Постанова від 13.08.2013 по справі 554/8269/13-а

Справа № 554/8269/13-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

Дата документу 13.08.2013

13 серпня 2013 року Октябрського районного суду м. Полтави в складі

Головуючого судді - Троцької А.І.

При секретарі - Нестеренко А.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації про стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги , -

ВСТАНОВИВ:

В липні 2013 року позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації про стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги.

В позові вказав, що він відповідно до Закону України від 22.10.1993 року № 3551 -XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» зі змінами, згідно Закону України від 25.12.1998р. № 367-XIV «Про внесення змін до ЗУ «про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», має статус ветерана війни-учасника бойових дій.

На підставі частини 5 статті 12 Закону України № 3551 щорічно до 05 травня учасникам бойових дій повинна виплачуватися разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. На день виплати цієї допомоги у 2013 році -894грн., Тобто розмір разової грошової допомоги, встановлений частиною 5 статті 12 Закону України № 3551 повинен складати: у 2013 році: 894x5=4470 грн., Розмір допомоги у 2013 р. визначений постановою КМУ « Деякі питання виплати у 2013 році разової грошової допомоги, передбаченої ЗУ « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань у розмірі 745 грн.

Зазначена сума отримана до 05 травня 2013 року. Про те, як вбачається з вищевикладеного, розміри зазначеної щорічної разової допомоги суттєво зменшено, що суперечить вимогам статті 2 Закону України № 3551, згідно з якою права та пільги для ветеранів війни-учасників бойових дій і членів їх сімей, встановлені раніше законодавством України і законодавством колишнього Союзу PCP, не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни (частина друга), а нормативні акти органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, є недійсними (частина третя). Це також не відповідає Конституції України, є неконституційним (Рішення Конституційного Суду України від 01.12.2004 року№20-рп).

Ця позиція держави чітко визначена у постанові Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996р. № 9 «Про застосування Конституції України про здійсненні правосуддя», згідно п.6 якої, судові рішення мають ґрунтуватись на Конституції України, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.

Разом з тим положення вищевикладеної постанови КМУ, яка визначала розмір щорічної разової допомоги до 05 травня за 2013р. суперечить нормам Конституції України про визнання України соціальною державою (ст.1) і недопустимість звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або несення змін до чинних законів (частина 3 ст.22), оскільки вони зменшують розмір щорічної разової допомоги учасникам бойових дій, право на яку їм надається згідно з Законом № 3551.

Також, законодавець, при встановленні мінімального розміру пенсії за віком не встановив обмеження що до можливості застосування мінімального розміру пенсії та не вносив зміни до статті 12 Закону № 3551 в частині зменшення розміру одноразової допомоги.

Таким чином відповідач недоплатив суму щорічної разової грошової допомоги, встановленою частиною 5 ст.12 Закону № 3551: у 2013 році: 894x5=44700 грн., отримав 745 грн.(недоплата 3725грн.)

На відповідну заяву (додаток № 3) до Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації щодо виплати мені щорічної разової грошової допомоги до 05 травня я отримав відповідь (додаток № 6), у якій відповідач посилається на постанову КМУ, яка не відповідає вимогам Конституції України та ЗУ № 3551 « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Позивач прохав визнати неправомірними дії Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації по недоплаті недосплаченої до 05 травня у 2013 році суми щорічної разової допомоги у розмірі 3725 грн. Зобов'язати Головне управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації виплатити суму недоплачених разової допомоги: за 2013 р. у розмірі -3725 грн.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю.

Представник відповідача Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації в судове засідання не з»явився, надав суду заяву про розгляд справи за їх відсутності, прохав відмовити в задоволенні позовних вимог.

Суд заслухавши позивача, дослідивши матеріали справи встановив, прийшов до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус ветерана війні учасника бойових дій.

Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено здійснення виплат щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірах, встановлених від мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ч. І ст. 17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», фінансування витрат, пов'язаних з його реалізацією, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

Невід'ємною складовою здійснення правового регулювання відносин у сфері соціального забезпечення є визначення правового механізм та державних органів, на які покладається обов'язок виконання соціальної політики держави у цій сфері. Одним із таких органів і є Кабінет Міністрів України, який згідно з пунктом 2 частини першої статті 20 Закону України „Про Кабінет Міністрів України" забезпечує проведення державної соціальної політики, соціальний захист громадян та вживає заходів щодо підвищення реальних доходів населення.

Розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави, проте мають забезпечувати конституційне право кожного на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, гарантоване статтею 48 Конституції України.

Виходячи з викладеного, Урядом були гарантовані виплати окремих видів компенсацій, доплат і допомоги, у розмірах визначених постановами Кабінету Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 № З-рп/2012 підтверджено

право Кабінету Міністрів України, як державного органу, що має забезпечувати реалізацію

встановлених законами України соціальних прав громадян, на визначення механізму реалізації

законів України, в тому числі встановлення порядку та розмір соціальних виплат виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету.

Конституційний Суд України, вирішуючи це питання, врахував також положення акти міжнародного права.

Так, згідно з ст. 22 Загальної декларації прав людини розміри соціальних виплат і допомоги встановлюється з урахуванням фінансових можливостей держави. Європейський суд з прав людини у рішенні від 9 жовтня 1979 р. у справі «Ейрі проти Ірландії» константував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі „Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12 жовтня 2004 року.

Таким чином, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.

Отже, зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Виплата щорічної разової грошової допомоги позивачу у 2013 р. проводилась відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 року № 149 «Деякі питання виплати у 2013 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань", якою затверджена категорія ветерана війни - отримувача допомоги та встановлений чіткий розмір допомоги.

Таким чином, здійснивши у зазначений період виплату допомоги у розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України, дії Департаменту були правомірними, на підставі та у спосіб, що визначений діючим законодавством України.

Враховуючи, що позивачу призначено виплату в розмірі, встановленому чинним законодавством, то вимоги позивача є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 160-163 КАС України , суд, -

ПОСТАНОВИВ

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації про стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції через Октябрський районний суд м. Полтави шляхом подачі апеляційної скарги на протязі 10 днів з дня отримання її копії..

СуддяА.І. Троцька