"27" лютого 2009 р. Справа № 6/20
Господарський суд Чернівецької області в складі головуючого судді Паскаря А. Д., при секретарі судового засідання Байталюку В. Д., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за адміністративним позовом
Товариства рятування на водах України (позивач-1) та його Чернівецької центральної обласної рятувальної служби (позивач-2)
до Чернівецької обласної ради
про часткове визнання незаконним та скасування рішення, а також про скасування свідоцтва про право власності
за участю представників сторін:
від позивача-1 -Конотопець М. А., Богомазов О. Ф.;
від позивача-2 -Катинський М. О.;
від відповідача -Юзьків М. І.,
Товариство рятування на водах України та його Чернівецька центральна обласна рятувальна служба звернулися з адміністративним позовом до Чернівецької обласної ради про визнання незаконним та скасування п. 1.1 рішення ХІV сесії Чернівецької обласної ради V скликання від 08.08.2007 № 211-14/07 про оформлення права власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернівецької області в особі відповідача на нерухомість, розташовану по вул. Донбасівській, 6, м. Чернівці, а також про скасування виданого відповідачеві свідоцтва про право власності на зазначене нерухоме майно від 27.08.2007.
Позов мотивується тим, що Чернівецька центральна обласна рятувальна служба Товариства рятування на водах України (далі -Служба) створена відповідно до постанови ЦК КПУ і Ради Міністрів УРСР від 14.06.1966 № 454 при Міністерстві житлово-комунального господарства УРСР, а в 1988 році згідно з постановою Ради Міністрів УРСР від 25.07.1988 № 199 передана Республіканському товариству рятування на водах України.
Чинним на сьогоднішній день Розпорядженням Ради Міністрів УРСР від 02.11.1988 № 472-р відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР від 25.07.1988 № 199 Мінжитлокомунгоспу УРСР було приписано передачу організацій рятувальної служби на воді Республіканському Товариству рятування на воді УРСР.
Служба підпорядкована Центральній Раді Товариства рятування на водах (надалі -Товариство). Саме Товариство є професійною громадською організацією, яке створене та функціонує згідно Закону України «Про об'єднання громадян». Таким чином, Служба не підпорядкована Чернівецькій обласній раді та не є її власністю.
Нерухомість по вул. Донбасівській, 6 в м. Чернівці перебуває на балансі Чернівецької обласної рятувальної служби та належить Товариству рятування на водах України.
19 травня 1989 року виконавчим комітетом Чернівецької обласної ради прийнято розпорядження за № 135-р, яким зобов'язано облжитлокомунуправління здійснити до 25.05.1989 передачу обласному товариству рятуванню на воді рятувальної станції 1-го розряду м. Чернівці на р. Прут, а облфінуправлінню забезпечити фінансування станції за рахунок обласного бюджету.
На підставі наказів Чернівецької облради ОСВОД УРСР від 18.01.1989 № 3 та від 28.07.1989 № 5 відповідно до актів приймання-передачі від 30.06.1989 та від 18.07 1989 грошові кошти та майно, у тому числі і згадана нерухомість, Чернівецьким облжитлокомунгоспом були передані Чернівецькій центральній рятувальної станції.
Чернівецьким обласним бюро технічної інвентаризації проводилася інвентаризація вищевказаної будівлі, де в інвентарній справі вказується, що власником є Центральна рятувальна станція.
Згідно із статтею 128 чинного на момент прийняття органами влади вказаних рішень Цивільного кодексу УРСР, право власності (право оперативного управління) у набувача майна за договором виникає з моменту передачі речі, якщо інше не передбачено законом або договором.
Крім того, відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування" повноваження в частині реєстрації об'єктів нерухомого майна шляхом прийняття відповідного рішення про оформлення права власності на об'єкт нерухомого майна та видачу свідоцтва про право власності здійснює виконавчий комітет міської ради, а не обласні ради.
Чернівецька обласна рада позов не визнає з підстав, викладених у її письмових запереченням, зокрема, у зв'язку з тим, що:
- зазначеними у позові нормативними актами було змінено лише відомче підпорядкування рятувальної служби як юридичної особи, а передача будівель і споруд з державної власності у власність товариства не передбачено, тобто форма власності на будівлі та споруди рятувальної станції, в тому числі і на спірну будівлю, не була змінена;
- в акті приймання-передачі рятувальної служби МЖКХ УРСР від 18.01.1989 та в наказі № 5 по обласній Раді ОСВОД від 28.07.1989 йдеться лише про передачу рятувальної служби до складу обласної Ради ОСВОД;
- оскільки перехід права власності на спірні будівлі від держави до товариства не відбувся, позивачами не надано документів про реєстрацію в бюро технічної інвентаризації за товариством рятування на водах України права власності на них;
- відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 № 311 "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)" 27.12.1991 X сесія Чернівецької обласної ради народних депутатів XXI скликання прийняла рішення "Про перелік об'єктів комунальної власності обласної, міської та районних Рад народних депутатів", пунктом 2.15 додатку 1 до якого рятувальна станція з усім майном передана до комунальної власності обласної Ради народних депутатів;
- на виконання вказаного рішення, голова Республіканського товариства рятування на водах України та перший заступник голови Чернівецької облдержадміністрації уклали акт передачі у комунальну власність Чернівецької обласної Ради народних депутатів підприємств, установ та організацій, що були у підпорядкуванні Республіканського товариства рятування на водах України;.
- відповідно до ч. 2. п. 10 розділу V Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" майно, передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте ними на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції України здійснюють районні та обласні ради або уповноважені ними органи;
- керуючись зазначеною нормою, Чернівецька обласна рада XXIII скликання прийняла рішення "Про порядок управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області" від 09.07.1998 № 45-2/98, яким підтвердила, що згадана нерухомість є об'єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області;
- порядок оформлення і реєстрації прав власності на об'єкти нерухомого майна встановлений Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 № 7/5 та зареєстрованого Мінюстом України 18.02.2002 № 157/6445, пунктом 6.1 якого визначено, що оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна проводиться з видачею свідоцтва про право власності органами місцевого самоврядування, до яких відноситься також і Чернівецька обласна рада;
- відповідно до ч. 4. ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.
- оскільки свідоцтво про право власності на нерухоме майно не є рішенням в розумінні частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, провадження в цій частині підлягає закриттю.
У судовому засіданні, що відбулось 27.02.2009, представники позивачів заявили письмові клопотання про об'єднання даної справи зі справою господарського суду Чернівецької області № 2/34 про визнання незаконним та скасування рішення Чернівецької міської ради від 12.04.2005 № 267/6 в частині оформлення права власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернівецької області в особі Чернівецької обласної ради по Парковому проїзду, 16-Б, м. Чернівці, посилаючись на однорідність підстав для звернення з даними позовами та доказів в їх обґрунтування.
Представник відповідача висловився проти задоволення згаданих клопотань позивачів, пояснюючи, що об'єднання цих справ ускладнить їх розгляд по суті.
Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що об'єднання в одне провадження зазначених справ ускладнить їх вирішення, у зв'язку з чим у задоволенні клопотань позивачів належить відмовити, а розгляд справи слід відкласти.
На підставі викладеного, керуючись статтями 116, 150 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1.У задоволенні клопотань позивачів про об'єднання справ господарського суду Чернівецької області № 6/20 та № 2/34 відмовити за безпідставністю
2.Розгляд справи відкласти на 17 березня 2009 року на 12 годину в приміщенні господарського суду за адресою: м. Чернівці, вул. О. Кобилянської, 14, за участю представників сторін.
Суддя А. Паскарь