Постанова від 20.10.2008 по справі 2-а-28158/08

h

справа № 2-а-28158/08

категорія 50

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2008 р. м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Капустинського М.М. ,

при секретарі - Щавінській С.В. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до до управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації (третя особа -Овруцька МДПІ)

про стягнення 39351,60 грн.,-

встановив:

ОСОБА_1 звернувсь з вказаним позовом до суду, посилаючись на те, що в період з 01.09.1998 року по 31.08.2008 року йому не було проведено у повному обсязі виплати, передбачені ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що призвело до порушення його прав.

Заборгованість по доплаті громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення (ст. 39) позивач визначив в розмірі 32373, 00 грн., а заборгованість по грошовій допомозі у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства (ст. 37) -в розмірі 6978, 60 грн., а разом - 39351, 60 грн.

Посилавсь на те, що отримував відповідні доплати та допомоги у розмірах, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року, тоді як Законом визначені інші, значно більші, їх розміри, кратні мінімальній заробітній платі у відповідні періоди.

Позивач у судове засідання не з"явився. Просив справу розглядати без його участі.

Представник відповідача і третьої особи у судове засідання не з"явилися, про час і місце розгляду справи повідомлені вчасно і у передбаченому законом порядку. Про причини неявки суд не повідомили. Письмові заперечення на позовну заяву не надіслали.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Встановлено, що позивач в спірний період часу проживав та працював у м. Овруч Житомирської області, яке віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.

Згідно ст. 37 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, повинна виплачуватись щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, у зоні гарантованого добровільного відселення - 40 процентів від мінімальної заробітної плати.

Згідно ст. 39 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, проводиться доплата. У зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати щомісяця.

Проте вказані допомога та доплата виплачувались у розмірах, визначених Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року “Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не в кратному відношенні до мінімальної зарплати, тобто в значно меншому розмірі.

Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закон має пріоритетне значення перед постановою Кабінету Міністрів України.

Виплатою допомоги та доплат в твердих сумах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року, порушені права позивача.

Однак позов підлягає частковому задоволенню, оскільки дію абзацу третього частини першої статті 37 та абзацу третього частини першої статті 39 зупинено на 2006 рік в частині виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати згідно із Законом N 3235-IV (3235-15) від 20.12.2005. На 2007 рік дію цих норм зупинено згідно із Законом N 489-V (489-16) від 19.12.2006, і лише з 9 липня 2007 року їх дію відновлено рішенням Конституційного Суду N 6-рп/2007 (v0a6p710-07) від 09.07.2007.

Відповідно до змін, внесених Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VI “Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»до ст. ст. 37, 39 Закону, громадянам, які проживають і працюють на територіях радіоактивного забруднення, у 2008 році допомоги і доплати виплачуються у порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. За таких обставин, вимога позивача про стягнення передбаченої ст. ст. 37, 39 Закону заборгованості за січень-травень 2008 року у кратному відношенні до заробітної плати є необгрунтованою. І лише 22.05.2008 року ці зміни визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008.

Заборгованість по допомозі, передбаченій ст.37 Закону, за 1998 -2005 роки не може бути стягнута на користь позивача, бо, відповідно до ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав встановлюється річний строк. Позов пред»явлено у вересні 2008 року, тобто після спливу строку. Ця вимога підлягає задоволенню за періоди з жовтня по грудень 2007 року, з червня по серпень 2008 року включно.

Заборгованість по ст. 39 Закону підлягає стягненню відповідно до ч. 2 ст. 233, ст. 238 КЗпП України незалежно від часу її виникнення, оскільки в даному випадку йдеться про виплати, які відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» є складовою структури заробітної плати, тобто за періоди з вересня 1998 року по грудень 2005 року, з липня по грудень 2007 року, з червня по серпень 2008 року включно.

З врахуванням викладеного вище, фактично отриманих сум та розмірів мінімальної заробітної плати в Україні в спірний період часу розмір заборгованості перед позивачем по виплатах, передбачених ст. 37 Закону становить 1169, 40 грн., по ст. 39 Закону -35503, 50 грн., а всього -36672, 90 грн.

Оскільки розпорядником цих коштів і в спірний період часу і тепер є управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, суд стягує заборгованість з нього.

Керуючись Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 158 -163, 167, 254 КАС України, Житомирський окружний адміністративний суд

постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації неправомірними.

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 1169, 40 грн. допомоги у зв»язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва (ст. 37) та 35503, 50 грн. доплати до заробітної плати (ст. 39), всього -36672, 90 грн.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити за їх безпідставністю.

Згідно ст. 254 КАС України, постанова, якщо інше не встановлено КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий суддя: М.М. Капустинський