"18" грудня 2006 р.
Справа № 17/185-06-7005#
Час початку судового засідання: 11 год. 00 хв.
Господарський суд Одеської області у складі судді Зуєвої Л.Є. при секретарі судового засідання Маркосові Г.К. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради
до відповідача: Спеціальної контрольної комісії з питань Державних закупівель при
Розрахунковій палаті
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:
Одеська міська рада
Управління Служби безпеки України в Одеській області
про скасування рішення
За участю представників сторін:
Від позивача: не з'явився;
Від відповідача: не з'явився;
Від 3-тіх осіб: не з'явились;
СУТЬ СПОРУ: позивач звернувся до суду з позовною заявою в якії просить суд скасувати рішення Спеціальної контрольної комісії з питань Державних закупівель при Розрахунковій палаті України від 21.04.2006р. №5/11-ск-36/334, посилаючись на обставини викладені у адміністративному позові.
Відповідач в судові засідання не зявився хоча про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином про що свідчить поштові повідомлення про вручення поштового відправлення, які маються в матеріалах справи, у зв'язку з чим справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглядом матеріалів справи встановлено:
Відповідно до Положення про Одеське міське управління Одеської затвердженого рішенням Одеської міської ради від 23.12.2005 року №5069-ІУ, управління є виконавчим органом Одеської міської ради. Однією з основних задач управління є забезпечення реалізації повноважень міської ради у галузі земельних відносин відповідно до Земельного кодексу України та інших законодавчих та нормативно-правових актів України.
Так, рішенням Одеської міської ради від 11.07.2003 року №1309-ХХІУ «Про проведення інвентаризації земель міста Одеси" Одеському міському управлінню земельних ресурсів доручено виступити замовником зазначених робіт.
27.01.2006 року на першому засіданні Тендерного комітету Одеського міського управління земельних ресурсів, коли розглядалося питання про визначення та організацію процедури закупівлі, пов'язаної з виконанням робіт, було вирішено здійснити закупівлю шляхом процедури торгів з обмеженою участю з обов'язковим проведенням попередньої кваліфікації учасників, про що свідчить протокол засідання ТД від 27.01.2006 року №1. Зазначене рішення прийнято комітетом на підставі та у відповідності до вимог ст. 13, ч.2 ст. 14, ст.ст. 18, 18-1 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" від 22.02.2000 року №1490-111.
Відповідно до вимог названого закону, з метою забезпечення прозорості процедури закупівлі, інформацію про здійснення попередньої кваліфікації учасників, замовником було оприлюднено шляхом викладення її в оголошені, що опубліковано в інформаційно-аналітичному бюлетені «Вісник Державних Закупівель" №6 від 13.02.2006 року, номер оголошення 01600(БУД) та в інформаційній системі у мережі Інтернет (www.tender.com.ua.), згідно зі статтями 4-1 і 8 Закону.
Після визначення переможця процедури закупівлі та укладання 30 березня 2006 року договору на придбання послуг з проведення робіт з інвентаризації земель в місті Одесі, замовником відповідно до вимог ст. 29-1 Закону, було оприлюднено оголошення про результати проведення торгів з обмеженою участю шляхом його опублікування в інформаційно-аналітичному бюлетені «Вісник Державних Закупівель" №14 від 10.04.2006 року, номер оголошення 05066 та в інформаційній системі у мережі Інтернет (www.tender.com.ua).
