ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
Справа № 32/12
24.02.09
За позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська фармацевтична компанія "Фра-М"
До
Головного управління праці та соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Людмила-Фарм"
Про
визнання недійсними результатів торгів
Суддя Хрипун О.О.
Представники:
Від позивача Авдєєв А.А. -предст.
Від відповідача Гарбар Я.О. -гол.спец.відд, Бичковська Т.І. -предст.
Від третьої особи не з'явилися
26.12.2008 ТОВ "Українська фармацевтична компанія "Фра-М" звернулося з позовом про визнання недійсними результатів процедури відкритих торгів на закупівлю лікарських препаратів, що проводилися Головним управлінням праці та соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації 01.09.2008 та зобов'язання відповідача розпочати нову процедуру закупівлі. Позивач також просив заборонити Головному управлінню праці та соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації будь-які дії по виконанню договору, укладеного за результатами процедури відкритих торгів на закупівлю препаратів лікарських з ТОВ "Людмила-Фарм".
Позовні вимоги мотивовані тим, що тендерна пропозиція позивача повністю відповідала вимогам тендерної документації замовника та була відхилена безпідставно. Позивач також зазначив, що договір між відповідачем та третьою особою було укладено незважаючи на те, що Мінекономіки зупинило процедуру закупівлі до 23.12.2008.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що торги проведені у повній відповідності з Положенням про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 921 від 17.10.2008. Відповідач також вказав, що тендерна пропозиція ТОВ "Українська фармацевтична компанія "Фра-М" не відповідала медико-технічним вимогам п. 10 тендерної документації.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва
Тендерним комітетом Головного управління праці та соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації було прийняте рішення про проведення відкритих торгів на закупівлю препаратів лікарських (132 лоти) за програмою "Комплексне медико-санітарне забезпечення та лікування онкологічних захворювань із застосуванням високовартісних медичних технологій громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Оголошення про заплановану закупівлю було опубліковане в Інформаційному бюлетені "Вісник державних закупівель" № 21(319)/09.2008 під номером 17189 (МЕД).
Розкриття тендерних пропозицій відбулося в присутності представників ЗАТ "Альба Україна", ТОВ "Галафарм", ТОВ "Людмила-Фарм", ТОВ "БаДМ", ТОВ "Бізнес центр Фармація", ТОВ "Вента Лтд", ЗАТ "Фармація 2000" та ТОВ "Українська фармацевтична компанія "Фра-М" 01.10.2008 об 11 год., про що складено відповідний протокол.
14.11.2008 тендерним комітетом Головного управління праці та соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації проведено оцінку тендерних (цінових) пропозицій. По частинах предмета закупівлі (лотах) № 1, 2, 3, 5, 7, 9, 10, 11, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 29, 30, 31, 32, 37, 38, 39, 40, 41, 43, 44, 46, 47, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 58, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 72, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 81, 82, 84, 85, 86, 87, 88, 90, 91, 92, 94, 95, 97, 98, 99, 101, 103, 106, 107, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 122, 123, 124, 126 тендерним комітетом найкращою була визнана пропозиція учасника ТОВ "Людмила-Фарм". По частинах предмета закупівлі (лотах) № 4, 12, 13, 27, 28, 33, 34, 42, 70, 93, 100, 105, 121, 125 тендерним комітетом найкращою була визнана тендерна пропозиція учасника ЗАТ "Фармація-2000". Щодо решти частин предмета закупівлі (лотів) № 6, 8, 14, 35, 36, 45, 48, 49, 57, 59, 67, 68, 69, 71, 73, 80, 83, 89, 96, 102, 104, 108, 109 торги відмінено у зв'язку з тим, що всі тендерні пропозиції щодо кожного з цих лотів відхилено, так як вони не відповідають вимогам тендерної документації.
21.11.2008 позивач оскаржив до Міністерства економіки України результати процедури закупівель, що проводилися Головним управлінням праці та соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації. Доказів направлення копії скарги відповідачу позивач суду не надав.
Листом від 27.11.2008 № 3302-22/364 Міністерство економіки України повідомило Головне управління праці та соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про надходження скарги та про зупинення процедури закупівлі до 23.12.2008.
Проте на засіданні тендерного комітету, що відбулося 26.11.2008, вже було прийнято рішення про відхилення тендерної пропозиції ЗАТ "Фармація-2000" відповідно до п. 58 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 р. № 921, оскільки не надано підтвердження продовження строку дії тендерного забезпечення. Щодо частин предмета закупівлі (лотів) №№ 4, 12, 13, 27, 28, 33, 34, 42, 70, 93, 100, 105, 121, 125 прийняте рішення про відміну торгів відповідно до п. 62 наведеного Положення. Також на засіданні було прийняте рішення укласти договір на поставку лікарських препаратів з ТОВ "Людмила-Фарм".
26.11.2008 між Головним управлінням праці та соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації та ТОВ "Людмила-Фарм" був укладений відповідний договір про поставку препаратів лікарських.
На засіданні тендерного комітету 02.12.2008 було прийняте рішення про продовження процедури закупівлі відповідно до листа Міністерства економіки України від 01.12.2008 № 3302-22/381.
