про визнання банкрутом
"27" серпня 2013 р. Справа № 5017/1402/2012
За заявою кредитора: ПП "Агропрофіт", м.Ізмаїл
до боржника: ДП "Татарбунарський виноробний завод", м.Татарбунари
про визнання банкрутом
Суддя Лепеха Г.А.
від прокуратури м.Одеси - Доброжан Н.І., за посвідченням;
від ПП „Агропрофіт" - Стрельникова Л.Ю., за довіреністю;
від ОСОБА_3 - ОСОБА_4, за довіреністю;
від Головного управління юстиції в Одеській області - Мітрофанова Н.О., за довіреністю;
від УПФУ в Татарбунарському районі Одеської області - Ткаченко К.В., за довіреністю;
розпорядник майна боржника - Фоменко М.С.
У судовому засіданні оголошувалась перерва за правилами ст.77 ГПК України.
Суть спору: Приватне підприємство „Агропрофіт" звернулось до господарського суду Одеської області з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство державного підприємства „Татарбунарський виноробний завод", оскільки боржник неспроможний сплатити заборгованість перед кредитором після настання встановленого строку у сумі 932 392,44 грн.
Ухвалою від 14.05.2012р., крім іншого, порушено провадження у справі про визнання банкрутом державного підприємства „Татарбунарський виноробний завод", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; залучено у якості учасника провадження у справі про банкрутство Міністерство аграрної політики та продовольства України як орган, уповноважений управляти майном боржника.
13.07.2012р. судом прийнято ухвалу підготовчого засідання суду, якою визнано безспірні грошові вимоги ініціюючого кредитора до боржника; зобов'язано кредитора подати в десятиденний строк оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство у офіційний друкований орган (газети „Голос України" чи „Урядовий кур'єр") з метою виявлення всіх кредиторів та можливих санаторів; введено процедуру розпорядження майном боржника; розпорядником майна державного підприємства „Татарбунарський виноробний завод" призначено арбітражного керуючого Фоменко Мілену Сергіївну.
Оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство державного підприємства „Татарбунарський виноробний завод" опубліковано 11.08.2012р. в газеті „Голос України" №147.
Ухвалою попереднього засідання суду від 10.10.2012р. затверджено реєстр вимог кредиторів державного підприємства „Татарбунарський виноробний завод"; зобов'язано розпорядника майна боржника організувати проведення зборів кредиторів у відповідності зі ст.16 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції, яка була чинна до 19.01.2013р.), протокол зборів надати суду.
16.07.2013р. до суду надійшла пропозиція вих. №02-10/536 від 12.07.2013р. (вх. №21533/13) арбітражного керуючого Фоменко М.С. про відкриття процедури ліквідації боржника та призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Фоменко М.С.
19.08.2013р. на адресу суду надійшов лист вих. №37-31-4-15/16273 від 13.08.2013р. (вх. №25024/13) щодо пропозиції по кандидатурі арбітражного керуючого, яким Мінагрополітики України, як орган управління майном боржника, не заперечує стосовно призначення арбітражного керуючого Фоменко М.С. ліквідатором державного підприємства „Татарбунарський виноробний завод".
Від боржника додаткових пояснень або заперечень щодо клопотання комітету кредиторів про визнання банкрутом ДП „Татарбунарський виноробний завод" та введення відносно нього ліквідаційної процедури, а також запропонованої кандидатури ліквідатора арбітражного керуючого Фоменко М.С. до суду не надходило.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового процесу, суд встановив:
Відповідно до абз. 1 ч.1 ст. 16 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції, яка була чинна до 19.01.2013р.) протягом десяти днів після винесення ухвали за результатами попереднього засідання господарського суду розпорядник майна повідомляє кредиторів згідно з реєстром вимог кредиторів та уповноважену особу акціонерів або учасників товариства з обмеженою чи додатковою відповідальністю про місце і час проведення зборів кредиторів та організовує їх проведення.
