Справа № 2а-2839/08
“03” грудня 2008 року м. Харків
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - Судді Данилової М.В.,
при секретарі - Ланцевич Я.П. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” в особі відокремленого підрозділу “Держенергонагляд в північному регіоні” до сільськогосподарського виробничого кооперативу «Рублене» про стягнення коштів,
встановив :
Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом в інтересах держави та просив стягнути з відповідача в доход державного бюджету штраф в розмірі 340,00 грн., накладений за порушення законодавства України в сфері законодавства про електроенергетику.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в ході проведення перевірки за дотриманням законодавства про електроенергетику ВП «Держенергонагляд у Північному регіоні» виявив низку порушень, допущених відповідачем.
На підставі цього було складено відповідні акти обстеження , і за результатами обстеження відповідачеві видано обов'язковий до виконання припис про усунення виявлених порушень, який відповідач не виконав, що зафіксовано відповідним актом перевірки.
24.01.07 р. інспекцією Держенергонагляду у Харківській області було проведено перевірку виконання припису № Х-274-06/П від 21.11.06 р. і встановлено, що припис не виконано відповідачем, що підтверджується актом перевірки № ХП-6/07 та старшим державним старшим державним інспектором України з енергетичного нагляду в Харківській області винесено постанову № Х-14-07 від 30.01.07 р. про накладання на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику про усунення раніше виявлених порушень на суму 340 (триста сорок) грн., яку відповідач не оскаржував та штраф не сплатив.
Представник позивача - прокурора Чревонозаводського району міста Харкова , в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, представники позивачів, в інтересах яких подано позов, в судовому засіданні також позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.
Представник відповідача , повідомленого належним чином про дату, час та місце розгляду справи, до суду не прибув, від відповідача клопотань про відкладення розгляду справи чи розгляд справи за відсутності своїх представників не надходило.
За таких обставин суд вважає за можливе розгляд та вирішення даної справи на підставі наявних в ній доказів.
Суд, дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників позивача, вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
При цьому суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. , ст. 9, 26,27 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення. Правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку пошкодження приладів обліку; розкомплектування та пошкодження об'єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об'єктів; створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду та у виконанні робіт, пов'язаних з обслуговуванням об'єктів електроенергетики, порушення правил охорони електричних мереж; порушення правил користування енергією. Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку. Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України. Громадяни та службові особи несуть адміністративну відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у вигляді штрафу у розмірі до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в порядку, встановленому законом.
Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку.
Судом встановлено, що на відповідача було накладено адміністртаивно - господарську санкцію (штраф) за порушення законодавства про електроенергетику згідно постанови, яка відповідачем не оскаржувалася, отже є чинною, але штраф згідно даної постанови ним сплачено не було.
На підставі наведених нормативно правових актів штраф підлягає стягненню до державному бюджету в судовому порядку.
На підставі викладеного, Закону України «Про електроенергетику» та керуючись ст. ,ст. 160,161,162,163 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Сільськогосподарського виробничого кооперативу „Рублене» 62610, Харківська область, Великобурлуцький р-н., с. Рублене / у доход держбюджету штраф у сумі 340 (триста сорок) грн., одержувач: р/р 31115106600137 Великобурлуцьке відділення ВДК у Харківській області, смт. Великий Бурлук, МФО 851011, код ЄДРПОУ 24134295, код платежу до держбюджету 23030300.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України .
Повний текст постанови складено та підписано 04 грудня 2008 року.
Головуючий суддя М.В. Данилова