Справа № 367/6305/13-а
12 вересня 2013 року Ірпінський міський суд Київської області у складі головуючого судді Оладько С.І
при секретарі Тищенко К
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду Київської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Коцюбинської селищної ради про визнання протиправними дій суб»єкта владних повноважень та зобов»язання вчинити певні дії
Позивач подав до суду адміністративний позов,відповідно до якого зазначив,що він звернувся до Коцюбинської селищної ради Київської області із клопотанням та доданими до нього графічними матеріалами для отримання безоплатно у власність земельної ділянки, а саме: визначення та виділення йому у власність земельної ділянки без його погодження, орієнтовною площею 0.15 га в межах смт. Коцюбинське Київської області з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.
На пленарному засіданні 21 сесії шостого скликання Коцюбинської селищної ради, яка відбулась 22.05.2013 року, його клопотання було розглянуто, однак рішенням №504 йому було відмовлено.
Позивач вважає, що дії відповідача є незаконними та необгрунтованими, такими, що порушують його законне право на отримання земельної ділянки .
Коцюбинська селищна рада є органом місцевого самоврядування, яка має повноваження щодо надання у власність громадянам земельних ділянок комунальної власності в межах селища для всіх потреб і в тому числі для будівництва та обслуговування жилою будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки).
У його клопотанні, у відповідності з вимогами чинного законодавства України визначено всі необхідні дані та обгрунтовано його бажання реалізувати своє право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки.
Позивач зазначив,що ч 6 статті 118 ЗКУ встановлено вичерпний перелік документів, що повинні додаватися до клопотання про одержання безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки). Він має бажання отримати земельну ділянку для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки). На момент звернення до Коцюбинської селищної радив в публічному доступі була відсутня інформація щодо наявності вільних земельних ділянок (комунальної власності). Так само і на момент звернення до суду з цим позовом відсутні дані щодо наявності таких земельних ділянок. Тому, не маючи іншої можливості конкретизувати бажану земельну ділянку він в клопотанні вказував на свою згоду на отримання будь-якої земельної ділянки (з цільовим призначенням для будівництва га обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки)) орієнтовною площею до 0, 15 га в межах Коцюбинської селищної ради. У відповідності до цього, ним до клопотання було додано графічні матеріали з визначеною територією на якій він бажає отримати земельну ділянку. При цьому діюче законодавство не встановлює будь-яких вимог та нормативів щодо оформлення графічних матеріалів. Також зазначив,що ч 6 статті 118 ЗКУ вказано що до клопотання додається викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки. Таким чином ця норма носить диспозитивний характер та надає громадянину право на надання або викопіювання з кадастрової карти (плану) або інших графічних матеріалів, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статгею122 нього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні,підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічнихобгрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проте, виходячи зі змісту рішення № 351/6 від 29 травня 2013 року засіданням сесії Коцюбинської селищної ради ,на якій було розглянуто його вищевказане клопотання, йому відмовлено без жодних законних роз'яснень та посилань на порушені ним чинні акти законодавства України.
Таким чином, позивач вважає свої дії законними та вчиненими у відповідності з нормами чинного законодавства, відповідно його клопотання повинно було бути розглянуто згідно з вимогами законодавства з прийняттям рішення про задоволення чи надано мотивовану відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відводу земельної ділянки на підставах передбачених статтею 118 Земельного кодексу України.
Також,позивач зазначив,що відповідно до статті 1166 Цивільного кодексу України йому було заподіяно майнову шкоду,яка полягає у тому,що через неправомірні дії Відповідача він змушений був неодноразово звертатися за правовою допомогою для складання клопотання та цього адміністративного позову. На цей час за отримання таких послуг мною було сплачено відповідну суму - 1100 грн.
Позивач просить визнати протиправними дії відповідача в частині відмови йому у задоволенні клопотання про виділення та передачу у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) у межах норм безоплатної приватизації орієнтовною площею 0,15 га в межах Коцюбинської селищної Київської області.Скасувати рішення відповідача від 22.95.2013 в частині залишення його клопотання про виділення та передачу у власність земельної ділянки та зобов'язати відповідача винести на засідання чергової сесії Коцюбинської селищної ради та розглянути клопотання про виділення та передачу у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) у межах норм безоплатної приватизації орієнтовною площею 0, 15 га в межах Коцюбинської селищної ради у відповідності до норм чинного законодавства.Відшкодувати на його користь витрати, пов'язані зі сплатою судового збору.
Позивач у судове засідання не з»явився,до суду надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача Коцюбинської селищної ради у судовому засіданні позов не визнав,просив у позові відмовити,поскільки на даний час межі смт. Коцюбинське у встановленому законом порядку не встановлені. Крім того,позивач не надав графічне зображення земельної ділянки,яку він має бажання отримати.
Суд,заслухавши пояснення представника відповідача,дослідивши письмові докази по справі,вважає позов таким,що не підлягає до задоволення.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень.
Згідно статті 104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
У судовому засіданні було встановлено,що позивач у квітні 2013р звернувся до Коцюбинської селищної ради Київської області із клопотанням про надання йому безоплатно у власність земельної ділянки, а саме: визначення та виділення йому у власність земельної ділянки без його погодження, орієнтовною площею 0.15 га в межах смт. Коцюбинське Київської області з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд(а.с.17).
Рішенням Коцюбинської селищної ради №504 від 22.05.2013р позивачу було відмовлено у задоволенні вказаного клопотання(а.с.21).
Суд вважає відсутні підстави для визнання дій відповідача протиправними та для скасування зазначеного рішення ради з наступних підстав:
Статтею 116 ЗКУ визначено підстави набуття права власності на земельні ділянки державної та комунальної власності. Частиною 3 цієї статті встановлено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених ЗКУ. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених ЗКУ, провадиться один раз по кожному виду використання.
Положеннями статті 121 Земельного кодексу України визначено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам. Так відповідно до цих норм громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у певних розмірах. Для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в селищах - надається земельна ділянка не більше 0. 15 гектара.
Відповідно до ч 6 статті 118 ЗК України «Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної,Київської чи Севастопольської міської держадміністрації або сільської селищної,міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.До клопотання додаються графічні матеріали,на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки,погодження землекористувача(у разі вилучення земельної ділянки,що перебуває у користуванні інших осіб) та висновки конкурсної комісії(у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).»
Відповідно до ч 7 ст. 118 ЗК України «Районна,Київська чи Севастопольська міська держадміністрація або сільська ,селищна,міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об»єкта вимогам законів,прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів,генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації,схем землеустрою і техніко-економічних обгрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень,проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів,затверджених у вставному законом порядку.»
У судовому засіданні було встановлено,що позивач при подачі до Коцюбинської селищної ради клопотання про надання йому земельної ділянки з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд не виконав вимоги ст.. 118 ЗК України та не додав до свого клопотання графічні матеріали,на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.План місцевості,який зазначений на а.с.19,який позивач додавав до свого клопотання,не є графічним матеріалом,який передбачений ст.. 118 ЗК України,поскільки на вказаному плані не відображено бажане місце розташування земельної ділянки із прив»язкою до смт.Коцюбинське,не зазначено розміри даної земельної ділянки.
Крім того,у судовому засіданні було встановлено,що на час розгляду Коцюбинською селищною радою клопотання позивача від 21.04.2013р , межі селища Коцюбинське у передбаченому законом порядку не були встановлені.
Також,у судовому засіданні було встановлено,що при розгляді Коцюбинською селищною радою клопотання позивача,відповідачем також не були порушені строки розгляду вказаного клопотання,а саме клопотання було розглянуто у місячний строк та було прийнято відповідне рішення.
Враховуючи викладені обставини,суд вважає рішення Коцюбинської селищної ради №504 від 22.05.2013р було прийнято у межах наданих відповідачу повноважень та у відповідності до діючого законодавства.
У зв»язку із викладеними обставинами,суд вважає позов позивача безпідставним та таким,що не підлягає до задоволення.Поскільки суд відмовляє позивачу у позові,то не підлягають до відшкодування і судові витрати,які були понесені відповідачем при подачі позову до суду.
На підставі ст.ст. 116,118,121,152,158 ЗК України, керуючись ст.ст. 2, 4, 9, 11, 71, 86, 158-163 КАС України, суд, -
ОСОБА_1 у позові відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Ірпінський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду.
З мотивованою постановою суду сторони по справі зможуть ознайомитись 17.09.2013р.
Суддя: С. І. Оладько