про залишення позовної заяви без розгляду
11 вересня 2013 року 810/4833/13-а
Суддя Київського окружного адміністративного суду Головенко О.Д. розглянувши позовну заяву фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області про визнання протиправною та скасування вимоги -
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області та просить суд визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату недоїмки № Ф - 190 від 04.07.2013
Відповідно до приписів ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї документи, суд дійшов висновку, що даний позов слід залишити без розгляду з огляду на наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів вбачається, що позивачем оскаржується вимога про сплату недоїмки № Ф - 190 від 04.07.2013 в сумі 4 572,42 грн.
Частиною 5 ст. 99 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк.
Перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок (ч. 1 ст. 103 КАС України).
Як вбачається з норм КАС України строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Судом встановлено, що про оскаржувану вимогу від 04.07.2013 позивачем станом на 15.07.2013 було відомо, про скасування якої в цей же день він звернувся до відповідача та отримав відповідь про відмову.
Однак, позивач звернувся до суду з порушенням строку звернення до адміністративного суду, оскільки як вбачається з відтиску поштового штемпелю позов направлено лише 05.09.2013.
Статтею 100 КАС України встановлені правові наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду. Так, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала (ч. 1 ст. 100 КАС України).
Також, ч. 2 ст. 100 КАС України визначено, що позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
За приписами частини першої ст. 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
Тобто, строк може бути поновлено лише за клопотанням сторони із зазначенням належних та допустимих доказів поважності причини пропуску такого строку.
Як вбачається з матеріалів справи позивач не звертався із заявою про поновлення пропущеного строку на звернення із адміністративним позовом до суду, а у позовній заяві не наведено будь-яких причин пропуску строку на звернення до суду, які непереборно перешкоджали його зверненню.
Крім того, позивачем не надано жодного доказу щодо оскарження в адміністративному порядку вищевказаної вимоги, а саме до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 155 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
На думку суду позивач порушив вимоги ч. 5 ст. 99 КАС України, а саме місячний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів, як наслідок, вказана позовна заява залишається без розгляду.
На підставі викладеного та керуючись ч. 5 ст. 99, ч. 1 ст. 100, 155, 160, 165 КАС України, суд -
1. Позовну заяву фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області про визнання протиправною та скасування вимоги - залити без розгляду.
2. Повернути фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 з Державного бюджету України сплачений судовий збір у розмірі 114 (сто чотирнадцять) грн. 70 коп.
3. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, яка її подала, разом із позовною заявою з усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Головенко О.Д.