28 серпня 2013 р. Справа № 172/11/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Носа С. П.,
суддів - Дяковича В. П., Сапіги В. П.;
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2010 року про відмову у відкритті провадження в справі за позовом ОСОБА_1 до відділу державної виконавчої служби Івано-Франківського міського управління юстиції про визнання дій неправомірними та скасування постанов, -
07 грудня 2010 року Івано-Франківським окружним адміністративним судом зареєстровано позовну заяву ОСОБА_1 до відділу державної виконавчої служби Івано-Франківського міського управління юстиції про визнання неправомірними дій відповідача та скасування постанов про закінчення виконавчого провадження по виконавчому листу Богородчанського районного суду Івано-Франківської області № 2/599 від 24 лютого 2009 року та виконавчому листу Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області № 2/2176 від 21 квітня 2005 року.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що дії відповідача суперечать чинному законодавству.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2010 року відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі.
Зазначену ухвалу мотивовано тим, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 85 Закону України «Про виконавче провадження» скарга у виконавчому провадженні по виконанню судових рішень на дії (бездіяльність) державного виконавця або начальника органу державної виконавчої служби подається до суду, який видав виконавчий документ.
Не погоджуючись з постановленою ухвалою, позивачем - ОСОБА_1, подано апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій висловлено прохання скасувати оскаржувану ухвалу, а справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначено, що даний спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства відповідно до вимог ст. 181 КАС України.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, а тому, суд, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України, вважає можливим проведення розгляду справи за їхньої відсутності в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами та на основі наявних у ній доказів.
Відповідно до ч. 2 ст. 5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до частини першої статті 181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду з позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
До юрисдикції адміністративних судів належать спори щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби при виконанні всіх виконавчих документів, передбачених частиною другою статті 17 Закону України «Про виконавче провадження», крім тих, відносно яких законом установлено інший, виключний порядок їх оскарження.
Частиною четвертою статті 82 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Отже, критеріями визначення юрисдикції судів щодо вирішення справ з приводу оскарження рішень дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення є юрисдикційна належність суду, який видав виконавчий документ, та статус позивача як сторони у виконавчому провадженні.
Таким чином, до юрисдикції адміністративних судів належать усі справи з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судових рішень на підставі виконавчих документів, виданих судами всіх юрисдикцій, за винятком тих, які видано загальними та господарськими судами у разі звернення до суду сторін відповідного виконавчого провадження чи їхніх представників.
Крім того, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи з приводу оскарження постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій і накладенням штрафу, прийнятих у виконавчих провадженнях щодо примусового виконання усіх виконавчих документів незалежно від того, яким органом, у тому числі судом якої юрисдикції, вони видані.
Із змісту позовної заяви вбачається, що предметом спору є постанови про закінчення виконавчого провадження по виконавчому листу Богородчанського районного суду Івано-Франківської області № 2/599 від 24 лютого 2009 року та виконавчому листу Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області № 2/2176 від 21 квітня 2005 року.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 03 квітня 2013 року для правильного встановлення усіх обставин у справі витребувано у відділу державної виконавчої служби Івано-Франківського міського управління юстиції належним чином засвідчену копію матеріалів виконавчих проваджень по виконавчому листу Богородчанського районного суду Івано-Франківської області № 2/599 від 24 лютого 2009 року та виконавчому листу Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області № 2/2176 від 21 квітня 2005 року.
Дослідженням отриманих матеріалів виконавчих проваджень встановлено, що 21 квітня 2005 року Івано-Франківським міським судом Івано-Франківської області видано виконавчий лист у цивільній справі № 2-2176 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на дитину, а 24 лютого 2009 року Богородчанським районним судом Івано-Франківської області у цивільній справі № 2-599 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів.
01 листопада 2010 року старшим державним виконавцем Козак Л. М. Івано-Франківського міського управління юстиції винесено постанову про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 2-599 виданого 24 лютого 2009 року Богородчанським районним судом Івано-Франківської області, а 17 листопада 2010 року про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 2-2176/2005 виданого 21 квітня 2005 року Івано-Франківським міським судом Івано-Франківської області.
Отже, позивачем оскаржуються рішення відділу державної виконавчої служби Івано-Франківського міського управління юстиції у виконавчому провадженні з виконання виконавчих листів виданих судами загальних юрисдикцій у цивільній справі, в яких позивач є стороною виконавчого провадження.
Звідси, вірним є висновок суду першої інстанції, що даний спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, що в свою чергу зумовлює застосування п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, згідно з яким суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції визнає, що ухвала суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстав для скасування ухвали суду першої інстанції немає.
Керуючись ст. ст. 158-160, 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 199, ст. ст. 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2010 року про відмову у відкритті провадження в справі № 2а-4296/10/0970 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Ухвала може бути оскаржена у касаційному порядку, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуючий суддя: С. П. Нос
Судді: В. П. Дякович
В. П. Сапіга