"30" квітня 2013 р. справа № 2а-6790/11
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Шлай А.В.
суддів: Проценко О.А. Туркіної Л.П.
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську
апеляційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 25 листопада 2011 року
у справі № 2а-6790/2011
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрія Кіровоградської області
про визнання незаконними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрія Кіровоградської області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповдно до статей 50, 54, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи» протиправними та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрія Кіровоградської області перерахувати та виплатити державну пенсію та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю відповдно до статей 50, 54, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи» з 01 вересня 2011 року.
Постановою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 25 листопада 2011 року в задоволенні позовних вимог позивачеві відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаюсичь на порушення судом норм матеріального права, просив оскаржуване рішення скасувати та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. В апеляційній скарзі посилається на протиправність дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії без будь-яких правових підстав.
Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та заявлених позовних вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. З 25 листопада 1997 року позивачу втсановлена 2 група інвалідності, яка пов'язана з ліквідацією аварії на ЧАЕС. Позивач перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрія Кіровоградської області та отримує пенсію по інвалідності.
Позивач має право на отримання основної державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно статті 50, частини 4 статті 54 та статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до частини 4 статті 54 цього Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), якою визнано підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, та у зв'язку із втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів IІ групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 8 мінімальних пенсій за віком.
Згідно зі статті 50 зазначеного закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам II групи - у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком. Як передбачено статті 53 Закону виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Аналізуючи матеріали справи, колегією суддів встановлено, що 17 травня 2011 року Дніпроетровським апеляційним адміністративним судом ухвалено постанову, якою апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково; постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 16 листопада 2009 року змінено, викладено резолютивну частину в наступній редакції: адміністративний позов прокурора м.Олександрії Кіровоградської області в інтересах громадянина ОСОБА_1 задоволено частково; визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м.Олександрії Кіровоградської області щодо невиплати ОСОБА_1 пенсії в розмірі, передбаченому статтею 50, частиною 4 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 24 грудня 2007 року по 31 грудня 2007 року та починаючи з 28 травня 2008 року; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м.Олександрії Кіровоградської області здійснити перерахунок і виплатити ОСОБА_1 пенсію в розмірі не нижче 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного залежно від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 24 грудня 2007 року по 31 грудня 2007 року і починаючи з 22 травня 2008 року та виплачувати в подальшому до зміни законодавства або стутусу позивача.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що пенсія є періодичним платежем, виплата якої, за загальним правилом не обмежена у часі. Підвищення до пенсії, яке є додатковою виплатою особі, яка визнана такою, що має на нього право, нерозривно пов'язано з виплатою пенсії і також має не визначений у часі граничний термін виплати. Отже, вирішуючи питання про зобов'язання здійснити перерахунок та виплатити відповідні періодичні платежі, суд не має підстав обмежувати орган, відповідальний за здійснення їх перерахунку і виплати, певним часовим проміжком, крім випадків, передбачених законом.
14 червня 2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України № 349 1 -VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" (3491-17), який набрав чинності 19 червня 2011 року.
Пунктом 7 частини першої цього Закону Прикінцеві положення Закону України "Про Державшій бюджет України на 2011 рік" (2857-17) доповнено пунктом 4, яким установлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", статей 14. 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
З аналізу наведеної норми випливає, що визначення порядку та розмірів виплат указаним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів України.
06 липня 2011 року Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову №745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набула чинності 23 липня 2011 року, відповідно до пункту 6 якої встановлено, що підвищення до пенсії проводиться у розмірі 49,8 гривні.
Тобто зміна законодавства, відповідно до якого здійснюється виплата підвищення до пенсії згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відбулась 23 липня 2011 року - дата, з якої набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 06 липня 2011 року №745, прийнята на виконання пункту 4 розділу VII «Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік».
За таких обставин суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції було повно встановлені обставини справи та надана правильна юридична оцінка обставинам справи, у зв'язку з чим підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду відсутні.
На підставі наведеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції вірно дана правова оцінка обставинам у справі; судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, що згідно ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції без змін.
Керуючись статтями 195-196, 198, 200, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 25 листопада 2011 року у справі № 2а-6790/2011 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий: А.В. Шлай
Суддя: О.А. Проценко
Суддя: Л.П. Туркіна