10.05.2006 року Одеським міським управлінням Одеської міської ради було отримано рішення Спеціальної контрольної комісії з питань державних закупівель при Рахунковій палаті України від 21.04.2006 року №5/11-СК-36/334. Даним Рішенням Спеціальна контрольна комісія з питань державних закупівель при Рахунковій палаті України задовольнила скаргу Асоціації підприємців та промисловців - постачальників товарів, робіт та послуг №42/18-04 від 18 квітня 2006 року щодо порушень позивачем порядку оприлюднення оголошення №05066 про результат проведення тендеру та зобов'язала Одеське міське управління Одеської міської ради оприлюднити оголошення №05066 про результат проведення тендеру в інформаційному бюлетені, що видає Тендерна палата України, зобов'язала Одеське міське управління Одеської міської ради оприлюднити оголошення №05066 про результат проведення тендеру в інформаційній системі в мережі Інтернет, яка відповідає вимогам Закону, а також вказаним рішенням зазначила вважати оголошення №05066 про результат проведення тендеру оприлюдненими з моменту розміщення їх у інформаційному бюлетені, що видає Тендерна палата України та зобов'язала Одеське міське управління Одеської міської ради протягом 15 робочих днів з дня отримання цього рішення проінформувати Комісію про виконання цього рішення, а саме усунути вищезазначені порушення закону щодо порядку оприлюднення оголошення про результати проведення торгів.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням від 21.04.2006р. №5/11-СК-36/334 Спеціальної контрольної комісії з питань державних закупівель при Розрахунковій палаті України, Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради звернулося до господарського суду Одеської області з позовною заявою (від 10.07.2006р. за вхід.№8419) до Спеціальної контрольної комісії з питань Державних закупівель при Розрахунковій палаті України, за участю третьої особи Одеської міської ради про скасування рішення.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 11.07.2006р. відкрито провадження в адміністративній справі №17/185-06-7005А за позовом Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради до Спеціальної контрольної комісії з питань Державних закупівель при Розрахунковій палаті України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Одеської міської ради про скасування рішення.
У ході розгляду справи у суді представником Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради було надано уточнення до адміністративного позову (№02/776-07), відповідно до якого позивач просить суд скасувати рішення Спеціальної контрольної комісії з питань закупівель при Рахунковій палаті України від 03.04.2006р. №2/10-СКК-16-227/32 в повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи документи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради підлягають задоволенню з наступних правових підстав.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг: державні кошти" закріплена процедура здійснення закупівлі, яка може здійснюватися шляхом процедури торгів з обмеженою участю.
Стаття 18-1 даного Закону зобов'язує замовника при проведенні торгів обмеженою участю здійснити попередню кваліфікацію учасників.
21.01.06р. тендерним комітетом управління земельних ресурсів було проведено засідання на якому вирішено здійснити закупівлю процедури торгів з обмеженої участю з обов'язковим проведенням попередньої кваліфікації учасників про ще згідно ст. 17 Закону «звіт про результати процедури закупівлі протягом 10 календарних днів з дати його затвердження оприлюднюється замовником в інформаційній системі у мережі Інтернет. Оголошення про проведення попередньої кваліфікації було опубліковано в інформаційно-аналітичному бюлетені «Вісник Державних Закупівель" №6 від 13.02.2006 року та в інформаційній системі з мережі Інтернет www.tender.com.ua.
До п. 7 ст. 18-1 Закону встановлено строк подання кваліфікаційних пропозицій, який повинен становити не менше 15 календарних днів. Пунктом 8 цієї же статті закріплено, що замовник протягом п'яти календарних днів після завершення попередньої кваліфікації учасників повідомляє кожного учасника, що брав у ній участь, про результати її здійснення.
Строк подання тендерних пропозицій після проведення попередньої кваліфікації учасників повинен становити не менше 10 календарних днів.
Розкриття тендерних пропозицій відбулося 21.03.2006 року про що, згідно п.2 ст.18-1 була надана інформація шляхом оприлюднення та публікації замовником згідно з статтями 4-1 і 8 даного Закону. Оголошення про результати проведення торгів з обмеженою участю було опубліковано в інформаційно-аналітичному бюлетені «Вісник Державних Закупівель" №14 від 10.04.2006року та в інформаційній системі у мережі Інтернет www.tender.com.ua..
Таким чином, Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради розпочала процедуру здійснення закупівлі з дати проведення попередньої кваліфікації учасників, а саме з 21 січня 2006 року на період дії Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" із змінами в редакції Закону №2664-ІУвід 16.06.05р.
Згідно процедури, яка є безперервною і закріплена у даному Законі, з учасником, тендерну пропозицію якого було акцептовано, замовник укладає договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації у строк не раніше ніж через п'ять робочих днів з дня відправлення письмового повідомлення всім учасникам процедур торгів з обмеженою участю про їх результати, але не пізніше ніж через 21 робочий день з дня акцепту. Таким чином, дата укладення договору про закупівлю 30 березня 2006 року.
Спеціальна контрольна комісія з питань державних закупівель при Рахунковій палаті України мотивує своє рішення тим, що Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради порушило вимоги статті 29-1Закону не розмістив оголошення №05066 про результати проведення тендеру в інформаційній систем мережі Інтернет, яка відповідає вимогам Закону (www.zakupivli.com.ua.) та спеціалізованих друкованих засобах масової інформації та в інформаційному бюлетені, який видає Тендерна палата України.
Одеським міським управління земельних ресурсів Одеської міської ради було оприлюднена та опублікована інформація про результати проведення торгів "Віснику державних закупівель" та в мережі Інтернет (www.tender.com.ua). Так згідно з вимогами ст. 29-1 Закону оголошення про результати проведення торгів оприлюднюється і публікується в інформаційних системах в мережі Інтернет та "Віснику державних закупівель" АБО в інформаційному бюлетені, який видає Тендерна палата України, протягом 10 календарних днів після укладання договору про закупівлю.
При прийнятті оскаржуваного рішення Комісія порушила ст. 37 Закону стосовно порядку оскарження процедур закупівель а саме, у разі надходження скарги до Комісії остання протягом трьох робочих днів з дня її одержання інформує про це замовника і Тендерну палату України. Тендерна палата України протягом 10 робочих днів з моменту отриманні скарги надає висновок щодо розгляду скарги. За результатами розгляду скарги замовник або Комісія, з урахуванням висновку Тендерної палати України щодо розгляду скарги, приймає рішення про повне або часткове задоволення скарги, що має наслідком відміну торгів, вчинення замовником певних дій, або приймає рішення про незадоволення скарги.
Крім цього, при прийнятті оскаржуваного рішення Комісія виходила з того, що статтею 29-1 Закону на замовників торгів покладений обов'язок щодо забезпечення прозорості здійснення закупівель шляхом публікації оголошення про результати проведеної процедури закупівлі у інформаційному бюлетені, що видає Тендерна палата України".
В свою чергу, як стверджує відповідач в оскаржуваному рішенні Одеське міське управління Одеської міської ради всупереч вимогам статті 29-1 Закону не розмістило оголошення №05066 про результати проведення тендеру в інформаційній системі в мережі Інтернет, яка відповідає вимогам Закону (www.zakupivli.com), у спеціалізованих друкованих засобах масової інформації та інформаційному бюлетені, що видає Тендерна палата України, натомість вони були розміщені в інших засобах масової інформації, що є порушенням встановленого Законом порядку оприлюднення інформації про закупівлі".
Однак, зазначені посилання є безпідставними та такими, що не заслуховують на увагу з огляду на наступне.
Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" та інших законодавчих актів України" від 15.12.2005 року №3205-ІУ набув чинності з моменту його офіційного опублікування в газеті «Голос України" та газеті «Урядовий кур'єр" від 17.03.2006 року.
Тендерний комітет управління земельних ресурсів Одеської міської ради, при прийнятті рішення щодо проведення торгів з обмеженою участю на закупівлю послуг з проведення робіт з інвентаризації земель міста Одеси, керувався Законом України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" в редакції чинної на момент прийняття цього рішення. Тобто, зазначена процедура закупівлі товарів, робіт та послуг була розпочата управлінням до набрання чинності змін до Закону - до 17.03.2006 року, саме: засідання Тендерного комітету Одеського міського управління земельних ресурсів з приводу організації та визначення процедури закупівлі відбулося 27.01.2006 року, оголошення про здійснення попередньої кваліфікації учасників було опубліковано в інформаційно-аналітичному бюлетені «Вісник державних закупівель»№6 від 13.02.2006 року, номер оголошення ОібОО(БУД), код 6102Т6848, дата відправлення запрошення до участі в процедурі торгів з обмеженою участю - 02.03.2006 року.
Разом з цим, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № 1-рп/99 надання зворотної дії в часі нормативно-правовими актами може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в Законі або іншому нормативно-правовому акті (ст. 58 Конституції України). Враховуючи, що така вказівка у вказаному Законі відсутня, вважається, що його дія не поширюється на правовідносини суб'єктів господарювання (замовників та учасників), які склалися до 17.03.2006 року.
Отже, якщо процедура закупівлі розпочата до набрання чинності змін до Закону, то вона здійснюється до свого завершення відповідно до встановленого на день початку процедури закупівлі порядку.
До того ж, Тендерний комітет замовника у своїй роботі керувався роз'ясненнями Міністерства економіки, на той час, органу, на який Кабінетом Міністрів України було покладено функції уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань координації закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти. Так, Законом України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»до компетенції Мінекономіки відносилось, зокрема, роз'яснення порядку застосування законодавства України про закупівлі.
Так, у своєму Роз'ясненні від 05.09.2005 року за №55-36/2000 Міністерство економіки України зазначало, що замовник може опублікувати оголошення в інформаційному бюлетені "Вісник державних закупівель" або в інформаційному бюлетені, що видає Тендерна палата України.
У Роз'ясненні Міністерства економіки України від 28.10.2005р за № 78-31/4 зазначалось, що "...до затвердження переліку інформаційних систем у мережі Інтернет та вирішення законодавчої колізії щодо його формування, Мінекономіки вважає за можливе розміщення інформації про державні закупівлі на сайтах www.zakupivli.com.ua та www.tender.com.ua (відповідно до листа Служби безпеки України, замовники можуть використовувати вказаний сайт для розміщення інформації щодо державних закупівель до отримання відповідного атестату відповідності Комплексній системі захисту інформації ДСТСЗІ СБУ) за встановленим власниками цих систем регламентом. Міністерство вважає за доцільне головним розпорядникам бюджетних коштів вжити відповідні заходи із захисту інформації відповідно до вимог ДСТСЗІ СБУ для розміщення визначеної Законом інформації на власних веб-сайтах."
Крім того, в оголошенні про результати проведення торгів вказана адреса інформаційної системи мережі Інтернет -www.tender.com.ua, Код 65ОЗл3515, номер оголошення 05066 "предмет закупівлі: роботи планувальні з інвентаризації першочергових масивів земель», тобто тендерним комітетом виконані всі вимоги Закону.
Отже, замовник торгів Одеське міське управління земельних ресурсів в повному обсязі виконав вимоги Закону щодо розміщення оголошення про результати проведення торгів у ІАБ «Вісник державних закупівель»та у обраній інформаційній системі у мережі Інтернет.
При цьому, Департамент спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України своїми листами за № 18/18/4 -857 від 07.04.2006 року та № 18/18/4-1029 від 28.04.2006 року про відповідність інформаційних систем, зокрема, інформаційної системи «Портал «Державні закупівлі України»(www.zakupivli.com.ua), яка належить ТОВ «Європейське консалтингове агентство»(атестат відповідності № 81 від 07.09.2005р.) пояснює, що на теперішній час відсутні інформаційні системи в мережі Інтернет, які в частині створення комплексної системи захисту інформації та підтвердження її відповідності, дозволяють у повному обсязі забезпечити виконання вимог статей 4-1 та 4-2 Закону "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти".
