27 серпня 2013 року Справа № 808/7040/13-а м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Сіпака А.В., розглянувши матеріали адміністративного позову
за позовом ОСОБА_1
до Міської ради народних депутатів Виконавчий комітет
про визнання недійсними рішень, відшкодування майнових збитків та моральної шкоди
Позивач звернувся до з позовом, в якому просить суд визнати недійсними рішення відповідача №230/25 від 25.07.1988 та №33/103 від 23.04.2008. Також просить суд зобов'язати відповідача відшкодувати їй завдані майнові збитки та моральну шкоду на загальну суму 10 450 000 грн. 00 коп., оскільки позивач вважає, що своїми рішеннями відповідач завдав їй матеріальних та моральних збитків на вищевказану суму.
Відповідно до ч.1 ст.107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення); немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Так судом встановлено, що вимоги позивача до відповідача не підсудні даному адміністративному суду з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач звертається з позовом до Міської ради народних депутатів Виконавчий комітет, отже відповідачем у справі являється орган Запорізької міської ради.
Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.2007 №280/97-ВР, система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Як вбачається з вищевказаної норми, відповідач у справі відноситься до органів місцевого самоврядування та спори за його участі повинні розглядатись місцевим загальним судом як адміністративним.
Пунктом 6 ч.3 ст.108 КАС України передбачено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне повернути позивачеві позовну заяву.
Керуючись ст. ст. 18, 107, 108, 160, 165 КАС України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Міської ради народних депутатів Виконавчий комітет про визнання недійсними рішень, відшкодування майнових збитків та моральної шкоди - повернути заявникові.
Направити на адресу ОСОБА_1 позовну заяву та додані до неї документи.
Роз'яснити позивачеві, що повернення позовної заяви не позбавляє його повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя А.В. Сіпака