Згідно із протоколом № 21 від 14.11.2008 засідання тендерного комітету тендерна пропозиція ТОВ "Українська фармацевтична компанія "Фра-М" не відповідає вимогам тендерної документації.
Згідно з п. 24.1 тендерної документації та п. 61 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 р. № 921, замовник закупівлі відхиляє тендерну пропозицію учасника у випадку, якщо тендерна пропозиція не відповідає вимогам тендерної документації.
Як передбачено п.п. 6.1, 10.2 Тендерної документації, технічна частина тендерної пропозиції повинна містити інформацію про відповідність запропонованого товару медико-технічним характеристикам, підготовлену відповідно до вимог частини 10 цієї тендерної документації. Інформація про відповідність запропонованих товарів медико-технічним вимогам тендерної документації повинна бути наведена наступними документами: реєстраційне посвідчення Державного Фармакологічного центру МОЗ України, або сертифікат про державну реєстрацію Департаменту з контролю за якістю, безпекою та виробництвом лікарських засобів і виробів медичного призначення МОЗ України -нотаріально посвідчена копія; або нотаріально посвідчена копія (чи копія, посвідчена оригінальними печатками виробників -на препарати вітчизняного виробництва) чинних реєстраційних посвідчень МОЗ України на лікарські препарати відповідно до обраного лота (лотів).
Згідно із п. 10.3 Тендерної документації документи, зазначені в п. 10.2 цієї тендерної документації, складають технічну частину тендерної пропозиції. Тендерна пропозиція, що не містить вказані документи та не відповідає п. 10.1 та 10.2, вважається такою, що не відповідає вимогам тендерної документації.
Як стверджує сам позивач, технічна частина його тендерної пропозиції складалася з листа про відповідність медико-технічним вимогам на постачання препаратів лікарських та копій реєстраційних послів день, засвідчених нотаріально (на препарати імпортного виробництва) та засвідчених мокрою печаткою виробника (на препарати вітчизняного виробництва) на окремі лоти. При цьому, позивач не надав суду доказів наявності у його тендерній пропозиції документів, передбачених п. 10.2 тендерної документації. Наданий у складі тендерної пропозиції лист за підписом генерального директора ТОВ "Українська фармацевтична компанія "Фра-М" щодо відповідності медико-технічних вимог на постачання препаратів лікарських згідно п. 10.1 не є документом, передбаченим п. 10.2 тендерної документації.
Враховуючи наведене, суд прийшов до висновку, що тендерну пропозицію позивача було відхилено правомірно.
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про лікарські засоби" лікарські засоби допускаються до застосування в Україні після їх державної реєстрації, крім випадків, передбачених цим Законом. На зареєстрований лікарський засіб заявнику видається посвідчення, в якому зазначається строк дії, протягом якого лікарський засіб дозволяється до застосування в Україні. Згідно зі ст. 17 вказаного Закону на територію України можуть ввозитись лікарські засоби, зареєстровані в Україні, за наявності сертифіката якості, що видається виробником.
Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я "Про затвердження Порядку здійснення нагляду за побічними реакціями лікарських засобів, дозволених до медичного застосування" від 27.12.2006 № 898 реєстраційне посвідчення -це документ, який видається заявнику і є підставою для медичного застосування лікарського засобу в Україні.
Судом враховується, що цивільним законодавством передбачена обов'язковість передачі документів, що стосуються товару (ст. 666 ЦК України). А отже покупець має право до укладення договору пересвідчитись у їх наявності, у тому числі шляхом витребування належним чином засвідчених копій.
Позивач не надав доказів на спростування висновку Головного управління охорони здоров'я Київської обласної державної адміністрації, що запропоновані ним по окремим лотам лікарські препарати є генериками, не еквівалентними тим, що передбачені тендерною документацією за вказаним лотом.
Згідно з Порядком проведення додаткових випробувань лікарських засобів при проведенні експертизи реєстраційних матеріалів, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров'я від 17.04.2007 № 190, генеричний лікарський засіб (генерик, багатоджерельний, по суті аналогічний препарат) -це фармацевтично еквівалентний або фармацевтично альтернативний лікарський засіб, який може бути терапевтично еквівалентним або не еквівалентним. Генетичні лікарські засоби, які є терапевтично еквівалентними, є взаємозамінними.
Позивач не надав доказів на підтвердження терапевтичної еквівалентності запропонованих ним лікарських препаратів.
Позивач також не надав суду належних доказів наявності передбачених законом підстав для визнання недійсними результатів процедури відкритих торгів на закупівлю препаратів лікарських, що проводилися відповідачем 01.09.2008 та зобов'язання відповідача розпочати нову процедуру закупівлі.
Судом також враховується, що чинне законодавство не надає прав третій особі, якою, в даному випадку, є позивач по укладеним за результатами тендеру договорам з ТОВ "Людмила-Фарм" вимагати заборони виконання укладеного договору. Суду не подано доказів того, що на час розгляду спору зазначений договір в судовому порядку визнано недійсним.
Згідно з ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Враховуючи все вищевикладене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
У звязку з відмовою у позові судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
У позові відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, оформленого відповідно до ст. 84 ГПК України.
Суддя
О.О.Хрипун
Дата підписання рішення: 16.03.09