Постанова від 28.08.2013 по справі 808/5140/13-а

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 серпня 2013 року Справа № 808/5140/13-а м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сіпаки А.В.

при секретарі Білоус А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжі адміністративну справу

за позовом Державної фінансової інспекції в Запорізькій області

до Розівської дослідної станції Інституту сільського господарства степової зони Національної академії аграрних наук України

про зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Державна фінансова інспекція в Запорізькій області (далі ДФІ в Запорізькій області, або - позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) з адміністративним позовом до Розівської дослідної станції Інституту сільського господарства степової зони Національної академії аграрних наук України (далі відповідач) в якому просить суд зобов'язати відповідача виконати п. 2 обов'язкових вимог ДФІ в Запорізькій області від 06.02.2013 № 007-21/173 на суму 20400 грн.

Позивачем до суду 28.08.2013 було подано заяву про уточнення позовних вимог, а саме зобов'язати відповідача виконати п. 2 обов'язкових вимог ДФІ в Запорізькій області від 06.02.2013 № 007-21/173 на суму 19900 грн.

В обґрунтування позову зазначив, що з 17 грудня 2012 року по 24 січня 2013 року на виконання п. 2.22. плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції України на IV квартал 2012 року Пологівською міжрайонною державною фінансовою інспекцією проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Розівської дослідної станції Інституту сільського господарства степової зони Національної академії аграрних наук України (далі - Розівська дослідна станція ІСГ СЗ НААН) за період з 01.09.2010 по 01.12.2012.

За результатами ревізії виявлено порушення законодавства з фінансових питань, що відображені в акті №007-21/1 від 24.01.2013, який підписано відповідачем без заперечень.

Так, в ході ревізії, серед іншого встановлено, що по відкритих банківських рахунках Відповідачем перераховувались кошти для надання матеріальної безповоротної фінансової допомоги в загальній сумі 20400,0 грн., в тому числі: - за вересень-грудень 2010 року в сумі 14800,0 грн., а саме: Комунальній установі «Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Розівської районної ради Запорізької області на підставі звернення від 08.09.2010 № 26 - в сумі 300,0 грн., Розівській ЗОШ № 2 І-ІІІ ступенів на підставі листа від 24.11.2010 № 108 - в сумі 13000,0 грн., Розівській ЗОШ № 1 І-ІІІ ступенів на підставі клопотання від 09.12.2010 № 39 - в сумі 1000,0 грн., КДНЗ я/с № 1 «Сонечко» Розівської селищної ради на підставі клопотання від 06.12.2010 № 33 - в сумі 500,0 грн.; -за 2011 рік в сумі 3000,0 грн., в т.ч. Розівській ЗОШ № 1 І-ІІІ ступенів на підставі клопотання від 18.04.2011 № 84 - в сумі 2000,0 грн., Фонд телемарафону «Пам'ять» на підставі листа від 12.04.2011 № 08-35/1030 - в сумі 500,0 грн., КДНЗ я/с № 1 «Сонечко» Розівської селищної ради на підставі клопотання від 12.07.2011 № 53 - в сумі 500,0 грн.; -за січень-листопад 2012 року в сумі 2600,0 грн., в т.ч. Розівській ЗОШ № 1 І-ІІІ ступенів на підставі клопотання від 13.04.2012 б/н - в сумі 2000,0 грн., Розівській районній організації Товариства Червоного Хреста України на підставі листа від 13.04.2012 № 951 - в сумі 600,0 грн.

В бухгалтерському обліку вище вказані операції відображено списанням коштів по кредиту субрахунку 311 «Поточний рахунок в національній валюті» та одночасним віднесенням на дебет субрахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності».

Ревізією встановлено, що згідно фінансових планів на 2010-2012 роки, затверджених Національною академією аграрних наук України, витрати на благодійну, спонсорську та іншу безповоротну допомогу не планувались.

Вказане порушення призвело до завищення інших операційних витрат у формі звітності № 2 «Звіт про фінансові результати» (рядок 090) за 2010 рік - в сумі 14800,0 грн., за 2011 рік - 3000,0 грн. та за III квартал 2012 року - в сумі 2600,0 грн. та відповідно до заниження фінансового результату від операційної діяльності.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце слухання справи був належним чином повідомлений.

Згідно з ст. 41 КАС України при розгляді справи в порядку письмового провадження фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, розглянувши матеріали та фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що з 17 грудня 2012 року по 24 січня 2013 року на виконання п. 2.22. плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції України на IV квартал 2012 року Пологівською міжрайонною державною фінансовою інспекцією проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Розівської дослідної станції Інституту сільського господарства степової зони Національної академії аграрних наук України (далі - Розівська дослідна станція ІСГ СЗ НААН) за період з 01.09.2010 по 01.12.2012.

За результатами ревізії виявлено порушення законодавства з фінансових питань, що відображені в акті №007-21/1 від 24.01.2013, який підписано відповідачем без заперечень.

За результатами ревізії Відповідачу, на підставі п.7 ст.10 Закону №2939 і п.46 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 року №550 (далі - Порядок №550), пред'явлена вимога від 06.02.2013 №007-21/173 щодо усунення порушень фінансової дисципліни.

Відповідно до п.2 вимоги Позивача, в ході ревізії встановлено, що за період, який підлягав ревізії Відповідачем здійснювались витрати на благодійну, спонсорську та іншу безповоротну допомогу в загальній сумі 20 400,00грн. які не передбачені фінансовими планами на 2010-2012 роки, що затверджені Національною академією аграрних наук України. Вказане порушення призвело до матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 20 407,00 грн.

Так, в ході ревізії, серед іншого встановлено, що по відкритих банківських рахунках Відповідачем перераховувались кошти для надання матеріальної безповоротної фінансової допомоги в загальній сумі 20400,0 грн., в тому числі: - за вересень-грудень 2010 року в сумі 14800,0 грн., а саме: Комунальній установі «Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Розівської районної ради Запорізької області на підставі звернення від 08.09.2010 № 26 - в сумі 300,0 грн., Розівській ЗОШ № 2 І-ІІІ ступенів на підставі листа від 24.11.2010 № 108 - в сумі 13000,0 грн., Розівській ЗОШ № 1 І-ІІІ ступенів на підставі клопотання від 09.12.2010 № 39 - в сумі 1000,0 грн., КДНЗ я/с № 1 «Сонечко» Розівської селищної ради на підставі клопотання від 06.12.2010 № 33 - в сумі 500,0 грн.; -за 2011 рік в сумі 3000,0 грн., в т.ч. Розівській ЗОШ № 1 І-ІІІ ступенів на підставі клопотання від 18.04.2011 № 84 - в сумі 2000,0 грн., Фонд телемарафону «Пам'ять» на підставі листа від 12.04.2011 № 08-35/1030 - в сумі 500,0 грн., КДНЗ я/с № 1 «Сонечко» Розівської селищної ради на підставі клопотання від 12.07.2011 № 53 - в сумі 500,0 грн.; -за січень-листопад 2012 року в сумі 2600,0 грн., в т.ч. Розівській ЗОШ № 1 І-ІІІ ступенів на підставі клопотання від 13.04.2012 б/н - в сумі 2000,0 грн., Розівській районній організації Товариства Червоного Хреста України на підставі листа від 13.04.2012 № 951 - в сумі 600,0 грн.

В бухгалтерському обліку вище вказані операції відображено списанням коштів по кредиту субрахунку 311 «Поточний рахунок в національній валюті» та одночасним віднесенням на дебет субрахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності».

Ревізією встановлено, що згідно фінансових планів на 2010-2012 роки, затверджених Національною академією аграрних наук України, витрати на благодійну, спонсорську та іншу безповоротну допомогу не планувались.

Таким чином, в порушення вимог п.13 постанови Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2006 року № 1673 «Про стан фінансово-бюджетної дисципліни, заходи щодо посилення боротьби з корупцією та контролю за використанням комунального майна і фінансових ресурсів», ст. 75 Господарського кодексу України від 16 січня 2003 року № 436-ІV в частині виконання фінансових планів Дослідною станцією за період, що підлягав ревізії, здійснювались витрати на благодійну, спонсорську та іншу безповоротну допомогу в загальній сумі 20400 грн., які не передбачені фінансовими планами на 2010, 2011 та 2012 роки, затвердженими Національною академією аграрних наук України.

Пояснень директором Розівської дослідної станції ІСГ СЗ НААН України Кротіновим І.В. не надано.

Вказане порушення призвело до завищення інших операційних витрат у формі звітності № 2 «Звіт про фінансові результати» за 2010 рік - в сумі 14800,0 грн., за 2011 рік - 3000,0 грн. та за III квартал 2012 року - в сумі 2600,0 грн. та відповідно до заниження фінансового результату від операційної діяльності.

Судом встановлено, що відповідач проти обов'язкових вимог не заперечив, в судовому порядку не оскаржував, та листом від 01.03.2013 № 104 надав відповідь, що ними проведена претензійно-позовна робота з одержувачами благодійної допомоги щодо повернення коштів. Суду відповідачем на підтвердження надано копії претензій від 26.02.2013 № 87, від 26.02.2013 № 88, від 26.02.2013 № 89, від 26.02.2013 № 90, від 26.02.2013 № 91, від 26.02.2013 № 92, від 12.06.2013 № 307, від 12.06.2013 № 308, від 12.06.2013 № 309, від 12.06.2013 № 310, від 12.06.2013 № 311.

Відповідно до листа від 30.05.2013 № 279 позивачем була проведена претензійно-позовна робота, в результаті чого Обласним фондом соціальної підтримки громадян, які потребують невідкладної допомоги повернено кошти згідно претензії № 88 від 26.02.2013 у сумі 500 грн., що підтверджується копією платіжного доручення.

Отже відповідачем п. 2 обов'язкових вимог ДФІ в Запорізькій області від 06.02.2013 №007-21/173 в повній мірі не виконано.

Оцінивши представлені докази у їх сукупності суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно з частиною 1 статі 2 Закону України від 26.01.1993 №2939 "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" (далі - Закон України №2939), головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи

Згідно з п.7 ст. 10 Закону України № 2939, органу державного фінансового контролю надано право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Згідно з ч.2 ст. 15 Закону України № 2939, законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

Як було встановлено матеріалами справи, на виконання норм вищезазначеного Закону керівнику відповідача була надіслана вимога щодо усунення виявлених порушень листом від 06.02.2013 №007-21/173, п. 2 якої відповідача зобов'язано провести претензійно позовну роботу з одержувачами благодійної допомоги щодо повернення коштів. В іншому випадку стягнути з осіб, винних у безпідставному наданні благодійної допомоги на суму 20400 грн. шкоду у порядку та розмірі, встановленому ст..ст. 130-136 Кодексу законів про працю України.

Станом на день розгляду справи відповідач не надав доказів щодо повного усунення зазначених вище порушень виявлених ревізією, викладених в акті ревізії від 24.01.2013 № 007-21/1.

Відповідно до п. 7 ст. 10 Закону України №2939 органу державного фінансового контролю надано право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідач заперечень на позов не надав.

Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на правові приписи законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та наявність правових підстав для зобов'язання Розівську дослідну станцію Інституту сільського господарства степової зони Національної академії аграрних наук України виконати п. 2 обов'язкових вимог Державної фінансової інспекції у Запорізькій області від 06.02.2013 №007-21/173.

Керуючись ст.ст. 158-163, 186 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Зобов'язати Розівську дослідну станцію Інституту сільського господарства степової зони Національної академії аграрних наук України виконати п. 2 обов'язкових вимог Державної фінансової інспекції в Запорізької області від 06.02.2013 №007-21/173.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя А.В.Сіпака