Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 617/7453/12
07 липня 2012 року
Суддя Овруцького районного суду Гришковець А. Л. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до відділу освіти Овруцької райдержадміністрації, управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації про зобов'язання провести донарахування у відповідності до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , -
Позивач просить зобов'язати відділ освіти Овруцької райдержадміністрації провести їй донарахування до заробітної плати у відповідності із ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як особі, яка працює в зоні гарантованого добровільного відселення, виходячи з розміру 2-х мінімальних заробітних плат за період з 01.03.2011 року по 31.08.2011 року, та передати до управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації розрахункові документи, зобов'язати управління праці і соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації прийняти розрахункові документи від відділу освіти Овруцької райдержадміністрації для проведення виплати донарахованих коштів та провести донарахування і виплату допомоги в зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування у відповідності із ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 40% від мінімальної заробітної плати за період з 01.03.2011 року по 31.08.2011 року, мотивуючи тим, що вона є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, працює в Гладковицькій ЗОШ, проживає в с. Гладковичі Овруцького району Житомирської області. Однак, доплата, що передбачена ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виплачувалася їй не в розмірах, встановлених Законом, а згідно Постанови КМУ №836 від 26.07.1996 року, що призвело до порушення її прав.
Відповідачі - управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації, відділ освіти Овруцької райдержадміністрації заперечення проти позову не направляли, хоча належним чином були повідомлені про відкриття скороченого провадження по справі.
Дослідивши докази, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.
Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_2, є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, працює в Гладковицькій ЗОШ, проживає в с. Гладковичі Овруцького району Житомирської області. Доплата, що передбачена ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виплачувалася їй не в розмірах, встановлених Законом, а згідно Постанови КМУ №836 від 26.07.1996 року, а саме в розмірах: по ст. 39 - 10,50 грн..
Зазначені обставини підтверджується копіями паспорту серії НОМЕР_1, посвідчення, довідкою про проведені виплати.
Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.91 та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.93, с. Гладковичі Овруцького району Житомирської області віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачені серед інших і такі виплати :
- ст.39 Закону - громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні гарантованого добровільного відселення - 2 мінімальні заробітні плати.
Постановою КМ України № 836 від 26.07.96 усупереч Закону № 796-ХІІ, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається Законом, встановлено конкретні розміри таких компенсацій і, зокрема :
- для доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення - 1050 тис.крб. (10,5 грн. за гр.реф.).
Розмір мінімальної заробітної плати в Україні становив: з 1 квітня 2010 року - 884 грн., з 1 липня 2010 року - 888 грн., з 1 жовтня 2010 року - 907 грн., з 01.01.2011 року - 941 грн., з 01.01.2012 року - 1073 грн..
Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку застосування цього Закону, якими є постанови КМ № 987 від 20.06.00, №936 від 20.09.05, та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає Закону.
Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначеної постанови неможливе.
Пунктом 7 статті 3 КАС України визначено, що суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статтею 62 даного Закону визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
Відповідно до п.п. 2, 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.05, розпорядниками коштів за ст.37 Закону є управління праці та соціального захисту населення по місцю реєстрації громадян, а тому останні проводять нарахування і виплату вказаних коштів.
Згідно п.п. 5, 6 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.05, нарахування коштів за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проводиться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці, а тому підприємства, установи, організації та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності виступають в даних правовідносинах як суб'єкти владних повноважень на основі законодавства.
Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за несвоєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів.
Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку, а тому виходячи з викладеного, відділ освіти Овруцької райдержадміністрації є належним відповідачем по виплатах, що стосуються нарахування коштів за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ".
На підставі викладеного, розмір нарахованої відповідачем - відділом освіти Овруцької райдержадміністрації доплати за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.01.2011 по 19.06.2011 року, не відповідає кратному розміру мінімальної заробітної плати, а тому вимога про її нарахування в розмірах, визначених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та передачі до управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації розрахункових документів підлягає задоволенню.
Частиною 7 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 14.06.2011 року установлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік".
Постановою Кабінету Міністрів України №745 від 06.07.2011 року "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету" було визначено розміри доплати до заробітної плати, передбаченої ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Зазначена постанова набрала чинності 23.07.2011 року. Відповідно вимоги позивача можуть бути задоволені по вказану дату.
Таким чином, вимоги по ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 23.07.2011 року по 31.08.2011 року не підлягають задоволенню.
Із змісту ст.ст.2, 6 КАС України вбачається, що суд розглядає справи про захист прав, свобод чи інтересів осіб, а тому вимога про зобов'язання управління праці і соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації прийняти розрахункові документи та виплатити донараховані кошти є передчасною і задоволенню не підлягає, оскільки на даний час розмір коштів не перерахований відділом освіти Овруцької райдержадміністрації, платіжні документи не подавалися до управління праці і соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації і спору між відповідачами не існує.
Вимоги по ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.03.2011 року по 31.08.2011 року не підлягають задоволенню, оскільки позивачем не надано доказів, що допомога в зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування виплачувалася їй за вказаний період в меншому розмірі, ніж визначено Законом.
Від сплати судового збору сторони звільнені законом.
Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162, 163, 183-2, 267 КАС України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати відділ освіти Овруцької райдержадміністрації провести донарахування ОСОБА_1 доплати до заробітної плати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, у відповідності до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розрахунку двох мінімальних заробітних плат, розмір якої визначено Законом України «Про Державний бюджет на 2011 рік» пропорційно відпрацьованому часу за період з 01.03.2011 року по 22.07.2011 року, щомісячно та подати документи по донарахуванню доплати до заробітної плати до управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації.
В задоволенні решти вимог відмовити за безпідставністю.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: А. Л. Гришковець