Ухвала від 27.08.2013 по справі 2а-536/10

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2013 року Справа № 9104/132132/11

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Довгополова О.М.

суддів: Коваля Р.Й., Святецького В.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Снятинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області на постанову Снятинського районного суду Івано-Франківської області від 19 листопада 2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Снятинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області про стягнення недоотриманої суми щорічної допомоги на оздоровлення,-

встановив:

27 жовтня 2010 року позивач звернулася з позовом до суду про визнання дій відповідача неправомірними, зобов'язання відповідача провести виплату належної як інваліду ІІІ групи захворювання, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи, щорічної компенсації на оздоровлення за 2007-2009 роки в розмірі 4-ох мінімальних заробітних плат.

Позивач посилався на те, що вона є інвалідом ІІІ групи, захворювання якої пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи. В порушення вимог статті 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка передбачає виплату щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі 4-ох мінімальних заробітних плат, дана допомога з моменту отримання права на таку допомогу виплачувалась не у повному розмірі.

Оскаржуваною постановою позов задоволено частково. Визнано дії управління праці та соціального захисту населення Снятинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області у виплаті щорічної допомоги на оздоровлення згідно ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними. Зобов'язано відповідача провести перерахунок та виплатити позивачу щорічну допомогу на оздоровлення у розмірі 4-ох мінімальних заробітних плат згідно ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2009 рік із врахуванням проведених виплат.

Постанову суду оскаржив відповідач. Вважає, що постанова є безпідставною і необґрунтованою, прийнята з порушенням норм матеріального права та підлягає скасуванню з підстав викладених в апеляційній скарзі. Апелянт звертає увагу на те, що стягнення коштів з управління є неможливим, оскільки застосування пільг, компенсацій та гарантій для певних категорій громадян, у тому числі виплата допомоги на оздоровлення потребує фінансування за рахунок коштів Державного бюджету України, його обсяги не можуть визначатися будь-яким іншим Законом, крім Закону про Державний бюджет України. Виплата спірної допомоги була проведена відповідно до вимог чинного законодавства. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.197 КАС України колегія суддів вважає доцільним розглядати справу в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суду приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід задовольнити частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач є інвалідом ІІІ групи, захворювання якої пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи, що підтверджується відповідним посвідченням і відповідною довідкою.

Відповідно до ст. 48 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції зі змінами відповідно до Рішення Конституційного суду України від 09.07.2007 року N 6-рп/2007) щорічна допомога на оздоровлення інвалідам ІІІ групи виплачується в розмірі - чотирьох мінімальних заробітних плат.

Згідно п. 28 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року № 107-6 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладено у такій редакції: «Одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України».

Проте, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. зміни, внесені підпунктом 11 пункту 28 розділу 2 Закону України від 28.12.2007р. визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Оскільки зміни, внесені підпунктом 11 пункту 28 розділу 2 Закону України від 28.12.2007 р. визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) то відповідно до цього діє редакція Закону, яка діяла до внесення змін до нього, а саме редакція від 09.07.2007 року відповідно до якої щорічна допомога на оздоровлення інвалідам ІІІ групи виплачується в розмірі - чотирьох мінімальних заробітних плат.

При цьому суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 99 КАС України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин та розгляду справи в суді першої інстанції) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до частини 1 статті 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Враховуючи пропущення позивачем шестимісячного строку звернення до адміністративного суду без поважних причин, колегія суддів приходить до висновку про залишення позовних вимог без розгляду за 2007-2009 роки.

Неврахування наведеного є підставою для скасування рішення суду першої інстанції.

Керуючись статтями 99, 100, 195, 197 ч. 1 п. 3, 198, 202 п. 4, 205 ч. 2, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ

Апеляційну cкаргу управління праці та соціального захисту населення Снятинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області задовольнити частково, а постанову Снятинського районного суду Івано-Франківської області від 19 листопада 2010 року у справі № 2а-536/10/1905 - скасувати.

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Снятинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області про стягнення недоотриманої суми щорічної допомоги на оздоровлення за 2007-2009 роки залишити без розгляду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення.

Ухвала остаточна, оскарженню не підлягає.

Головуючий: О.М. Довгополов

Судді: Р.Й. Коваль

ВВ. Святецький