10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Фещук А.В.
Суддя-доповідач:Жизневська А.В.
іменем України
"11" вересня 2013 р. Справа № 0670/8795/12
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Жизневської А.В.
суддів: Котік Т.С.
Малахової Н.М.,
при секретарі Сидорук Р.М. ,
за участю представника
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу комунального підприємство "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "25" липня 2013 р. у справі за позовом комунального підприємства "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради до державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" про скасування постанови,
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 25 липня 2013 року відмовлено у задоволені позову.
Апелянт в апеляційній скарзі, посилаючись на порушення норм процесуального та матеріального права, неповне з'ясування обставин, просить скасувати вказану постанову та прийняти нову про задоволення позову.
Перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає до задоволення з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що за результатами проведеного заходу з державного енергетичного нагляду на енергетичному об'єкті - комунальному підприємстві "Житомиртеплокомуненерго" (далі-Підприємство) державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Житомирській області та на підставі акту №08/50-0877 від 30.10.2009 року винесено припис №08/50-0877/1 за яким Підприємству визначено до 30.10.2012 р. забезпечити електропостачання струмоприймачів котелень за ступенем надійності відповідно до вимог ПУЕ, ДБН (ПУЕ п.1.2.17; ДБН В.2.5-23-2003 п.2.2).
Згідно змісту вказаних документів Підприємство не забезпечило електропостачання струмоприймачів котелень за ступенем надійності відповідно до вимог ПУЕ, ДБН (ПУЕ п.1.2.17; ДБН В.2.5-23-2003 п.2.2).
Суд встановив, що останнє припис не оскаржувало, про продовження терміну його виконання клопотань не заявляло. Відтак, 05 грудня 2012 року відповідачем в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Житомирській області за результатами перевірки на предмет виконання позивачем вимог припису винесено постанову №08/50-0093 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання у сумі розміром 5100 грн. за невиконання припису №08/50-0877/1 від 30 жовтня 2012 року, в частині забезпечення електропостачання струмоприймачів котелень за ступенем надійності у відповідності до вимог ПУЕ, ДБН (ПУЕ п.1.2.17; ДБН В 2.5-23-2003 п.2.2), що є порушенням ст.27 Закону України "Про електроенергетику".
Суд вірно зазначив, що правовідносини з приводу виробництва, передачі, постачання та використання енергії, забезпечення енергетичної безпеки України, конкуренцію та захист прав споживачів і працівників галузі визначені Законом України "Про електроенергетику" №575/97-ВР від 16.10.1997 р. (далі - Закон).
Згідно Положення про Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Житомирській області, затвердженого начальником відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Центральному регіоні" - заступником Головного державного інспектора України з енергетичного нагляду у Центральному регіоні15.09.2011 р., державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії відповідно до Закону України "Про електроенергетику" здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Житомирській області, яка є відокремленим підрозділом "Держенергонагляд у Центральному регіоні" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" .
За Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 року №929 (далі - Положення), державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Пунктом 11 Положення передбачено, що Держенергонагляд має право: застосовувати до суб'єктів господарювання штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством; вимагати від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії; надавати (надсилати) суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи, розпорядження та інші розпорядчі документи щодо усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.
Частиною 9 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" №877-V від 05.04.2007 р. визначено, що невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до суб'єкта господарювання згідно із законом. Положенням ч.8 ст.7 вказаного Закону встановлено, що приписом є обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання.
При розгляді справи в суді першої інстанції позивач не заперечував невиконання вимог припису у встановлений в ньому строк.
Судом з'ясовано, що порядок накладення НКРЕ, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання визначено Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 р. N 1312.
Абзацом 3 пункту 2 вказаного Положення визначено, що штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій. Згідно абз.3 п.4 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 р. N1312, НКРЕ, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, Головний державний інспектор України з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, його заступники мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього Положення, - у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Дослідивши представлені докази, надавши їм належну правову оцінку, суд дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для задоволення позову. При цьому, вірно зазначив, що посилання позивача на відсутність у приписі №08/50-0877/1 від 30.10.2009 року суті порушення та вказано дату припису 30.10.2012 року, якого не існує, є безпідставними, оскільки допущені порушення описані в акті №08/50-0877 від 30.10.2009 р., а в приписі зазначено заходи щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства, з посиланням на акт №08/50-0877 від 30.10.2009 року. В ході розгляду справи встановлено, що зазначена у постанові дата припису є опискою.
Постанову судом прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу комунального підприємства "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "25" липня 2013 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.В. Жизневська
судді: Т.С. Котік Н.М. Малахова
А.В. Жизневська
Повний текст cудового рішення виготовлено "11" вересня 2013 р.
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу Комунальне підприємство "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради вул.Київська, 48,м.Житомир,10000
3- відповідачу Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" вул.Старовільська, 2,м.Житомир,10014