Рішення від 24.03.2009 по справі 17/15-350

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"24" березня 2009 р.

Справа № 17/15-350

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Андрусик Н.О.

при секретарі судового засідання Грохолькій В.В.

Розглянув справу

за позовом: Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора Тернопільської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, м. Тернопіль

до відповідача Скала-Подільської селищної ради, смт. Скала-Подільська Борщівського району Тернопільської області

про стягнення 2868,64 грн. збитків

За участю представників сторін:

Позивача: Сушко А.С., гол. спеціаліст-юрисконсульт, довіреність № 2/324 від 01.06.07р.;

Відповідача: не з'явився;

Прокурор: Янків В.В., старший помічник міжрайонного природоохоронного прокурора, посвідчення № 49 від 20.08.08р.

В розпочатому судовому засіданні учасникам судового процесу роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст. ст. 20, 22, 29, 81-1 ГПК України.

За відсутності відповідного клопотання технічна фіксація судового процесу судом не здійснювалася.

Тернопільський міжрайонний природоохоронний прокурор Тернопільської області звернувся до господарського суду Тернопільської області 26.02.2009р. з позовною заявою в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, м. Тернопіль, до відповідача -Скала-Подільської селищної ради, смт. Скала-Подільська Борщівського району Тернопільської області, про стягнення 2868,64 грн. збитків, заподіяних порушенням правил складування, розміщення та утилізації відходів.

Позов обґрунтовується актом перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 10.09.2008р.; претензією № 1-1/2419 від 30.09.2008р.; розрахунком розміру відшкодування збитків; протоколом № 001437 від 10.09.2008р. про адміністративне правопорушення; постановою № 001437 від 24.09.2008р. про накладення адміністративного стягнення; планом-схемою розміщення стихійного сміттєзвалища на території Скала-Подільської селищної ради; іншими матеріалами.

Представник позивача та прокурор в судовому засіданні підтримали позовні вимоги повністю з підстав, наведених у позовній заяві. Окрім того, позивачем на вимогу суду надано додатково витребувані документи.

Відповідач в судове засідання не з'явився. Проте, 23.03.2009р. надіслав суду відзив на позов №139/2-14 від 18.03.2009р., згідно якого позовні вимоги про стягнення 2864,64 грн. визнає. Разом з тим, просить надати дозвіл на відстрочку сплати даної суми до початку третього кварталу 2009 року, посилаючись на дефіцит місцевого бюджету; також просить розгляд справи здійснювати без представника селищної ради.

Представник позивача та прокурор в судовому засіданні та згідно поданого суду клопотання від 24.03.2009р. не заперечили проти надання відстрочки сплати заявленого розміру збитків до 01.07.2009р.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи представника позивача, думку прокурора, оцінивши представлені докази в їх сукупності, судом встановлено наступне:

Згідно вимог ст. 121 Конституції України, Закону України “Про прокуратуру», ст. 29 Господарського процесуального кодексу України на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян та держави в судах у випадках, визначених Законом. Прокурор має право звернутися до господарського суду з позовом в інтересах держави або громадянина. В силу ст. ст. 20, 361 Закону України “Про прокуратуру» при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право звертатись до суду з заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб при наявності порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

- 10 вересня 2008 року працівниками Державної екологічної інспекції у Тернопільській області в присутності спеціаліста першої категорії селищної ради Михайліченко С.С. проведено перевірку на предмет дотримання Скала-Подільською селищною радою вимог природоохоронного законодавства, за результатами якої складено Акт перевірки.

Як випливає з акту перевірки, на території Скала-Подільської селищної ради виявлено несанкціоноване стихійне сміттєзвалище твердих побутових відходів, площею 800 м.кв., об'ємом 240 м.куб., яке розташоване на землях промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, розміщене на відстані 100 м від річки Збруч.

Згідно положень статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Особливості застосування відповідальності за порушення природоохоронного законодавства, визначено у статті 69 цього закону, в якій, зокрема, зазначено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Аналогічні приписи містить Закон України «Про відходи», зокрема статті 42, 43, де зазначено, що особи, винні в порушенні законодавства про відходи, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільну чи кримінальну відповідальність за порушення встановленого порядку поводження з відходами, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища, прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров'я людини та економічних збитків; самовільне розміщення чи видалення відходів (пункти "а" та "б" частини першої ст. 42 закону).

Підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України (стаття 43 Закону).

Стаття 33 Закону України "Про відходи" регламентує вимоги щодо зберігання та видалення відходів, згідно з якими зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення); забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини.

Пунктом 10 частини 1 статті 21 Закону України «Про відходи»передбачено обов'язок органів місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечувати, зокрема ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів.

