Ухвала від 27.08.2013 по справі 826/6188/13-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/6188/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Шулежкл В.П. Суддя-доповідач: Федорова Г. Г.

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2013 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: суддів: секретаря: за участю: Федорової Г.Г., Ганечко О.М., Троян Н.М., Каленюк О.Ю., представника апелянта - Гринюк О.М., представника відповідача ДПІ у Оболонському районі м. Києва ДПС - Пєчковської О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «ДОКА Україна Т.О.В.» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 червня 2013 року по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «ДОКА Україна Т.О.В.» до Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва Державної податкової служби, Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про стягнення з бюджету надмірно сплаченої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток, -

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2013 Товариство з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «ДОКА Україна Т.О.В.» (далі - позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовом до Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва Державної податкової служби, Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві (далі - відповідачі), в якому просило стягнути з бюджету через Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «ДОКА Україна Т.О.В.» надміру сплачену суму грошового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 7 432 379,36 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 червня 2013 року у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «ДОКА Україна Т.О.В.» відмовлено.

Позивач, не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, звернулася з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким стягнути з бюджету через Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві на користь ТОВ з ІІ «ДОКА Україна Т.О.В.» надміру сплачену суму грошового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 6 500 000,00 грн.

Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, у грудні 2012 pоку позивач звернувся до ДПІ у Оболонському районі м. Києва ДПС із заявою про часткове повернення надміру сплаченої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 7 432 379,36 грн.

Листом від 20.12.2012 року № 22919/10/20-225 ДПІ у Оболонському районі м. Києва ДПС повідомило позивача про те, що питання про повернення надміру сплаченої суми потребує додаткового вивчення та буде розглянуто після закінчення судового оскарження податкового повідомлення-рішення.

Станом на 26.04.2013 року надміру сплачена сума грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 7 432 379,36 грн. позивачу повернута не була, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи колегія суддів зважає на наступне.

Умови повернення помилково сплачених грошових зобов'язань визначені статтею 43 Податкового кодексу України.

Так, відповідно до ст. 43 Податкового кодексу України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. З огляду на вказану норму вбачається, що передумовою повернення платнику податків помилково сплачених коштів є відсутність у цього платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Згідно п. 7 Порядку взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого спільним наказом ДПАУ, Мінфіну, Держказначейства від 21.12.2010 року № 974/1597/499, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2010 року за № 1386/18681, орган державної податкової служби на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до Порядку.

Згідно із зазначеними реєстрами орган державної податкової служби, відповідний місцевий фінансовий орган та орган Державного казначейства України проводять приймання-передачу висновків про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань.

За платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, орган державної податкової служби в строк не пізніше ніж за сім робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує та передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, для погодження відповідному місцевому фінансовому органу.

Місцевий фінансовий орган у строк не пізніше ніж протягом двох робочих днів здійснює погодження отриманих висновків шляхом завірення підписом керівника місцевого фінансового органу, засвідченим печаткою, та повертає їх згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу державної податкової служби.

Орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого місцевим фінансовим органом, передає його згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, територіальному органу Державного казначейства України.

Висновки про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань реєструються органами Державного казначейства України в Журналі обліку висновків (додаток 4 до Порядку), який ведеться на паперових носіях або в електронному вигляді.

На підставі отриманих висновків органи Державного казначейства України здійснюють повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань відповідно до Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Держказначейства від 10.12.2002 р. № 226.

Відповідно до п. 102.5. ст.102 Податкового кодексу України, заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Колегією суддів встановлено, що в декларації з податку на прибуток за 2008 рік позивачем були відображені збитки в сумі 26 030 216,00 грн.

Так, ТОВ з ІІ «ДОКА Україна Т.О.В.» згідно декларацій з податку на прибуток за 2008 рік було задекларовано:

- І квартал 2008 року (вх. № 55824 від 06.05.2008 року) нараховано та сплачено податок на прибуток за звітний податковий період в сумі 1 330 705,00 грн.;

- півріччя 2008 року (вх. № 117996 від 29.07.2008 року) нараховано податок на прибуток за звітний податковий період в сумі 4 497 037,00 грн., сплачено - 3 166 332,00 грн.;

- три квартали 2008 року (вх. № 178537 від 27.10.2008 року) нараховано податок на прибуток за звітний податковий період в сумі 8 811 847,00 грн., сплачено - 4 314 810,00 грн.;

- одинадцять місяців 2008 року (вх. 213999 від 20.12.2008 року) нараховано податок на прибуток за звітний податковий період в сумі 1 706 102,00 грн. та зменшено за попередній звітний період в сумі 7 105 745,00 грн.;

- за 2008 рік (вх. № 262096 від 06.02.2009 року) задекларовано від'ємне значення об'єкту оподаткування в сумі 26 060 216 грн. та зменшено за попередній звітний період в сумі 1 706 102,00 грн.

З вищевикладеного вбачається, що днем виникнення у позивача надміру сплаченої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток є 20.12.2008 року (дата зменшення податкових зобов'язань по декларації за одинадцять місяців 2008 року (вх. № 213999 від 20.12.2008 року), в зв'язку з чим, граничним терміном подання позивачем заяви про повернення надміру сплаченої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток є 20.12.2011 року.

Разом з цим, із заявою про часткове повернення надміру сплаченої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 7 432 379,36 грн. ТОВ з ІІ «ДОКА Україна Т.О.В.» до податкового органу звернулося лише 10.12.2012 року, тобто після спливу граничного терміну подання позивачем такої заяви.

В обґрунтування своїх доводів апелянт посилається на те, що у період з січня 2009 року по грудень 2012 року ТОВ з ІІ «ДОКА Україна Т.О.В.» проводились вирахування з суми переплати по податку на прибуток, що знаходилась на особовій картці платника податків, на сплату податків, що донараховувались ДПІ у Оболонському районі м. Києва ДПС за результатами податкових перевірок за податковими повідомленнями-рішеннями та в рахунок сплати по податку на доходи фізичних осіб (працівників).

Крім цього, апелянт зазначає, що акт звіряння з податку на прибуток, яким було визначено суму переплати грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 8 432 379,36 грн., між позивачем та ДПІ у Оболонському районі м. Києва ДПС було складено та підписано лише від 21.11.2012 року.

Однак, колегія суддів вказані доводи апелянта до уваги не приймає, оскільки висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету податковим органом готується на підставі даних особових рахунків платників податку, а не на підставі акту звіряння.

Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Однак, апелянтом не було надано доказів на підтвердження заявлених ним вимог, а тому доводи апеляційної скарги спростовуються вищевикладеним, матеріалами справи та не підлягають до задоволення.

Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «ДОКА Україна Т.О.В.» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 червня 2013 року - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 червня 2013 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя: Суддя: Суддя: Г.Г. Федорова О.М. Ганечко Н.М. Троян

Повний текст ухвали складено та підписано - 02.09.2013 року.

Головуючий суддя Федорова Г. Г.

Судді: Ганечко О.М.

Троян Н.М.