Справа № 587/1879/13-а
13 вересня 2013 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді Степаненка О.А., при секретарі Токаревій В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за адміністративним позовом сільського голови Косівщинської сільської ради ОСОБА_3 до Державної фінансової інспекції в Сумській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної фінансової інспекції в Сумській області про скасування постанови про накладення на нього як на сільського голову адміністративного стягнення. В обґрунтування своїх вимог послався на те, що 23 липня 2013 року на його адресу поштою надійшла постанова від 16.07.2013 року заступника начальника Держфінінспекції в Сумській області про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 221 гривні за порушення вимог податкового законодавства. Позивач вважав постанову незаконною, посилаючись на те, що у встановлюючій частині постанови не вказано яке саме правопорушення ним скоєно, відповідно до якого закону перелічені в цій частині порушення законодавства входять до повноважень сільського голови. В акті ревізії щодо виявлених порушень зазначені особи, до службових обов»язків яких входить забезпечення виконання цих обов»язків, і в жодному з пунктів акту ревізії не зазначено, що ці обов»язки входять до повноважень сільського голови, не зазначено фактів неналежної організації бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах. Вважав, що ніяких порушень він не допустив, тому просив скасувати постанову про накладання на нього адміністративного стягнення як незаконну.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, посилався на те, що Державною фінансовою інспекцією в Сумській області у відповідності з законодавством проведена ревізія бюджету Косівщинської сільської ради Сумського району Сумської області за період з 01.01.2011 по 28.02.2013, в ході якої встановлено порушення бюджетно-фінансової дисципліни, що відображені в акті 28.05.2013 № 05-20-01/70. За вказані порушення Косівщинський сільський голова ОСОБА_3 був притягнутий до адміністративної відповідальності.
Заслухавши пояснення осіб, що беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд не вбачає підстав для задоволення позову.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до п. 6.3.6.4 розділу VІ Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Сумській області на І квартал 2013 року, проведено ревізію бюджету Косівщинської сільської ради Сумського району Сумської області за період з 01.01.2011 по 28.02.2013, в ході якої встановлено порушення бюджетно-фінансової дисципліни, що відображені в акті 28.05.2013 № 05-20-01/70.
Зокрема, ревізією дотримання законодавства при використанні коштів на сплату обов'язкових платежів до державних фондів за період з 01.01.2011 по 28.02.2013 встановлено, що в порушення вимог ч.1 ст. 11, ч. 2 ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV, п. 2.1 Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-5, в Косівщинській сільській раді проводилося нарахування та сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на виплати, що здійснювались 15-ти особам, які на момент нарахування цих виплат не перебували у трудових відносинах з установою, що призвело до зайвого нарахування та сплати за рахунок загального фонду сільського бюджету страхових внесків на загальну суму 9256,71 гривень.
Вищевказане порушення виявлено під час перевірки меморіальних ордерів № 5, особових рахунків з нарахування заробітної плати, відомостей нарахування та виплати заробітної плати, розпоряджень голови.
Операцію з нарахування страхових внесків в бухгалтерському обліку відображено в меморіальних ордерах № 5 «Зведення розрахункових відомостей із заробітної плати та стипендій» за березень-грудень 2011 року, січень-грудень 2012 року, лютий 2013 року за дебетом субрахунку 802 «Видатки з місцевого бюджету на утримання установи та інші заходи» та кредитом субрахунку 651 «Розрахунки з пенсійного забезпечення».
Внаслідок допущених порушень, касові та фактичні видатки завищено у формі «Звіт про надходження та використання коштів загального фонду» по КФК 010116 «Орган місцевого самоврядування» за КЕКВ 1120 «Нарахування на заробітну плату» в загальній сумі 6717,42 грн. (в тому числі: в 2011 році на суму 5570,41грн, в 2012 році - на суму 1147,01грн); по КФК 070101 «Дошкільні заклади освіти» за КЕКВ 1120 в загальній сумі 1823,45 грн. (в тому числі: в 2011 році - на суму 1095,29 грн., в 2012 році - на суму 728,16 грн.); по КФК 110204 «Палаци, будинки культури та інші заклади клубного типу» за КЕКВ 1120 в загальній сумі 715,84 грн. (в тому числі: в 2011 році - на суму 120,75 грн., в 2013 році - на суму 595,09 грн.), що є порушенням ч. 1 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХІV, п. 1.2 Порядку складання фінансової та бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 05.01.2011 № 2, п. 1.2 Порядку складання фінансової та бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 24.01.2012 № 44.
Внаслідок допущеного порушення установі завдано матеріальної шкоди на суму 9256,71 гривень. На час завершення ревізії порушення не усунуто.
Крім того, вибірковою ревізією дотримання чинного законодавства при встановленні, нарахуванні і виплаті надбавок за вислугу років працівникам ДНЗ «Золота рибка» встановлено, що старшій медичній сестрі ДНЗ «Золота рибка» ОСОБА_2 нараховувалась і виплачувалась з 01.09.2011 надбавка за вислугу років в розмірі 30% (стаж роботи 20 років вказано в тарифікації), в той час як підрахунком медичного стажу по трудовій книжці встановлено, що на день проведення ревізії фактичний стаж не перевищує 15 років, тобто надбавку необхідно було встановити із розрахунку 10 років стажу в розмірі 20%.
Внаслідок вищевикладеного, за період з 01.09.2011 по 28.02.2013 зайво нараховано і виплачено надбавку в розмірі 2060,35 грн., та, як наслідок, зайво нараховано і сплачено єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 747,91 грн., чим порушено п.п. 1, 2, 3 Порядку виплати надбавки за вислугу років медичним та фармацевтичним працівникам державних та комунальних закладів охорони здоров'я, затвердженого Постановою КМУ від 29.12.2009 №1418 (із змінами).
Вищевикладені порушення з невірного визначення стажу працівників виявлено в результаті перевірки записів в трудових книжках, підрахунках стажу та звірянням його з вказаним в тарифікаційних списках і нарахуванням надбавки в особових рахунках.
Порушення щодо переплати коштів відображено в меморіальних ордерах № 5 "Зведення розрахункових відомостей із заробітної плати та стипендій" за 2011 рік, 2012 рік та січень-лютий 2013 року по дебету рахунку 802 "Видатки з місцевого бюджету на утримання установи та інші заходи", та кредиту рахунку 661 «Розрахунки із заробітної плати», субрахунку 651 «Розрахунки з пенсійного забезпечення.
Зазначені порушення з невірного обрахування стажу роботи призвели до завищення касових та фактичних видатків у формі «Звіт про виконання загального фонду кошторису установи» за 2011 рік по КФК 110201 «Бібліотеки» по КЕКВ 1111 «Оплата праці» в сумі 90,18 грн., по КЕКВ 1120 - 32,74 грн.; по КФК 070101 «Дитячі навчальні заклади» по КЕКВ 1111 на загальну суму 2060,35 грн. (в тому числі за 2011 рік в сумі 447,52 грн., за 2012 рік - в сумі 1356,80 грн., за січень-лютий 2013 року - в сумі 256,03 грн.), по КЕКВ 1120 на загальну суму 747,91 грн. (в тому числі за 2011 рік в сумі 162,45 грн., за 2012 рік - в сумі 492,52 грн., за січень-лютий 2013 року - в сумі 92,94 грн.); занижено касові та фактичні видатки в 2012 році по КФК 070101 по КЕКВ 1111 на суму 95,50 грн., по КЕКВ 1120 - на суму 34,67 грн.), чим порушено ч. 1 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХІV та п. 1.2 Порядку складання фінансової та бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 05.01.2011 № 2, від 24.01.2012 № 44.
Відповідне порушення призвело до матеріальної шкоди сільській раді на загальну суму 2931,18 гривень.
З боку голови Косівщинської сільської ради ОСОБА_3 не в повній мірі забезпечено неухильне виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів в порушення ч. 6 ст.8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 № 996-ХIV, не здійснено належного внутрішнього контролю, що передбачено ст. 26 Бюджетного Кодексу України від 08.07.2010 № 2456-VІ.
Враховуючи викладене, постановою заступника начальника Держфінінспекції в Сумській області Лобова Д.В. від 16.07.2013 № 18-0294/2013 ОСОБА_3, сільського голови Косівщинської сільської ради Сумського району, притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено штраф у розмірі 221,00 гривень за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст.164-2 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
Таким чином, в ході ревізії було встановлено, що з боку Косівщинського сільського голови ОСОБА_3 було допущено порушення законодавства з фінансових питань в частині ведення бухгалтерського обліку з порушенням встановленого порядку в Косівщинській сільській раді Сумського району Сумської області за період з 01.01.2011 по 28.02.2013 та станом на момент закінчення ревізії 28.05.2013 року; порушено ч. 1 ст. 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 № 996-ХІV, ч. 1 ст. 11, ч. 2 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-1V, п. 2.1 Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 за № 994/18289, п.п. 1, 2, 3 Порядку виплати надбавки за вислугу років медичним та фармацевтичним працівникам державних та комунальних закладів охорони здоров'я, затвердженого Постановою КМУ від 29.12.2009 № 1418 (із змінами).
Посилання позивача на те, що адміністративне стягнення на нього накладено некомпетентною особою, не заслуговує на увагу, оскільки суперечить чинному законодавству.
Відповідно до п. 9 ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 № 2939-ХІІ органу державного фінансового контролю надається право накладати у випадках, передбачених законодавчими актами, на керівників та інших службових осіб підконтрольних установ, адміністративні стягнення.
Статтею 234-1 КУпАП визначено, що органи державного фінансового контролю розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням законодавства з фінансових питань (стаття 164-2), порушенням порядку припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця (частини третя - сьома статті 166-6); від імені органів державного фінансового контролю розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право: керівник центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, його заступники, а також інші уповноважені керівником посадові особи цього органу.
Відповідно до ч. 2 ст. 255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення, розгляд яких віднесено до відання органів, зазначених у статтях 222-244-19 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати уповноважені на те посадові особи цих органів.
Таким чином, у відповідності до вказаних вище норм чинного законодавства посадовим особам органу державного фінансового контролю, яким є Державна фінансова інспекція в Сумській області, надано право складати протоколи про адміністративне правопорушення, розглядати справи про адміністративне правопорушення, накладати адміністративні стягнення за ст. 164-2 КУпАП щодо посадових осіб органів місцевого самоврядування, в тому числі сільських голів (як керівників).
Не заслуговує на увагу і посилання позивача на те, що відповідальність за порушення, зазначені в акті та в постанові про накладення штрафу, відповідальність несуть бухгалтери, економісти та інші працівники сільської ради, а не сільський голова.
Статтею 74 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР передбачено, що органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами; підстави, види і порядок відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Конституцією України, цим та іншими законами.
Статтею 14 КУпАП передбачено, що посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.
Частиною 1 ст. 12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.
Пунктами 1, 7, 13 ч. 4 ст. 42 3акону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР встановлено, що сільський, селищний, міський голова, зокрема, забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним радою.
Відповідно до ч. 5 ст. 42 3акону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.
У відповідності з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Накладаючи адміністративне стягнення на позивача посадовою особою Державної фінансової інспекції було дотримано вимог законодавства, тому підстав для задоволення позову немає.
Обставин, які б могли потягнути за собою визнання постанови про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності незаконною, не виявлено, тому і підстав для задоволення позову суд не вбачає.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. ст. 10, 11, 71, 158, 159, 160 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити в задоволенні позову сільського голови Косівщинської сільської ради ОСОБА_3 до Державної фінансової інспекції в Сумській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення за безпідставністю позовних вимог.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя