Постанова від 28.08.2013 по справі 755/17789/13-а

Справа № 755/17789/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" серпня 2013 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді - Чех А.А

при секретарі: Кузьменко А.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача та просить суд визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва щодо протизаконного застосування за період з 01.01.2010 року по 31.12.2011 року при перерахунку його пенсії за ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» показника середньої заробітної плати за 2007 календарний рік та просить зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії за віком у відповідності до вимог частин 1, 2 ст. 40 та ч. 4 ст. 42 вищезазначеного Закону України - із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік. Позовні вимоги, по суті, мотивовані тим, що позивач є пенсіонером та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва. Перебуваючи на пенсії, він продовжує працювати. Відпрацювавши передбачений Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» термін, він в листопаді 2012 року звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва з заявою про здійснення перерахунку пенсії за віком відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» по стажу та заробітній платі. Проте отримав відповідь, де зазначено, що перерахунок його пенсії здійснено відповідно до вимог законодавства України, та робити її перерахунок підстави відсутні, послалися на Закони України, рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008.

Позивач в судовому засіданні усі обставини, які викладені в позові та позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити.

Представник позивача в судовому засіданні підтримала позовні вимоги, просила їх задовольнити. Пояснила, що заперечення відповідача є неправомірними, закон має вищу юридичну силу. Зауважила, що Київським апеляційним адміністративним судом було встановлено, що строк звернення до суду з даним позовом позивач не пропустив.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив залишити позов без розгляду, врахувати його письмові заперечення. Зауважив, що підстави для перерахунку пенсії позивачу відсутні.

Вислухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва.

Звернувшись у листопаді 2012 року до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва з заявою щодо здійснення перерахунку, позивач отримав відповідь, де вказано, що перерахунок його пенсії було здійснено з 01.01.2010 року, згідно його заяви від 11.01.2010 року, з 01.02.2012 року відповідно до його заяви від 18.01.2012 року з урахуванням показника заробітної плати за 2007 рік згідно ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; провадити перерахунок пенсії з більшого стажу та заробітку з 01.02.2012 року по заяві від 18.01.2012 року недоцільно.

З листа УПФУ у Дніпровському районі м. Києва вбачається, що при здійсненні перерахунку пенсії органи Пенсійного фонду України враховують норми статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки зміни до деяких законодавчих актів України після прийняття рішення Конституційним Судом України 22.05.2008 року втратили чинність, а рішення про відновлення дії попередньої редакції зазначених норм не приймалося. Тому, на даний час Відповідач вважає, що немає законодавчого врегулювання показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу при здійсненні перерахунку пенсій, а тому слід застосовувати показник середньої заробітної плати за 2007 рік.

Перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування № 1058, частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати ( доходу ) з якої була обчислена пенсія, або періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.

Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом "б" підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107- 6 і визнаних такими, що не відповідають Конституції України ( є неконституційними ) згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10 - рп/2008.

Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсії із заробітної плати за період за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону № 1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія або за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.

Тобто правила частини 1 статті 40 при перерахунку пенсії застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).

Частина 1 статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь - які шістдесят календарних місяців страхового стажу підряд до першого липня 2000 року, незалежно від перерв та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.

Відповідно до п. 6 статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Таким законами є Закон України " Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року № 1788 - 12 та Закон України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058 від 09 липня 2003 року.

З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності, закріпленими в статті 9 КАС України, правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік відсутні.

Останній із наведених показників застосовується виключено для призначення пенсій, застосування його для перерахунку є безпідставним.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню в повному обсязі.

З приводу пропущення строків звернення до суду суд дійшов наступного. Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 25.06.2013 року було скасовано ухвалу Дніпровського районного суду м. Києві від 09.01.2013 року про залишення позову ОСОБА_1 без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду. В ухвалі апеляційної інстанції вказано, що суд першої інстанції зробив помилковий висновок про пропущення строків, оскільки не було враховано лист відповідача від 14.11.2012 року.

Враховуючи викладене та керуючись Конституцією України, рішенням Конституційного Суду України №1-28/2008 від 22.05.08 року, ст.ст. 40, 42 Закону України «Загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 8, 9, ч. 2 ст. 99, ч. 1 ст.100, 159-163 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня оголошення постанови в повному обсязі.

Суддя: