04 вересня 2013 р.Справа № 2-а-4564/11/2170
Категорія: 6.2 Головуючий в 1 інстанції: Василенко Г.Ю.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Кравець О.О.
судді -Домусчі С.Д.
судді -Шеметенко Л.П.
за участю секретаря Левицької З.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Спільного українсько-естонського підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Оптіма-Фарм, ЛТД" на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 20.01.2012 р. за адміністративним позовом Спільного українсько-естонського підприємствао у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Оптіма-Фарм, ЛТД" до Херсонської обласної ради, за участю 3-іх осіб : Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Херсонській області, Комунального медико-фармацевтичне підприємство "Херсоноблфармація " та Комунального підприємства "Ліки Херсонщини" про скасування рішення,
СП ТОВ "Оптіма-Фарм, ЛТД" звернулось до суду з адміністративним позовом до Херсонської обласної ради, про скасування рішення Херсонської обласної ради VIII сесії шостого скликання від 21 липня 2011 року за №248.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 20.01.12 року в задоволенні позовних вимог було відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду представник позивача подав апеляційну скаргу, в якій вважає вказану постанову прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить скасувати та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 31.07.2013 року до участі у справі ,у якості 3-ої особи було залучено КП "Ліки Херсонщини".
Особи, що беруть участь у справі, про час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст.34 -39 КАС України.
Апеляційний суд, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що вона підлягає частковому задоволенню ,за наступних обставин:
Судом 1-ої інстанції встановлено , що Комунальне медико-фармацевтичне підприємство "Херсоноблфармація" є комунальним підприємством, засновником якого та власником майна є територіальна громада в особі Херсонської обласної ради.
В проваджені відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Херсонській області перебуває зведене виконавче провадження по стягненню з ОКМФП "Херсоноблфармація" заборгованості на загальну суму 5 475 979,50 грн. До складу зведеного входить виконавче провадження з примусового виконання наказу №7/33-09, виданого господарським судом Херсонської області 16 березня 2009 року про стягнення з ОКМФП "Херсоноблфармація" заборгованості у розмірі 4 392 919,02 грн. на користь ТОВ "Оптіма-Фарм,ЛТД".
У зв'язку з виконанням зведеного виконавчого провадження державним виконавцем 22 червня 2011 року прийнято постанови про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження, відповідно до якої накладений арешт на все, належне ОКМФП "Херсоноблфармація" майно, а саме: майно аптеки №1, міжлікарняних аптек №139, №65, №125 №114, та заборонено його відчуження. Вказана заборона внесена до Єдиного державного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна.
25 червня 2011 року державним виконавцем на ім'я голови Херсонської обласної ради Пелиха В.Г. направлено лист з проханням надати згоду на проведення опису й арешту майна з метою подальшої реалізації, яке перебуває в повному господарському віданні ОКМФП "Херсоноблфармація" в рахунок погашення заборгованості судових рішень.
Рішенням VIII сесії шостого скликання Херсонської обласної ради від 21липня 2011 року за №248 "Про створення обласного комунального підприємства "Ліки Херсонщини" Херсонської обласної ради", а саме: п.1 - утворено обласне комунальне підприємство "Ліки Херсонщини" Херсонської обласної ради; п.2 - припинено обласним комунальним медико - фармацевтичним підприємством "Херсоноблфармація" Херсонської обласної ради право господарського відання майном таких об'єктів: аптека №1 м. Херсона, центральна районна аптека №65 м. Херсона, центральна районна аптека №114 м. Херсона, між лікарняна аптека №139 м. Херсона; п.3- сформовано статутний фонд обласного підприємства "Ліки Херсонщини" Херсонської обласної ради за рахунок нерухомого та індивідуально визначеного майна об'єктів, зазначених у п.2 цього рішення, та майнового комплексу об'єкта спільної власності територіальних громад області аптеки №92, розташованого за адресою м. Херсон, вул. 49 Гвардейської Дивизії ,33; п. 7 - зобов'язано керівників обласного комунального медико - фармацевтичного підприємства "Херсоноблфармація" Херсонської обласної ради та обласного комунального підприємства "Ліки Херсонщини" Херсонської обласної ради здійснити заходи щодо приймання-передачі на баланс комунального підприємства "Ліки Херсонщини" Херсонської обласної ради нерухомого та індивідуально визначеного майна об'єктів, зазначених у п.п. 2,3 цього рішення.
Відповідно до п.20 ч.1 ст.43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях обласної ради вирішуються питання прийняття рішення щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Відповідно до ч. 5 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Згідно ч.1-3 ст.78 Господарського кодексу України( надалі -ГК України) . Комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.
Орган, до сфери управління якого входить комунальне унітарне підприємство, є представником власника - відповідної територіальної громади і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.
Майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство).
Згідно ст.136ГК України право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.
Власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб'єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства.
Щодо захисту права господарського відання застосовуються положення закону, встановлені для захисту права власності. Суб'єкт підприємництва, який здійснює господарську діяльність на основі права господарського відання, має право на захист своїх майнових прав також від власника.
Згідно ст.219 ГК України за невиконання або неналежне виконання господарських зобов'язань чи порушення правил здійснення господарської діяльності правопорушник відповідає належним йому на праві власності або закріпленим за ним на праві господарського відання чи оперативного управління майном, якщо інше не передбачено цим Кодексом та іншими законами.
Таким чином , апеляційний суд вважає ,що створивши комунальне медико-фармацевтичне підприємство "Херсоноблфармація" та передавши йому майно на праві господарського відання територіальна громада в особі Херсонської обласної ради у встановлений Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та ГК України спосіб , реалізувала своє право на розпорядження вказаним майном та втратило його до завершення процедури припинення діяльності підприємства та розрахунку із усіма кредиторами відповідно до вимог чинного законодавства . Власник, комунального майна , що передано суб'єкту господарювання майно на праві господарського відання , є законодавчо обмеженим у своєму праві та відповідно не має права встановлювати будь-яких обмежень на стягнення цього майна та вилучати його у підприємства , а тому рішення Херсонської обласної ради 21липня 2011 року за №248 "Про створення обласного комунального підприємства "Ліки Херсонщини" Херсонської обласної ради" , яким припинено право господарського відання ОКМФП "Херсоноблфармація" на майно, на яке був накладений арешт є протиправними, а зворотній висновок суду 1-ої інстанції -помилковим .
Відповідно до ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно п.3 ч.1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Відповідно до п. 3. ч.1. ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи.
Таким чином, суд апеляційної інстанції доходить до висновку, про необхідність скасувати постанову суду, та прийняти нову постанову про часткове задоволення позову.
Керуючись ст. 17,18,137,195, ст.196 ,198,203 205,206 КАС України, апеляційний суд
Апеляційну скаргу Спільного українсько-естонського підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Оптіма-Фарм, ЛТД" - задовольнити частково .
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 20.01.2012 року- скасувати та прийняти нову постанову:
Адміністративний позов Спільного українсько-естонського підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Оптіма-Фарм, ЛТД" - задовольнити частково .
Скасувати п.2 рішення Херсонської обласної ради 21липня 2011 року за №248 "Про створення обласного комунального підприємства "Ліки Херсонщини" Херсонської обласної ради".
Скасувати у п.3 рішення Херсонської обласної ради 21липня 2011 року за №248 "Про створення обласного комунального підприємства "Ліки Херсонщини" Херсонської обласної ради" словосполучення «за рахунок нерухомого та індивідуально визначеного майна об'єктів, зазначених у п.2 цього рішення»
Скасувати у п.7 рішення Херсонської обласної ради 21липня 2011 року за №248 "Про створення обласного комунального підприємства "Ліки Херсонщини" Херсонської обласної ради" зобов'язання керівників обласного комунального медико - фармацевтичного підприємства "Херсоноблфармація" Херсонської обласної ради та обласного комунального підприємства "Ліки Херсонщини" Херсонської обласної ради здійснити заходи щодо приймання-передачі на баланс комунального підприємства "Ліки Херсонщини" Херсонської обласної ради нерухомого та індивідуально визначеного майна об'єктів, зазначених у п.п. 2,3 цього рішення ,крім, майнового комплексу об'єкта спільної власності територіальних громад області аптеки №92, розташованого за адресою м. Херсон, вул. 49 Гвардейської Дивизії ,33.
Решту рішення Херсонської обласної ради 21липня 2011 року за №248 залишити без змін.
У задоволенні решти позову -відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя
Судді: