФУ Гулан О.Б. на підставі п.4 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» прийнято рішення за № 520/12 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Згідно із вказаним рішенням до відповідача застосований штраф в розмірі 170,00 грн. за неподання звітності за 2012 рік (а.с.9).
Акт від 26 березня 2013 року № 196 та рішення від 15 травня 2013 року № 520/12 надіслані на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення, проте 18 червня 2013 поштове відправлення повернуто на адресу позивача з відміткою підприємства зв'язку «за закінченням терміну зберігання» (а.с.11).
Докази, які б свідчили про оскарження відповідачем рішення від 15 травня 2013 року № 520/12 та його скасування або про добровільну сплату застосованих до відповідача штрафних санкцій суду не надані.
Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені норми права.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464).
П.4 ч.1 ст.4 Закону № 2464 визначено, що фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, є платниками єдиного внеску.
Отже, ОСОБА_1 як фізична особа-підприємець, який обрав спрощену систему оподаткування, належить до платників єдиного внеску.
П.4 ч.2 ст.6 Закону № 2464 передбачений обов'язок платника єдиного внеску подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики.
Згідно з абз.5 ч.8 ст.9 Закону № 2464 періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до територіального органу Пенсійного фонду (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у п.п. 4 і 5 ч.1 ст.4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік.
Таким чином, ОСОБА_1 як платник єдиного внеску зобов'язаний був подавати звітність до УПФУ, а звітним періодом для відповідача є календарний рік.
Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 08 жовтня 2010 року № 22-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 1 листопада 2010 року за № 1014/18309 (далі - Порядок № 22-2).
Цей Порядок встановлює порядок, строки подання звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та суми нарахованого єдиного внеску до управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах та його форму.
Як встановлено судом, базовим звітним періодом, за який відповідачем мала бути подана звітність, був 2012 рік. Отже, обов'язок подати до УПФУ звітність за цей період виник у ОСОБА_1 з 01 січня 2013 року.
Станом на 01 січня 2013 року Порядок № 22-2 діяв в редакції від 01 січня 2012 року.
П.3.2. Порядку № 22-2 (в ред. від 01 січня 2012 року) передбачав, що фізичні особи-підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, самі за себе формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт один раз на рік до 1 квітня року, наступного за базовим звітним періодом. Звіт подається за формою згідно з додатком 5 до цього Порядку.
10 грудня 2012 року правлінням Пенсійного фонду України прийнята постанова № 24-1 «Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 08 жовтня 2010 року № 22-2», яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2012 року за № 2204/22516, (далі - постанова № 24-1).
Згідно з п.4 постанови № 24-1, що ця постанова набирає чинності з дня офіційного опублікування. Вона офіційно оприлюднена 15 січня 2013 року в «Офіційному віснику України» і набрала чинності саме з цієї дати.
Відповідно до п.3.2. Порядку № 22-2 в редакції від 15 січня 2013 року фізичні особи-підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, наступного за звітним періодом. Звіт подається за формою згідно з додатком 5 до цього Порядку.
П.4 ч.11 ст.25 Закону № 2464 (в редакції, яка була чинна станом на 15 травня 2013 року) передбачав, що за неподання звітності, передбаченої цим законом, територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як встановлено судом, 15 травня 2013 року позивачем прийнято рішення за № 520/12 про застосування до відповідача штрафних санкцій за неподання звітності за 2012 рік в сумі 170,00 грн. На час судового розгляду вказаний штраф відповідачем не сплачений.
З приводу наявності у УПФУ права на звернення до суду із вказаним позовом суд відзначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.12 Закону № 2464 (в редакції, яка діяла до 11 серпня 2013 року), завданнями Пенсійного фонду є забезпечення збору єдиного внеску, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.
Ч.1 ст.25 Закону № 2464 в редакції до 11 серпня 2013 року, передбачала, що рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Згідно з ч.14 ст.25 Закону № 2464 в редакції до 11 серпня 2013, про застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Відповідно до ч.15 ст.25 Закону № 2464 в редакції до 11 серпня 2013 року, рішення територіального органу Пенсійного фонду про застосування штрафів, передбачених ч.ч.11-12 цієї статті, є виконавчим документом.
У разі якщо платник єдиного внеску не сплатив зазначені в рішенні суми протягом десяти робочих днів, а також не повідомив у цей строк територіальний орган Пенсійного фонду про оскарження рішення, таке рішення передається державній виконавчій службі в порядку, встановленому законом.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» від 04 липня 2013 року № 406-VII, який набрав чинності з 11 серпня 2013 року, повноваження щодо адміністрування єдиного внеску передані органам доходів і зборів.
Зокрема, згідно з положеннями ч.ч.1-2 ст.12 Закону № 2464 завданнями центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є забезпечення адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, відповідно до покладених на нього завдань: забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.
Право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску від органів Пенсійного фонду України передано органам доходів і зборів, що передбачено п.7 ч.1 ст.13 Закону № 2464.
Водночас відповідно до п.3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» від 04 липня 2013 року № 406-VII процедури адміністрування, які здійснюють органи доходів і зборів, встановлені цим Законом, поширюються на періоди до набрання чинності цим Законом.
Заходи адміністрування органами доходів і зборів здійснюються не раніше дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи».
Органи Пенсійного фонду України продовжують адмініструвати єдиний внесок у частині завершення процедур такого адміністрування.
Зважаючи на те, що предметом спору по справі є стягнення штрафу за неподання звітності за 2012 рік, а рішення про застосування штрафних скнарій прийнято УПФУ в травні 2013 року, суд розцінює звернення позивача до суду із вказаним позовом як завершення розпочатої ним процедури адміністрування єдиного внеску.
Приймаючи до уваги наведене, позовні вимоги УПФУ про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заборгованості зі сплати штрафних санкцій за неподання звітності за 2012 рік в розмірі 170,00 грн. є законними і обґрунтованими, отже підлягають задоволенню.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, беручи до уваги, що ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись Конституцією України, ст.ст.2-15, 17-20, 69-72, 94, 98, 159-163, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
постановив:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій за неподання звітності до органів Пенсійного фонду України - задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області (ідентифікаційний номер 37755477) штраф в розмірі 170 (сто сімдесят) гривень 00 копійок, застосований на підставі рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області від 15 травня 2013 року № 520/12.
Постанова прийнята, складена і підписана у нарадчій кімнаті 16 вересня 2013 року.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кравченко Т.О.