Окрім того, відповідно до п. "в" частини першої ст. 211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами.

Неналежне виконання покладених обов'язків на відповідача, передбачених ст. 21 Закону України "Про відходи", зокрема щодо ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища, призвело до засмічення земельної ділянки, чим завдано шкоди навколишньому природному середовищу.

Визначення розміру заподіяної шкоди проводиться в порядку, передбаченому “Методикою визначення розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 27.10.1997р. № 171, (у редакції наказу Мінприроди від 04.04.2007р. №149), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.04.2007р. за №422/13689).

Відповідно до проведеного позивачем на підставі даної Методики розрахунку розмір шкоди, заподіяної державі внаслідок засмічення відповідачем земель, складає 2868,64 грн.

Заподіяна шкода навколишньому природному середовищу підтверджується наданими позивачем доказами у справі: актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 10.09.2008р.; постановою про накладення адміністративного стягнення №001437 від 24.09.2008р. та протоколом про адміністративне правопорушення №001437 від 10.09.08р. Документи підписані представником відповідача без заперечень; доказів оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення відповідачем не надано, а судом не здобуто.

З метою досудового врегулювання спору позивачем направлено на адресу відповідача претензію № 1-1/2419 від 30.09.08р. на суму 2868,64 грн., яку останнім залишено без відповіді та задоволення.

Як стверджує позивач, і доказів протилежного суду не представлено селищною радою, земельна ділянка, на якій розміщено незаконне сміттєзвалище, знаходиться на території Скала-Подільської селищної ради.

24 вересня 2008 року державним інспектором Державної екологічної інспекції у Тернопільській області Василевським В.О. винесено постанову за № 001437 стосовно селищного голови смт. Скала-Подільська Мирончик В.П., згідно якої за порушення останнім як посадовою особою ст. 21 Закону України «Про відходи»притягнуто до адміністративної відповідальності на підставі статей 242-1, 283, 284, частини 1 статті 82 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді накладення штрафу в розмірі 100,00 грн.

Враховуючи, що статтею 35 Закону України "Про охорону земель" на землекористувачів земельних ділянок покладений обов'язок забезпечувати захист земель від забруднення і засмічення, господарський суд вважає, що матеріалами справи доведено порушення відповідачем норм природоохоронного законодавства, сума шкоди в добровільному порядку не відшкодована, а тому позов підлягає до задоволення як обґрунтовано заявлений та неоспорений відповідачем.

Відповідно до статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Сума шкоди підлягає стягненню з відповідача на користь спеціального фонду місцевого бюджету Скала-Подільської селищної ради відповідно до п. 15 ч.1 ст. 48 Закону України “ Про Державний бюджет України на 2009 рік», згідно якої грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності є джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2009 році.

Одночасно, розглянувши клопотання відповідача про надання відстрочки сплати збитків до початку третього кварталу 2009 року, беручи до уваги відсутність заперечень зі сторони позивача та прокурора, зважаючи, що відповідно до вимог ст. 83 ГПК України суду надано право приймаючи рішення, зокрема, відстрочити або розстрочити його виконання, тому суд вважає за доцільне задоволити дане клопотання та відстрочити виконання рішення суду щодо стягнення збитків у розмірі 2868,64 грн., заподіяних порушенням правил складування, розміщення та утилізації відходів до 01.07.2009 року.

Відповідно до ст. 49 ГПК України державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються судом на відповідача у справі.

За згодою представника позивача та прокурора в судовому засіданні 24.03.2009р. відповідно до ст. 85 ГПК України оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення господарського суду.

З огляду на наведене, керуючись Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", Законом України «Про відходи», Законом України "Про охорону земель", ст.ст. 1, 2, 20, 22, 29, 33, 34, 43, 44, 49, 75, 81-1, 82, п. 6 ч. 1 ст. 83, 84, 85,116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Скала-Подільської селищної ради (смт. Скала-Подільська Борщівського району Тернопільської області, вул. Івана Франка, 2, ідентифікаційний код 04396383) :

- 2868,64 грн. збитків, завданих порушенням природоохоронного законодавства на користь спеціального фонду місцевого бюджету Скала-Подільської селищної ради Борщівського району Тернопільської області, р/р 33110331700033, код бюджету 24062100, інд. код 23588869 в УДК у Тернопільській області, МФО 838012), відстрочивши виконання рішення до 01 липня 2009 року;

- 102 грн. державного мита в дохід Державного бюджету України;

- 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в дохід Державного бюджету України (р/р 31214259700002 в ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 838012, код 23588119).

Накази видати після набрання рішенням суду законної сили.

На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор апеляційне подання протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення "_27_"_березня__2009 року через місцевий господарський суд.

Суддя Н.О. Андрусик