Крім цього, як вбачається з листа СБУ Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації від 15.11.2006р. №17/3-3944, що інформаційної системи «Портал «Державні закупівлі України»(www.zakupivli.com.ua) є інформаційною системою, що має побудовану комплексну систему захисту інформації (КСЗІ) підтвердженою відповідністю встановленим законодавством вимогам захисту інформації (атестат відповідності КСЗІ видано ДСТСЗІ СБ України за №81 від 07.09.2005). Цей атестат засвідчує те, що КСЗІ Порталу ДЗ забезпечує захист інформації в системі згідно з вимогами нормативна документів у сфері захисту інформації в обсязі функцій, визначених технічним завданням на створення зазначеної КСЗІ (це зафіксовано в експертному висновку, який є невід'ємною частиною атестата №81).
Згідно із згаданим вище експертним висновком КСЗІ Порталу ДЗ забезпечує захист розміщеної на веб-порталі загальнодоступної інформації технологічної інформації веб-порталу від знищення, несанкціонованої модифікації й блокування шляхом впровадження організаційних інженерно-технічних заходів, засобів і методів технічного захисту інформації.
Вимоги до забезпечення захисту інформації під час здійснені процедур електронних державних закупівель, у тому числі з використанні електронного цифрового підпису, технічним завданням на створення КС Порталу ДЗУ не висувалися, а тому створена КСЗІ не містить заходів щодо реалізації і, відповідно, під час державної експертизи ці заходи не могли бути оцінені.
Таким чином, КСЗІ Порталу ДЗУ забезпечує захист інформації по роботі цієї інформаційної системи тільки в режимі оприлюднення інформації про державні закупівлі (веб-сторінка).
Таким чином, вимога рішення Спеціальної Контрольної комісії з питань державних закупівель при Рахунковій палаті України вважати оголошення №05066 про результати проведення тендеру оприлюдненими з моменту розміщення їх у інформаційному бюлетені, що видає Тендерна палата України являється неправомірною та такою, що не ґрунтується на вимогах закону.
Розглянувши клопотання відповідача щодо закриття провадження у справі, у зв'язку з тим, що Спеціальна контрольна комісія з питань державних закупівель не є юридичною особою, суд дійшов висновку, що зазначене клопотання не підлягає задоволенню, оскільки Спеціальна контрольна комісія з питань державних закупівель при Рахункові палаті є суб'єктом владних повноважень, а відповідно до вимог ч. 3 ст. 50 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом, при цьому відповідно до ч. 7 ст.3 КАС України субєкт владних повноважень -це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа ,інший субєкт при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Таким чином, з огляду на викладене зазначений спір підлягає розгляду за правилами та в порядку КАС України.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 2, 3, 7, 17, 19, 56, 71, 104 - 106, 117 - 118, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст.3-3, 13, 18-1, 29-1, 37, 37-1 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти", рішенням Конституційного Суду України від 09.02.1999року № 1-рп/99, позовні вимоги Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради підлягають задоволенню у повному обсязі, а рішення Спеціальної контрольної комісії з питань державних закупівель при Розрахунковій палаті України від 21.04.2006р. №5/11-СК-36/334 скасуванню.
Згідно з п. 4 ст. 94 КАС України судові витрати по держмиту стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 87,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
1. Позов задовольнити.
2. Рішення Спеціальної контрольної комісії з питань державних закупівель при Рахунковій палаті України від 21.04.2006р. №5/11-СК-36/334 та рішення Спеціальної контрольної комісії з питань закупівель при Рахунковій палаті України від 03.04.2006р. №2/10-СКК-16-227/32 в повному обсязі - скасувати.
Постанова набирає законної сили у порядку ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Сторонам надано право на апеляційне оскарження постанови господарського суду Одеської області, в порядку ст.ст. 185-186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено та підписано 22.12.2006р.
Суддя Зуєва Л.Є.