Згідно ч.2 ст.16 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції, яка була чинна до 19.01.2013р.) збори кредиторів вважаються повноважними незалежно від кількості голосів кредиторів, які беруть участь у зборах, якщо всіх кредиторів було письмово повідомлено про час і місце проведення зборів відповідно до частини першої цієї статті. Кількість голосів кредиторів визначається відповідно до частини четвертої цієї статті.
Частинами 5, 6, 7 ст.16 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції, яка була чинна до 19.01.2013р.) передбачено, що до компетенції зборів кредиторів належить прийняття рішення про: вибори членів комітету кредиторів; визначення кількісного складу комітету кредиторів, визначення його повноважень, дострокове припинення повноважень комітету кредиторів або окремих його членів; інші питання, передбачені цим Законом. На час дії процедур банкрутства збори кредиторів обирають комітет кредиторів у складі не більше семи осіб. Вибори комітету кредиторів проводяться за списком відкритим голосуванням більшістю голосів присутніх на зборах кредиторів, визначених відповідно до частини четвертої цієї статті. Рішення про створення та склад комітету кредиторів направляється до господарського суду.
31.10.2012р. розпорядником майном боржника арбітражним керуючим Фоменко М.С. було організовано проведення загальних зборів кредиторів ДП „Татарбунарський виноробний завод".
Відповідно до протоколу загальних зборів кредиторів ДП „Татарбунарський виноробний завод" від 31.10.2012р. кредиторами прийнято рішення обрати комітет кредиторів боржника у кількості трьох представників, а саме: ОСОБА_3, ПП „Агропрофіт", Саратської МДПІ Одеської області ДПС.
За положеннями ч.ч. 8, 9 ст. 16 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції, яка була чинна до 19.01.2013р.) до компетенції комітету кредиторів належить прийняття рішення про: вибори голови комітету; скликання зборів кредиторів; підготовку та укладення мирової угоди; внесення пропозицій господарському суду щодо продовження або скорочення строку процедур розпорядження майном боржника чи санації боржника; звернення до господарського суду з клопотанням про відкриття процедури санації, визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, припинення повноважень арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) та про призначення нового арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), надання згоди на укладення арбітражним керуючим значних угод боржника чи угод боржника, щодо яких є заінтересованість; інші питання, передбачені цим Законом.
На зборах комітету кредиторів ДП „Татарбунарський виноробний завод", оформлених протоколом від 31.10.2012р., по першому питанню вирішено обрати головою комітету кредиторів боржника приватне підприємство „Агропрофіт".
Також, на зборах комітету кредиторів розпорядником майна боржника арбітражним керуючим Фоменко М.С. було доведено до відома результати аналізу фінансово-господарської діяльності ДП „Татарбунарський виноробний завод", а саме зазначено, що за досліджувальні періоди загальні показники діяльності підприємства характеризуються тенденцією їх зменшення; показники ліквідності також мають тенденцію зменшення, фінансова автономія підприємства дещо зменшилась за рахунок отриманих позик; показники фінансової стійкості характеризують зменшення маневреності власного капіталу підприємства включно за рахунок збільшення величини залученого капіталу. Враховуючи викладене та виходячи зі стану підприємства на сьогоднішній день, розпорядник майна боржника надав пропозиції щодо введення процедури ліквідації ДП „Татарбунарський виноробний завод".
Комітетом кредиторів по другому питанню вирішено затвердити звіт по виконаній роботі розпорядника майна боржника станом на 31.10.2012р.; по третьому питанню вирішено затвердити регламент роботи комітету кредиторів боржника; по четвертому питанню вирішено затвердити кошторис щомісячних витрат розпорядника майна боржника; по п'ятому питанню вирішено затвердити заробітну плату розпорядника майна боржника в розмірі двох мінімальних заробітних плат щомісячно за рахунок боржника. По шостому питанню більшістю голосів вирішено клопотати до господарського суду Одеської області про введення процедури ліквідації стосовно ДП „Татарбунарський виноробний завод" та призначення ліквідатором арбітражного керуючого Фоменко Мілену Сергіївну, яка виконувала функції розпорядника майном боржника.
Рішення комітету кредиторів ДП „Татарбунарський виноробний завод" прийняте за наявності відповідних повноважень з дотриманням положень ч.ч. 8, 9 статті 16 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції, яка була чинна до 19.01.2013р.).
Відповідно до абз. 8, 9 ч.2 ст. 2 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції, яка була чинна до 19.01.2013р.) державний орган з питань банкрутства організовує проведення експертизи фінансового становища державних підприємств і підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 25 відсотків, при підготовці справи про банкрутство до розгляду або під час її розгляду господарським судом у разі призначення судом експертизи та надання відповідного доручення; готує на запити суду, прокуратури або іншого уповноваженого органу висновки про наявність ознак приховуваного, фіктивного банкрутства або доведення до банкрутства щодо державних підприємств чи підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 25 відсотків.
12.12.2012р. до канцелярії суду від Міністерства юстиції України надійшли на запит суду відомості щодо проведення аналізу фінансового становища та підготовки висновків стосовно ДП „Татарбунарський виноробний завод", в яких за результатами аналізу фінансового становища встановлено, що кредиторська заборгованість ДП „Татарбунарський виноробний завод" протягом усього періоду спостереження перевищує дебіторську заборгованість, що свідчить про неможливість підприємства погасити поточну кредиторську заборгованість шляхом повернення дебіторської заборгованості. Як зазначено у аналізі, протягом періоду з 31.12.2009р. по 31.12.2011р. ДП „Татарбунарський виноробний завод" має ознаки критичної неплатоспроможності.
Враховуючи, що станом на 31.12.2011р. рентабельність діяльності становила -81,8%, показник забезпечення зобов'язання боржника всім його активами становив 3,007; і провадження у справі про банкрутство ДП „Татарбунарський виноробний завод" порушено за заявою кредитора ПП „Агропрофіт", тому Міністерство зробило висновок, що на момент порушення провадження у справі про банкрутство ДП „Татарбунарський виноробний завод" відсутні ознаки фіктивного банкрутства. Зважаючи на те, що протягом вказаного періоду спостереження коефіцієнт забезпечення зобов'язань боржника всіма його активами збільшився на 21,02% (з 2,485 на початок періоду спостереження до 3,007 станом на кінець періоду спостереження); коефіцієнт забезпечення зобов'язань боржника його оборотними активами збільшився на 2,33% (з 1,029 на початок періоду спостереження до 1,052 станом на кінець періоду спостереження); розмір чистих активів зменшився на 543,3 тис. грн. або на 12,94% (з 4 198,6 тис. грн. на початок періоду спостереження до 3 655,3 тис. грн. на кінець періоду спостереження), тому Міністерством зроблено висновок щодо відсутності ознак дій доведення до банкрутства ДП „Татарбунарський виноробний завод". Враховуючи, що під час аналізу наданих документів для проведення аналізу фінансового становища ДП „Татарбунарський виноробний завод" не виявлено інформації щодо надання боржником третім особам (банківським установам, державним установам, постачальникам, покупцям) недостовірних відомостей, які створювали у того, кому вони подавались, оманливе враження про нормальний фінансово-господарський стан, і таким чином приховували від нього стійку фінансову неспроможність, тому Міністерство зробило висновок щодо відсутності ознак дій приховуваного банкрутства на ДП „Татарбунарський виноробний завод".
Відповідно до ст. 1 вказаного Закону неплатоспроможність - неспроможність суб'єкта підприємницької діяльності виконати після настання встановленого строку їх сплати грошові зобов'язання перед кредиторами, в тому числі по заробітній платі, а також виконати зобов'язання щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів) не інакше як через відновлення платоспроможності.
Згідно ч. 4 ст. 205 Господарського кодексу України у разі неспроможності суб'єкта господарювання через недостатність його майна задовольнити вимоги кредиторів він може бути оголошений за рішенням суду банкрутом.
Приймаючи до уваги встановлення судом наявності непогашених грошових вимог боржника перед кредиторами, які визнані судом, перевищення зобов'язань боржника над його наявним майном (пасивів над активами), тобто ознак банкрутства, а також враховуючи клопотання комітету кредиторів про визнання боржника банкрутом, відсутність заяв від можливих санаторів, суд вважає за необхідне визнати ДП „Татарбунарський виноробний завод" банкрутом, відкрити відносно нього ліквідаційну процедуру.
Частиною 1 ст. 24 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції, яка була чинна до 19.01.2013р.) передбачено, що у постанові про визнання боржника банкрутом господарський суд відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора в порядку, передбаченому для призначення керуючого санацією. Господарський суд має право призначити ліквідатором особу, яка виконувала повноваження розпорядника майна або (та) керуючого санацією боржника.
Згідно абз. 2 ч. 2 ст. 2 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції, яка була чинна до 19.01.2013р.) державний орган з питань банкрутства пропонує господарському суду кандидатури арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) для державних підприємств або підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує двадцять п'ять відсотків, щодо яких порушена справа про банкрутство, та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до п. 32 ч.4 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011р. за №395/2011 Міністерство юстиції України відповідно до покладених на нього завдань пропонує господарському суду кандидатури арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) для державних підприємств або підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 25 відсотків, щодо яких порушена справа про банкрутство, та в інших передбачених законом випадках.
Міністерство юстиції України пропонує господарському суду кандидатуру арбітражного керуючого за результатами аналізу всіх звернень, поданих із дотриманням вимог „Порядку внесення господарському суду пропозицій щодо кандидатур арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів)", затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 05.03.2012р. за №368/5-а.
08.01.2013р. на адресу господарського суду Одеської області надійшов лист вих.№13.2-20/3067 від 28.12.2012р. (вх.№354/2013) щодо пропозиції по кандидатурі арбітражного керуючого, яким Міністерство юстиції України запропонувало суду призначити ліквідатора у справі №5017/1402/2012 про банкрутство Державного підприємства „Татарбунарський виноробний завод" арбітражного керуючого Фоменко Мілену Сергіївну.
Крім того, 19.08.2013р. на адресу суду надійшов лист вих. №37-31-4-15/16273 від 13.08.2013р. (вх. №25024/13) щодо пропозиції по кандидатурі арбітражного керуючого, яким Мінагрополітики України, як орган управління майном боржника, не заперечує стосовно призначення арбітражного керуючого Фоменко М.С. ліквідатором державного підприємства „Татарбунарський виноробний завод".
Враховуючи пропозиції Міністерства юстиції України та Мінагрополітики України щодо призначення ліквідатором ДП „Татарбунарський виноробний завод" арбітражного керуючого Фоменко М.С., клопотання комітету кредиторів, відсутність скарг та зауважень кредиторів щодо виконання нею обов'язків розпорядника майна боржника у справі №5017/1402/2012, суд вважає, що кандидатура арбітражного керуючого Фоменко М.С. відповідає встановленим Законом України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції, яка була чинна до 19.01.2013р.) вимогам, а наявні у матеріалах справи документи свідчать про наявність у вказаного арбітражного керуючого можливості належним чином виконувати обов'язки ліквідатора, визначені зазначеним Законом, тому суд задовольняє клопотання комітету кредиторів, заяву самого арбітражного керуючого та призначає ліквідатором ДП „Татарбунарський виноробний завод" арбітражного керуючого Фоменко Мілену Сергіївну.
Відповідно до положень ч.1 ст.23 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції, яка була чинна до 19.01.2013р.) з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, серед іншого: строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута та зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) вважається таким, що настав; припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості банкрута; вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтись тільки в межах ліквідаційної процедури.
Частиною 2 ст.23 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції, яка була чинна до 19.01.2013р.) передбачено, що з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, якщо цього не було зроблено раніше, керівник банкрута звільняється з роботи у зв'язку з банкрутством підприємства, про що робиться запис у його трудовій книжці, а також припиняються повноваження власника (власників) майна банкрута, якщо цього не було зроблено раніше.
При цьому, суд припиняє повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, зобов'язує ліквідатора опублікувати відомості про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури у офіційних друкованих органах за рахунок банкрута у п'ятиденний строк з дня прийняття постанови відповідно до п.п. 3, 5 ст.23 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції, яка була чинна до 19.01.2013р.), докази опублікування надати суду.
Господарський суд наголошує та привертає увагу сторін, усіх зацікавлених та посадових осіб, що застосований ним Закон України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" - є спеціальним, одним з основних принципів якого є пріоритет цього Закону над іншими нормативними актами.
Усі інші нормативні акти діють лише у певній частині - за умови зазначення про це у самому Законі, тобто субсидіарно.
У разі протиріч норм цього Закону іншим нормативним актам повинні діяти норми Закону.
Крім того, прийнята судом на підставі положень Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" дана постанова превалює над будь-якими ухвалами, рішеннями, постановами та розпорядженнями інших установ та організацій, а невиконання пунктів її резолютивної частини тягне за собою відповідальність, встановлену чинним законодавством України.
Поряд з цим, 19.01.2013р. набрав чинності Закон України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в новій редакції №4212-VI від 22.12.2011р.
Відповідно до приписів ч.1 Розділу Х Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в новій редакції №4212-VI від 22.12.2011р. положення цього Закону, що регулюють ліквідаційну процедуру, застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження у яких порушено до набрання чинності цим Законом, якщо на момент набрання ним чинності господарським судом не було прийнято постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 37-48 та ч.1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в новій редакції №4212-VI від 22.12.2011р., суд
1. Визнати банкрутом державне підприємство „Татарбунарський виноробний завод" (68100, Одеська область, Татарбунарський район, м.Татарбунари, вул. Василя Тура, 1. Код ЄДРПОУ 34520076).
2. Відкрити строком на дванадцять місяців ліквідаційну процедуру державного підприємства „Татарбунарський виноробний завод", передбачену ст.ст. 37-48 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в новій редакції №4212-VI від 22.12.2011р.
3. Призначити ліквідатором державного підприємства „Татарбунарський виноробний завод" арбітражного керуючого Фоменко Мілену Сергіївну (свідоцтво №2 від 08.02.2013р.; ід. код НОМЕР_1; місце проживання: АДРЕСА_1).
4. Скасувати арешт, накладений на майно державного підприємства „Татарбунарський виноробний завод", визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається
5. Припинити повноваження органів управління державного підприємства „Татарбунарський виноробний завод" щодо управління банкрутом та розпорядження його майном. Звільнити керівника державного підприємства „Татарбунарський виноробний завод" з роботи у зв'язку з банкрутством підприємства, а також припинити повноваження власника (власників) майна банкрута.
6. Зобов'язати посадових осіб державного підприємства „Татарбунарський виноробний завод" протягом п'ятнадцяти днів передати бухгалтерську та іншу документацію банкрута, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору. У разі ухилення від виконання зазначених обов'язків відповідні посадові особи банкрута несуть відповідальність відповідно до законів України.
7. Зобов'язати ліквідатора банкрута у п'ятиденний строк опублікувати відомості про визнання державного підприємства „Татарбунарський виноробний завод" банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури у офіційних друкованих органах. Примірник оголошення надати суду.
8. Зобов'язати ліквідатора банкрута надати суду відомості про персональний склад членів ліквідаційної комісії.
9. Зобов'язати ліквідатора банкрута після завершення усіх розрахунків із кредиторами подати до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс банкрута на затвердження.
10. Розгляд справи призначити на „15" жовтня 2013р. о 10:00. Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду (м.Одеса, пр. Шевченка, 29, зал №15, тел. (0482) 307-965).
11. Зобов'язати у наступному засіданні представити:
ліквідатора банкрута - письмові відомості про хід ліквідаційної процедури.
12. Визнати явку сторін та ліквідатора банкрута у судове засідання обов'язковою.
Примірник постанови надіслати: кредиторам, ліквідатору банкрута, Міністерству аграрної політики та продовольства України, державному реєстратору Татарбунарської РДА Одеської області, ВДВС у Татарбунарському районі Одеської області.
Суддя Лепеха Г.А.