Торезький міський суд Донецької області
Справа № 2-а-2128/10
"16" вересня 2013 р. Торезький міський суд Донецької області в складі:
Головуючого судді Арапіної Н.Є.
при секретарі Щербініній О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Торез подання Відділу Державної виконавчої служби Торезького міського управління юстиції за участю заінтересованих осіб Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради, ОСОБА_1, Управління Державної казначейської служби України в м. Торезі Донецької області про заміну способу та порядку виконання рішення,
заявник звернувся до суду з поданням про заміну способу і порядку виконання рішення. Свої вимоги мотивував тим, що на виконанні у Відділу Державної виконавчої служби Торезького міського управління юстиції знаходиться виконавчий лист по справі № 2-а-2128, виданий 24 грудня 2010 року Торезьким міським судом про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату одноразової грошової допомоги у розмірі 13260 грн. 00 коп. 01 червня 2013 року боржник повідомив що фінансування видатків на соціальний захист та соціальне забезпечення соціальних допоміг окремих категорій громадян проводиться в межах коштів, передбачених Законами України про Державний бюджет України а відповідні роки. Однак, у зв'язку з обмеженістю фінансових ресурсів, державним бюджетом України видатки на забезпечення в повному обсязі соціальних гарантій відповідно до окремих статей Закону та на виконання судових рішень за програмами соціального захисту громадян Міністерству соціальної політики України не передбачено. Станом на липень 2013 року рішення суду не виконано, сума боргу Управлінням праці та соціального захисту населення Торезької міської ради не виплачена. Просить замінити спосіб і порядок виконання рішення суду по справі № 2-а-2128, виданий 24 грудня 2010 року, шляхом звернення стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради на користь ОСОБА_1 зазначеної у рішенні грошової суми, а саме 13260 грн. 00 коп.
Представник заявника в судове засідання не з'явився, хоча про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. До початку судового засідання до суду надійшла письмова заява про розгляд справи за його відсутності, заявлені вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник заінтересованої особи Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради в судове засідання не з'явився, хоча про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. До початку судового засідання до суду надійшла письмова заява про розгляд справи за його відсутності, не заперечував проти задоволення заявлених вимог.
Заінтересована особа ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, хоча про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. Причини неявки суду не повідомив.
Представник заінтересованої особи Управління Державної казначейської служби України в м. Торезі Донецької області в судове засідання не з'явився, хоча про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. До початку судового засідання до суду надійшла письмова заява про розгляд справи за його відсутності, заявлені вимоги просив вирішити на розгляд суду.
Відповідно до ч.2 ст.263 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні фактичні обставини.
24 грудня 2010 року постановою Торезького міського суду Донецької області позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області про визнання протиправними дій при визначенні суми одноразової компенсації, стягнення недоотриманих сум, задоволено: визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області при визначенні ОСОБА_1 сум одноразової грошової допомоги у зв'язку зі встановленням вищої групи інвалідності у відповідності зі ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області здійснити ОСОБА_1 виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку зі встановленням вищої групи інвалідності у сумі 13260 грн. (а.с.34-36).
12 квітня 2011 року ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області залишено без задоволення, а постанову Торезького міського суду Донецької області від 24 грудня 2010 року без змін (а.с.57-58).
24 жовтня 2012 року ухвалою Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області залишено без задоволення, постанову Торезького міського суду Донецької області від 24 грудня 2010 року залишено без змін (а.с.76-78).
Постанова Торезького міського суду Донецької області від 24 грудня 2010 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області про визнання протиправними дій при визначенні суми одноразової компенсації, стягнення недоотриманих сум набрала чинності 12 квітня 2011 року. 19 травня 2011 року на виконання рішення суду видано виконавчий лист, строк пред'явлення виконавчого листа до виконання до 12 квітня 2014 року (а.с.86-86зв.).
10 квітня 2013 року відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа (а.с.90).
Згідно листа Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області від 01 червня 2013 року № 02/1520 фінансування видатків на соціальний захист та соціальне забезпечення соціальної допомоги окремих категоріям громадян проводиться в межах коштів, передбачених Законами України про Державний бюджет України на відповідні роки, тобто виконання Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» повністю залежить від фінансових ресурсів доходної частини державного бюджету. У зв'язку з обмеженням фінансових ресурсів, державним бюджетом України видатки на забезпечення в повному обсязі соціальних гарантій відповідно до окремих статей Закону та на виконання судових рішень за програмами соціального захисту громадян Міністерству соціальної політики України не передбачено (а.с.91).
Дослідивши письмові докази, суд доходить наступного висновку.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З 01 січня 2013 року набрав чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», відповідно до статті 3 якого виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків державного органу, а в разі відсутності у зазначеного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Таким чином, за нормами зазначеного Закону судове рішення у відповідних спорах може бути виконано лише при зазначенні судом про стягнення з державного органу конкретної суми грошових коштів.
Держава Україна несе обов'язок перед зацікавленими особами забезпечити ефективний засіб захисту порушених прав, зокрема - через належний спосіб захисту та відновлення порушеного права. Причому обраний судом спосіб захисту порушеного права має бути ефективним та забезпечити реальне відновлення порушеного права. Разом з тим, за нормами Закону України №4901 держава гарантує виконання рішення суду про стягнення певної суми грошових коштів, боржником за яким є державний орган.
Виходячи з положень зазначеного Закону та приписів Порядку, затвердженого на виконання цього Закону постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845, органи Казначейства на теперішній час не мають повноважень для зобов'язання іншого органу вчинити певні дії та можливості прийняти до виконання виконавчий документ без зазначення про стягнення з державного органу конкретної суми коштів.
Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Під зміною способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими. Підставою для застосування правил вказаної статті є обставини, що перешкоджають належними чином виконати судове рішення в адміністративній справі, ускладнюють його виконання або роблять неможливим.
Згідно ч.1 ст. 36 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою чи за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення або зміну способу і порядку виконання.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що з урахуванням приписів ст. 263 КАС України, виконання рішення суду у справі № 2-а-2128 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області про визнання протиправними дій при визначенні суми одноразової компенсації, стягнення недоотриманих сум, можливе на сьогодні лише шляхом зміни способу виконання судового рішення про стягнення цієї суми, яка складає у розмірі 13260 грн. та не є спірною між сторонами. Правових обмежень або перешкод, які унеможливлювали провести таку заміну немає та законодавством не передбачено.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що подання Відділу Державної виконавчої служби Торезького міського управління юстиції про заміну способу та порядку виконання рішення у справі № 2-а-2128/10 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області про визнання протиправними дій при визначенні суми одноразової компенсації, стягнення недоотриманих сум, підлягає задоволенню: змінити спосіб і порядок виконання постанови Торезького міського суду Донецької області від 24 грудня 2010 року по справі № 2-а-2128/10 про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області здійснити ОСОБА_1 виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку зі встановленням вищої групи інвалідності у сумі 13260 грн., шляхом звернення стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 зазначеної у рішенні грошової суми у розмірі 13260 грн.
Керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», Законом України «Про виконавче провадження», ст. ст. 2, 9, 60, 128, 158,165, 263 КАС України, -
Подання Відділу Державної виконавчої служби Торезького міського управління юстиції за участю заінтересованих осіб Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради, ОСОБА_1, Управління Державної казначейської служби України в м. Торезі Донецької області про заміну способу та порядку виконання рішення - задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання постанови Торезького міського суду Донецької області від 24 грудня 2010 року по справі № 2-а-2128/10 про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області здійснити ОСОБА_1 виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку зі встановленням вищої групи інвалідності у сумі 13260 грн., шляхом звернення стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 зазначеної у рішенні грошової суми у розмірі 13260 грн.
Ухвалу може бути оскаржено в апеляційному порядку через Торезький міський суд шляхом подання протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали апеляційної скарги. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або згідно з частиною 3 ст. 160 КАС України або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Н. Є. Арапіна