Справа№592/4286/13-ц
Провадження №2-о/592/97/13
13 вересня 2013 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми в складі: головуючого - судді Кондратенко М.В., при секретарі Безкровній К.Г розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересовані особи: Друга Сумська Державна нотаріальна контора, Державна податкова інспекція у м. Сумах про встановлення факту батьківства -
Заявниця ОСОБА_1 свої вимоги обґрунтовує тим, що народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Суми. У свідоцтві про народження її батьками записані: мати- «ОСОБА_3» (російською), батько «ОСОБА_4» (російською). Шлюб її батьки протягом всього життя не укладали, хоча й проживали разом. ІНФОРМАЦІЯ_2 померла її мати - ОСОБА_3, а ІНФОРМАЦІЯ_3 помер її батько - ОСОБА_4. Після їх смерті відкрилась спадщина на все належне їм майно і вона є спадкоємцем за заповітами після смерті матері та батька. До 1975 року постійно мешкала з батьками в будинку АДРЕСА_1, була в ньому зареєстрована. В 1975 році її мати - ОСОБА_3 отримала кооперативну квартиру, і вона виписалась з вищезазначеного будинку. Все життя підтримувала тісні родинні зв'язки з батьками, допомагали один одному матеріально і морально. Після смерті матері оформила спадщину на ? частку житлового будинку АДРЕСА_1. Після смерті батька оформити спадщину виявилося неможливим у зв'язку з тим, що для оформлення спадкового права необхідно сплатити податки, оскільки у заповіті не зазначено її як дитину спадкодавця.
Тому просить встановити факт визнання ОСОБА_4 при житті свого батьківства щодо неї - ОСОБА_1.
Заявниця ОСОБА_1 у судовому засіданні свої вимоги підтримала у повному обсязі з зазначених вище підстав та просила задовольнити.
Представник заінтересованої особи - Другої Сумської державної нотаріальної контори до суду не прибув, згідно поданої заяви просили справу розглядати в свою відсутність, заперечень не мають.
Представник заінтересованої особи - Державної податкової інспекції у м. Сумах до суду не прибув, про причини неявки суд не повідомили, не подавши з цього приводу ніяких заяв чи клопотань.
Суд, вислухавши доводи заявниці ОСОБА_1, дослідивши надані докази вважає, що заява підлягає задоволенню згідно ч.1 ст. 256 ЦПК України, враховуючи наступні обставини.
Відповідно до вимог п. 15 постанови Пленуму Верховного Суду України за № 5 від 31.03.1995 р. з наступними змінами « Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення « , заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не вказана батьком дитини, / наприклад, запис про батька дитини проведено за вказівкою матері, яка не перебувала у шлюбі, або ж такий запис зовсім відсутній / і можуть бути подані матір»ю, опікуном чи піклувальником дитини чи самою дитиною після досягнення повноліття.
Згідно вимог ч.2 ст. 128 СК України, підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до вимог ЦПК України.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася заявниця ОСОБА_1, батьками якої згідно свідоцтва про народження і виданого 21.05.1956 р. міським бюро РАГС м. Суми є : «ОСОБА_4» (російською мовою) та «ОСОБА_3» (російською мовою) /а.с.9/. А фактичним батьком заявниці є ОСОБА_4.
Мати заявниці - ОСОБА_3 та батько- ОСОБА_4 не перебували у зареєстрованому шлюбі і з початку 1953 року проживали однією сім'єю без реєстрації шлюбу. Як вбачається з реєстру права власності на нерухоме майно, останні одночасно за договором купівлі-продажу від 20 .12.1979 р. придбали у власність по ? частині домоволодіння по АДРЕСА_1 , а також приватизували земельну ділянку за зазначеною адресою і кожному належить по ? частині , що вбачається з Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ № 209945. У придбаному будинку на праві спільної часткової власності ОСОБА_3 і ОСОБА_4 проживали до дня своєї смерті і що підтверджується записами будинкової книги / а.с. 7 , 11-14/.
Заявниця від дня народження і на даний час визнає ОСОБА_4 рідним батьком, який її виховував, утримував, піклувався, і що підтверджується показаннями свідків.
Так, свідок ОСОБА_7, який є двоюрідним братом батька заявниці ОСОБА_4, пояснив суду, що його брат разом з дружиною -ОСОБА_3 прожили все життя разом. Заявниця ОСОБА_1 є їх дочкою, вели господарство, підтримували родині стосунки. Спочатку померла ОСОБА_3, а потім ОСОБА_4.
Свідок ОСОБА_8 в судовому засіданні пояснила, що заявниця є дочкою ОСОБА_4. Її батьки вік жили разом, вели спільно господарство.
Аналогічні свідчення в судовому засіданні дали свідки ОСОБА_9 та ОСОБА_10
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3, а ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_4/а.с.7,8/.
Після їх смерті відкрилась спадщина на все належне їм майно і заявниця ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітами після смерті матері та батька /а.с.11,12/.
Після смерті матері ОСОБА_1 оформила спадщину на ? частку житлового будинку під АДРЕСА_1, що підтверджується копією Свідоцтва про право на спадщину за заповітом /а.с.17/.
А після смерті батька оформити заявниці спадщину виявилося неможливим у зв'язку з тим, що у заповіті не зазначено її як дочку спадкодавця, а для оформлення спадкових прав необхідно нести витрати по податкам, які за своїм матеріальним становищем остання не може сплатити.
Таким чином суд приходить до висновку про можливість встановити факт визнання ОСОБА_4 батьківства щодо ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 208, 213-215, 234, ч.1 ст. 256, 259 ЦПК України, суд -
Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Встановити факт визнання ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3, батьківства відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Сумської області через Ковпаківський районний суд м. Суми протягом 10 - ти днів з дня проголошення рішення суду.
Суддя М.В. Кондратенко