04 вересня 2013 р.Справа № 2а/1570/9289/2011
Категорія: 8.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Танцюра К.О.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Кравець О.О.
судді -Домусчі С.Д.
судді -Шеметенко Л.П.
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Одеса-Авто" на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 26.03.2012 р. по справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Одеса-Авто" до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ПАТ "Одеса-Авто"звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м.Одеси та просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0005061502 від 26.09.2011р.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 26 березня 2012 року в задоволенні позовних вимог було відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду представник позивача подав апеляційну скаргу, в якій вважає вказану постанову прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить скасувати та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Особи, що беруть участь у справі, про час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст.34 -39 КАС України.
Відповідно до п.1,2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю та /або неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Апеляційний суд, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що вона підлягає задоволенню, за наступних обставин:
Судом 1-ої інстанції було встановлено, що ПАТ "Одеса-Авто" є юридичною особою та перебуває на обліку у ДПІ у Малиновському районі м.Одеси.
07.09.2011р. головним державним податковим інспектором відділу адміністрування ПДВ управління оподаткування юридичних осіб ДПІ у Малиновському районі м.Одеси Гречковським Д.А. проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість ПАТ "Одеса-Авто"за липень 2011 року.
За результатами перевірки складено акт "Про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість"№3264/15-218 від 07.09.2011р., яким встановлено порушення ПАТ "Одеса-Авто"п.201.10 ст.201 розділу V Податкового кодексу України, п.п.14.8 п.14 Порядку заповнення та подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України №41 від 25.01.2011р., а саме, включення ПАТ"Одеса-Авто"до реєстру отриманих податкових накладних та до податкового кредиту за липень 2011 року податкової накладної № 25 від 28.07.2011р. на загальну суму 800000,00грн. у т.ч. ПДВ 133333,00грн. виданої ТОВ "Укрбудкомплект" без її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На підставі зазначеного акту перевірки ДПІ у Малиновському районі м.Одеси було винесено податкове повідомлення-рішення №0005061502 від 26.09.2011р., яким ПАТ"Одеса-Авто" визначено податкове зобов'язання з ПДВ у розмірі 166666,00 грн. у т.ч. за основним платежем 133333,00грн. та штрафні (фінансові) санкції 33333,00грн.
ДПІ у Малиновському районі м.Одеси 15.09.11р. було розглянуто заяву ПАТ "Одеса-Авто" від 13.09.2011р. та залишено без змін висновки викладені в акті перевірки . Зазначене рішення ДПІ у Малиновському районі м.Одеси було направлено на адресу позивача 27.09.2011р.
Відповідно до п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до Державної податкової адміністрації України є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше двадцяти календарних днів, наступних за датою їх виписки.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Відповідно до якого, покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
У разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних затверджено Постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010р.
Судом 1-ої інстанції було встановлено, що на момент подання позивачем податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2011 року та проведення камеральної перевірки даних, задекларованих у ній, податкова накладна видана ТОВ "Укрбудкомплект" на суму ПДВ 133333,00грн. не була зареєстрована ТОВ "Укрбудкомплект" у Єдиному реєстрі податкових накладних.
ПАТ "Одеса-Авто" листом від 12.09.2011р. звернулось до ДПІ у Малиновському районі м.Одеси з проханням прийняти уточнений реєстр податкових накладних.
Відповідно до п.123.1. ст. 123 Податкового кодексу України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Згідно п.86.8. ст.86 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення приймається керівником податкового органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.
Згідно п/п.4.1.4.п.4.1. ст.4 ПК Податкове законодавство України ґрунтується на принципі презумпції правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу
Крім того, відповідно до п.56.21 ст.56ПК України у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Апеляційний суд ,із врахуванням використання податковим органом повноваження щодо застосування штрафних санкцій не з метою, з якою це повноваження надано - запобігання завданню матеріальної шкоди Державі шляхом уникнення від сплати належних податків та зборів та відсутністю необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія)( відсутністю завдання матеріальної шкоди Державі шляхом уникнення від сплати належних податків та зборів) , вважає , що податкове повідомлення - рішення державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси №0005061502 від 26.09.2011р. є неправомірним, а позовні вимоги підлягають задоволенню , так як технічна помилка при веденні реєстру податкових накладних була виправлена позивачем після проведення перевірки ДПІ у Малиновському районі м.Одеси , але до прийняття податкового повідомлення-рішення та відсутня будь-яка матеріальна шкода інтересам Держави внаслідок уникнення позивача від сплати належних податків та зборів .
Відповідно до ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно п.3 ч.1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Відповідно до п. 3. ч.1. ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи.
Таким чином, суд апеляційної інстанції доходить до висновку, про необхідність скасувати постанову суду, та прийняти нову постанову про задоволення позову.
Керуючись ст. 195, ст.197 ,198,202 205,206 КАС України, апеляційний суд
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Одеса-Авто" - задовольнити частково , а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 26.03.2012 року - скасувати та прийняти нову постанову:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Одеса-Авто" -задовольнити.
Визнати неправомірним та скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у Малиновському районі м.Одеси №0005061502 від 26.09.2011р.,
Постанова апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі , та може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого Адміністративного Суду України шляхом подання касаційної скарги протягом 20-ти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя пис/
Судді: