Ухвала від 27.08.2013 по справі 286/3303/13-а

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 286/3303/13-а

УХВАЛА

27 серпня 2013 року

Овруцький районний суд Житомирської області в складі:

головуючого Смиковська Л. О.

з секретарем Деменчук О. Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Овруч справу за позовною заявою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України про зміну способу і порядку виконання рішення , -

ВСТАНОВИВ:

15.07.2013 року до суду надійшла заява головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Житомирській області про зміну способу і порядку виконання у виконавчому провадженні виконавчого листа № 2-а-10190/11 від 12.04.2013 року виданого Овруцьким районним судом Житомирської області про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_1 за період з 01.10.2010 року по 31.03.2011 року: призначення, нарахування та виплату підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоекологічного забруднення у відповідності до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 2-х мінімальних заробітних плат, розмір якої визначено Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» щомісячно; донарахування та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у відповідності до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 25% мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, який визначено Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» щомісячно, - на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 доплати за проживання на території радіоактивного забруднення та додаткової пенсії, відповідно до ст.ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за період з 01.10.2010 року по 31.03.2011 року в сумі 11782,50 грн.

Заявник в судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, однак в заяві просить суд розглянути без їхньої участі.

Стягувач - ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.

Заінтересована особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.

Неявка заявника, стягувача та заінтересованої особи не перешкоджає розгляду заяви.

Суд, перевіривши матеріали справи, встановив наступне.

Постановою Овруцького районного суду від 01.08.2011 року по справі № 2-а-10190/11 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про перерахунок та виплату коштів відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_1 за період з 01.10.2010 року по 31.03.2011 року: призначення, нарахування та виплату підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоекологічного забруднення у відповідності до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 2-х мінімальних заробітних плат, розмір якої визначено Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» щомісячно; донарахування та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у відповідності до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 25% мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, який визначено Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» щомісячно.

Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 30 січня 2013 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишено без задоволення, а постанову Овруцького районного суду Житомирської області від 1 серпня 2011 року без змін.

На виконанні у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області перебуває виконавчий лист № 2-а-10190/11 від 12.04.2013 року по зобов'язанню Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_1 за період з 01.10.2010 року по 31.03.2011 року: призначення, нарахування та виплату підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоекологічного забруднення у відповідності до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 2-х мінімальних заробітних плат, розмір якої визначено Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» щомісячно; донарахування та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у відповідності до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 25% мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, який визначено Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» щомісячно.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області на виконання постанови про відкриття виконавчого провадження ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії згідно рішення Овруцького районного суду з 01.10.2010 року по 31.03.2011 року у відповідності до ст.ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та сума доплати за вказаний період становить 11782,50 грн., виплата буде проведена при надходженні фінансування з Державного бюджету (а. с. 3).

Відповідно до частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Частиною 2 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або сторони виконавчого провадження, що звернулися із поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі, та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.

З огляду на зазначене очевидна неможливість виконання постанови суду у визначений судом спосіб, при чому з урахуванням ст.263 КАС України, існують обставини, які вказують на складність виконання судового рішення протягом тривалого часу, яке не виконується.

З 1 січня 2013 року набрав чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень». Відповідно до статті 3 якого виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків державного органу, а в разі відсутності у зазначеного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Таким чином, за нормами вказаного Закону судове рішення у відповідних спорах може бути виконано лише при зазначенні судом про стягнення з державного органу конкретної суми грошових коштів.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 29 червня 2006 року у справі "Пантелеєнко проти України" зазначив, що ст. 13 Конвенції гарантує наявність на національному рівні засобу правового захисту для реалізації прав і свобод, у якій би формі вони не забезпечувалися у національному правовому полі. Суд також підкреслив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.

У рішенні від 31 липня 2003 року у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.

При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17 липня 2008 року) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту але без його практичного застосування.Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

З урахуванням вказаного суд зазначає, що Держава Україна несе обов'язок перед зацікавленими особами забезпечити ефективний засіб захисту порушених прав, зокрема - через належний спосіб захисту та відновлення порушеного права. Причому обраний судом спосіб захисту порушеного права має бути ефективним та забезпечити реальне відновлення порушеного права.

Разом з тим, за нормами Закону України « Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» держава гарантує виконання рішення суду виключно про стягнення певної суми грошових коштів, боржником за яким є державний орган.

Виходячи з положень Закону України « Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та приписів Порядку затвердженого на виконання цього Закону Постановою Кабінету Міністрі України від 3 серпня 2011 року № 845, органи Казначейства на теперішній час не мають повноважень для зобов'язання іншого органу вчинити певні дії та можливості прийняти до виконання виконавчий документ без зазначення про стягнення з державного органу конкретної суми коштів.

З огляду на зазначене сув вважає, що з урахуванням приписів ст.263 КАС України, що виконання постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду можливе на сьогодні лише шляхом зміни способу виконання судового рішення про стягнення цієї суми, яка складає 11782,50 грн., та не є спірною між сторонами.

В даному випадку питання полягає у можливості здійснити заміну способу та порядку виконання судового рішення із зобов'язання виплатити визначену судом конкретизовану суму на стягнення такої суми. Правових обмежень або перешкод, які унеможливлювали провести таку заміну немає та законодавством не передбачено. В даному випадку будь-яких змін предмету або підстав розглянутих судом вимог не відбувається, відбувається лише зміна формулювання обов'язку відповідача - боржника здійснити виплату відповідної суми коштів, які він зобов'язаний був в силу закону проводити в свій час.

В своєму інформаційному листі за №846/12/13 від 13.06.2013 року Вищий адміністративний суд зазначив: «…Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.

У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат. При цьому адміністративний суд повинен виходити з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення.»

На підставі вищенаведеного, керуючись ст.263 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Житомирській області про зміну способу і порядку виконання рішення - задовольнити.

Змінити спосіб виконання постанови Овруцького районного суду від 01.08.2011 у справі № 2-а-10190/11.

Визнати належним способом виконання постанови Овруцького районного суду від 01.08.2011 у справі № 2-а-10190/11 шляхом стягнення з Головного управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 11782,50 грн. підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоекологічного забруднення, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за період з 01.10.2010 року по 31.03.2011 року.

Ухвала може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд Житомирської області шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Л. О. Смиковська