Справа № 717/1105/13-а
Головуючий у 1-й інстанції: Харабар І.В.
Суддя-доповідач: Драчук Т. О.
04 вересня 2013 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Драчук Т. О.
суддів: Граб Л.С. Смілянця Е. С.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Кельменецькому районі Чернівецької області на постанову Кельменецького районного суду Чернівецької області від 29 травня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Сокирянському районі Чернівецької області про перерахунок пенсії , -
ОСОБА_2 звернулася в суд із адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районі Чернівецької області про перерахунок пенсії державного службовця та виплату компенсації.
Постановою Кельменецького районного суду Чернівецької області від 29 травня 2013 року суд зобов'язав: визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районі Чернівецької області, яке викладено в листі №02-10/10-11 від 13 березня 2013 року про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_2, як непрацюючому державному службовцю згідно статті 37-1 Закону України „Про державну службу"; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районі Чернівецької області здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії державного службовця ОСОБА_2 відповідно до вимог статті 37-1 Закону України „Про державну службу" згідно поданої нею до управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районі Чернівецької області заяви від 01 березня 2013 року; стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 34 (тридцять чотири) гривні 41 копійку в рахунок відшкодування понесених позивачкою судових витрат у вигляді судового збору; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районі Чернівецької області подати до Кельменецького районного суду Чернівецької області звіт про виконання цієї постанови суду протягом 60 (шістдесяти) днів з дня набрання постановою суду законної сили; в решті позовних вимог ОСОБА_2 - відмовити.
Не погоджуючись з постановленим рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Кельменецького районного суду Чернівецької області від 29 травня 2013 року та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.197 КАС, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів у разі відсутності клопотань усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги колегія суддів визнала можливим розглядати справу в порядку письмового провадження.
Таким чином, колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи позивач звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районі Чернівецької області від 13 березня 2013 року про відмову у перерахунку її пенсії згідно ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районі Чернівецької області здійснити перерахунок раніше призначеної позивачці пенсії державного службовця відповідно до вимог ст. 37 -1 Закону України „Про державну службу" згідно поданої нею до Управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районі Чернівецької області заяви від 01 березня 2013 року. Також просила стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районі Чернівецької області заборгованість в розмірі 31582 гривні 66 копійок.
Позивач аргументувала свій позов тим, що 14 травня 2001 року позивачці було призначено пенсію державного службовця. Остання посада, з якої позивачка вийшла на пенсію - секретар судових засідань Сокирянського районного суду Чернівецької області і загальний стаж роботи позивачки складає 36 років 9 місяців 24 дні, з яких стаж державної служби понад 20 років. Вона зазначила, що востаннє перерахунок її пенсії проводили у 2008 році і посадовий оклад був 711 гривень, а з 2008 року оклади змінювались, а перерахунок пенсії не проводили. Позивачка отримала довідки про розмір заробітної плати та звернулася до відповідача із заявою, але у перерахунку пенсії їй було відмовлено з тих підстав, що підвищення заробітних плат у період з 2008 по 2013 роки не було. Однак згідно довідок заробітна плата збільшилася.
01 березня 2013 року позивач звернулася із заявою до управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районі Чернівецької області про здійснення перерахунку пенсії згідно ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" на яку отримала лист-відповідь від 13 березня 2013 року №02-10/к-11. У даному листі управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районі Чернівецької області відмовило позивачу в задоволенні заяви у зв'язку з відсутністю правових підстав для його здійснення.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що в зв'язку підвищенням розміру мінімальної заробітної плати відбулось підвищення отримуваного окладу та, відповідно, заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади, рангу та категорії.
Судова колегія вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України "Про державну службу".
Управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районі Чернівецької області посилається на те, що відповідно до постанови КМУ №34 від 06 лютого 2008 року останній раз підвищення заробітної плати державним службовцям відбулося з 01 лютого 2008 року, а тому в даному випадку відсутні підстави для здійснення позивачу перерахунку раніше призначеної пенсії як державному службовцю.
Судова колегія не приймає до уваги ці доводи апелянта, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно зі ст. 33 вказаного Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Дійсно, постановою Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" затверджено схеми посадових окладів керівних працівників, спеціалістів і службовців судів та інших органів державної влади.
Однак, постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року №482 "Деякі питання оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів, що фінансуються з бюджету" установлено, що у разі, коли розмір посадового окладу працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів, що фінансуються з бюджету, нижчий ніж визначений законом розмір мінімальної заробітної плати, посадовий оклад установлюється на рівні відповідного розміру мінімальної заробітної плати.
Таким чином, постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року №482 передбачено збільшення розміру посадового окладу, зокрема, працівників апарату судів до розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до Закону України "Про державний бюджет України на 2012 рік" з 01 квітня 2012 року розмір мінімальної заробітної плати становить 1094 грн.,з 01 липня 2012 року - 1102 грн., з 01 жовтня 2012 року - 1119 грн., з 01 грудня 2012 року - 1134 грн.. Відповідно до Закону України "Про державний бюджет України на 2013 рік" установлено у 2013 році мінімальну заробітну плату в місячному розмірі з 01 січня - 1147 грн..
Відповідно і посадовий оклад працівників апарату судів збільшується до зазначених рівнів мінімальної заробітної плати.
Розміри надбавок, доплат та премій, з яких складається заробітна плата державних службовців також встановлюються постановами Кабінету Міністрів України.
Відповідно до наданих позивачкою довідок Територіального управління Державної судової адміністрації України в Чернівецької області №17 - 32 від 22 лютого 2013 року заробітна плата по посаді судового секретаря в Сокирянському районному суді Чернівецької області з 01 лютого 2008 року неодноразово підвищувалася.
Таким чином, оскільки розмір заробітної плати по посаді було збільшено, раніше призначена ОСОБА_2 пенсія підлягає перерахунку в сторону збільшення.
Доводи Управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районі Чернівецької області стосовно відсутності рішень уряду щодо підвищення окладу державним службовцям є необґрунтованими, оскільки по-перше ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" не передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється за умови прийняття відповідної постанови Кабінетом Міністрів України про підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а зазначено лише що такий перерахунок здійснюється у разі збільшення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а по-друге, поступове підвищення розміру посадового окладу працівників апарату органів судів до рівня розміру мінімальної заробітної плати передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року №482 "Деякі питання оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів, що фінансуються з бюджету".
Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті рішення суду з одних лише формальних підстав.
На підставі наведеного судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, щодо задоволення заявлених вимог у спосіб, строках та межах визначених законом.
Колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, які призвели до неправильного вирішення справи, тобто прийнята постанова відповідає матеріалам справи та вимогам закону і підстав для її скасування не має.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Кельменецькому районі Чернівецької області, - залишити без задоволення, а постанову Кельменецького районного суду Чернівецької області від 29 травня 2013 року, - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст. 212 КАС України.
Головуючий Драчук Т. О.
Судді Граб Л.С.
Смілянець Е. С.