h
справа № 2-а-25294/08
категорія 50
21 жовтня 2008 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Хаюка С.М. ,
при секретарі - Савчук Є.С. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації
про зобов'язанння поставити на чергу для отримання компенсації,-
встановив:
Позивач звернулась до суду із позовом і просить зобов'язати відповідача поставити її на чергу, встановлену місцевими органами виконавчої влади, для отримання компенсації за втрачене домоволодінняАДРЕСА_1 в сумі 71781 грн., мотивуючи тим, що має право на вказану компенсацію, так як в зв»язку з переселенням в чисту місцевість здала будинок на баланс сільської ради, але відповідач відмовив у постановці на чергу, оскільки експертна оцінка втраченого домоволодіння зроблена експертом, який не має на те відповідних повноважень та не забезпечена житлом в чистій місцевості.
Позивач просить справу розглядати без її участі позов підтримує.
Представники відповідачів в судове засідання не з»явились ,хоча про час та місце судового розгляду повідомлений у встановленому законом порядку про, що свідчить рекомендований лист, а тому суд вважає за можливе розглянути справу за наявними матеріалами.
Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку , що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Позивачка проживала в с.Мамеч, Овруцького району,Житомирської області, яке відповідно до Переліку населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.91 та розпорядженням КМ України №17 від 12.01.93 відноситься до зони гарантованого добровільного відселення і згідно направлення , використовуючи своє право на переселення ,переселилась разом з сім»єю в чисту місцевість, що підтверджується копією направлення, довідкою .
Відповідно до ст.4 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(надалі Закону) ,населення ,яке проживає на території безумовного(обов»язкового) відселення ,підлягає обов»язковому відселенню.Кожен громадянин, який проживає у зоні гарантованого добровільного відселення, має право на підставі наданої йому об'єктивної інформації про радіаційну обстановку, дози опромінення і можливі їх наслідки для здоров'я самостійно приймати рішення про подальше проживання на цій території чи відселення. Право на самостійне переселення мають сім'ї, які проживають у зоні посиленого радіоекологічного контролю, у складі яких є вагітні жінки або діти до 18 років, за умови, що вони за медичними показниками, які визначаються МОЗ України, проживати в цій зоні не можуть. Громадяни, які відселяються або самостійно переселяються користуються компенсаціями, передбаченими цим Законом.
Відповідно до ст.35 вказаного Закону компенсацію, передбачену ст.4 цього Закону, у повному розмірі за цінами, встановленими на момент звернення щодо неї, мають право отримати громадяни, які переселились в чисту місцевість і використали своє право на переселення.
Позивачці на праві власності належить домоволодіння АДРЕСА_1, яке вона здала на баланс Великочернігівської сільської ради , що вбачається із технічного паспорта, акта прийомки. Переселившись в чисту місцевість згідно направлення позивачка набула статусу переселенця і має право на компенсації передбачені Законом для переселенців. Обмеження цього права є незаконним
Відповідно до ст.ст.24,50 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками місця проживання. Кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля, а тому, суд вважає, що відмовляючи позивачу в постановці на чергу для отримання компенсації, відповідач обтяжує його становище й примушує використовувати належне позивачу на праві власності майно в небезпечних для здоров'я умовах відносно постійного місця проживання, так як позивач проживає на чистій території .Крім того, стаття 35 Закону не містить будь-яких обмежень або посилань на обов»язкове отримання житла в чистій місцевості. Відсутні зазначені посилання і в Положенні про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій, затвердженого постановою КМ України № 755 від 15.07.97. Вартість нерухомого майна,яке знаходиться на території зони безумовного(обов»язкового) відселення визначається бюро технічної інвентаризації , в зонах гарантованого добровільного відселення та посиленого радіологічного контролю визначається експертами з оцінки ринкової вартості і не може бути більшою за вартість визначену бюро технічної інвентаризації (п.1,2 Положення). Згідно висновку експертизи вартість домоволодіння становить 71781грн. , що не перевищує вартості визначеної бюро технічної інвентаризації.
Відповідно п.10Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм,пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №939 від 20.09.2005 року, виплата компенсацій громадянам за нерухоме майно, що втрачене у разі відселення або самостійного переселення з території зон радіоактивного забруднення, та перерахунок компенсацій, виплачених громадянам у період 1992-1996 років, провадиться за попереднім місцем їх проживання уповноваженими органами у порядку черговості за списками, затвердженими відповідними органами місцевої виконавчої влади, на підставі Положення про порядок виплати компенсацій громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 р. N 755 , за умови надходження коштів на зазначені цілі.
Керуючись ст..ст.24,50 Конституції України, ст. ст. 4,35 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи,» постановою Кабінету Міністрів України №755 від 15.07.1997 року, ст.ст.9-11, 18, 71, 160, 161, 162, КАС України, суд, -
постановив:
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати управління праці і соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації прийняти документи ОСОБА_1 і поставити на чергу для виплати грошової компенсації за втрачене домоволодіння АДРЕСА_1 в сумі 71781 грн.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: С.М. Хаюк