05 вересня 2013 року Справа № 97113/11/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого-судді: Сапіги В.П.
суддів: Хобор Р.Б., Яворського І.О.
з участю секретаря судових засідань Сердюк О.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області на постанову Яворівського районного суду Львівської області від 27.05.2011 року по справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області про перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю,-
09.11.2010 року позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області, в якому просить визнати дії відповідача протиправними щодо недоплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю та зобов'язати його здійснити перерахунок призначеної додаткої пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, встановивши її в розмірі 30% пенсії за віком з 01.08.2001р. виходячи з розмірів мінімальної пенсії за віком з 01.08.2001р. з урахуванням вимог ст.51 та ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до збільшення прожиткового мінімуму, встановленого законом. Стягнути з відповідача на користь позивача недоплачену додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю за 2001-2010 роки в сумі 9504,56 грн.
Постановою Яворівського районного суду Львівської області від 27.05.2011 року позов задоволено. Визнано дії відповідача протиправними щодо недоплати додаткової пенсії за шкоду протиправними. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, встановивши її розмір 30% пенсії за віком з 01.08.2001р. виходячи з розмірів мінімальної пенсії за віком з 01.08.2001р. з урахуванням вимог ст. 51 та ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до збільшення прожиткового мінімуму встановленого законом і виплатити з урахуванням виплачених сум.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить постанову суду першої інстанції скасувати.
Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що судом першої інстанції не застосовано вимог ст. 100 КАС України стосовно наслідків пропуску строку звернення до суду з адміністративним позовом, також стрвержує, дії управління вчинені у межах наданих повноважень, нарахування та перерахунок пенсій здійснюється автоматизовано.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наявні в справі матеріали та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, на основі наявних у справі доказів, колегія суддів приходить до переконання, що подану апеляційну скаргу слід задовольнити частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2), що підтверджується копією посвідчення (а.с.10).
Право на додаткову пенсію передбачену Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відповідачем не оспорюється, а отже і доказуванню не підлягає у відповідності до ст.72 ч.3 КАС України.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом (ч.1 ст.46 Конституції України).
Відповідно до ч.1 ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ч.1, 2 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала (ч.1 ст.100 КАС України).
Позивач покликається на те, що п.4 ст.268 ЦК України позовна давність не поширюється на вимогу власника або іншої особи про визнання незаконним правового акту органу державної влади, яким порушено його право власності або інше речове право, а також вважає, що до справних правовідносин необхідно застосовувати ч.2 ст.87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» відповідно до якої суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Колегія судді зазначає, що посилання позивача на застосування до спірних правовідносин ст.87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є необґрунтованим. Так, оскільки Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року прийнятий пізніше ніж Закон України «Про пенсійне забезпечення», то він має пріоритет над останнім, а тому у вказаних правовідносинах застосовуються положення ст.46 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за яким пенсія виплачується за минулий час лише та, що нарахована.
Крім того, суд першої інстанції помилково застосував до спірних правовідносин п. 4 ст. 268 ЦК України, норми якої не регулюють право позивача на звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів без обмеження будь-яким строком.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що оскільки стосовно не вірно нарахованих пенсій ніякими нормативно-правовими актами, крім КАС України, не визначено строк звернення до суду, то під час вирішення спорів, які виникають із вказаних правовідносин слід застосовувати шестимісячний строк звернення до суду.
Відтак суд апеляційної інстанції приходить до висновку про необхідність застосування строку звернення до суду, визначеного ст. 99 КАС України, оскільки такий позивачем пропущено без поважних причин, а судом першої інстанції без достатніх правових підстав задоволено позовні вимоги поза межами такого строку. Позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю за період з 01.08.2001 року по 08.05.2010 року слід залишити без розгляду у зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до суду.
Дія норм ч.3 ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 2010 рік не була зупинена чи обмежена іншими нормативними актами.
Що стосується перерахунку у 2011 році, Законом України від 14 червня 2011 року «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» доповнено прикінцеві положення, яким установлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядках та розмірах, встановлених Кабінетом міністрів України з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік, на виконання якого Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» від 06 липня 2011 року № 745, яка набрала законної сили 23 липня 2011 року. Дані зміни у законодавстві визнані конституційними.
Таким чином колегія суддів вважає, що нарахування та виплату в користь позивача додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ч.1 ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» необхідно провести за період з 09.05.2010 року по 22.07.2011 року.
Відповідно до ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Виходячи з загальних засад пріоритетності законів над нормативними актами Кабінету Міністрів України колегія суддів вважає, що застосування відповідачем положень постанов Кабінету Міністрів України є безпідставним, а тому виплати повинні здійснюватись відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відносно заперечень відповідача щодо неправильного застосування положень ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», колегія суддів, зазначає, що відповідно до ч.1 ст.28 наведеного Закону мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Положення ч.3 ст.28 вищевказаного Закону не є перешкодою для застосування мінімального розміру пенсії за віком до обрахування інших пенсій чи доплат пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого крім передбаченого ч.1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
Колегія суддів також, вважає за потрібне наголосити, що покликання відповідача на те, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, тому будь-які виплати у збільшених розмірах будуть можливі тільки після виділення відповідних коштів з Державного бюджету України є безпідставними, оскільки відсутність бюджетних асигнувань для задоволення вимог до уваги взяти не можна, так як невиконання чи неналежне виконання законів про виплати через відсутність бюджетних коштів не є підставою для виправдання недоплати наведених вище виплат за спірні періоди.
Оскільки функції з призначення, нарахування та виплати пенсії позивачу здійснює Пенсійний фонд України в особі управління Пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області, обов'язок щодо нарахування і виплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю правильно покладено на відповідача у справі.
Враховуючи наведене, суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції при прийнятті постанови порушено норми матеріального та процесуального права, неповно з'ясовано обставини, які мають значення для справи, що призвело до неправильного вирішення спору по суті. Відтак, оскаржувана постанова підлягає скасуванню з прийняттям нової, якою позовні вимоги слід задовольнити частково.
Керуючись ст.ст. 99, 100, 160 ч.3, 195, 196, 198 ч.1 п.3, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд апеляційної інстанції,-
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області задовольнити частково, постанову Яворівського районного суду Львівської області від 27.05.2011 року у справі №2а-98/11 скасувати та прийняти нову постанову.
Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області щодо не донарахування та недоплати на користь ОСОБА_2 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області здійснити перерахунок та виплатити на користь ОСОБА_2 згідно ч.1 ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком встановленої ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 09.05.2010 року по 22.07.2011 року з врахуванням виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Адміністративний позов ОСОБА_2 в частині зобов'язання нарахувати та виплатити додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю за період з 01.08.2001 року по 08.05.2010 року залишити без розгляду.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя : В.П.Сапіга
Судді: І.О.Яворський
Р.Б.Хобор
Повний текст виготовлено 06.09.2013р.