ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без розгляду
"04" січня 2013 р. Справа № 2а-3583/12/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Матуляка Я.П.
при секретарі Андрейчук Л.М.
за участю:
позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Хамця Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до : Прокуратури Івано-Франківської області
про зобовязання до вчинення дій,-
21.11.2012 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Прокуратури Івано-Франківської області про зобовязання вчинити дії.
30.11.2012 року ОСОБА_1 направив на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду позовну заяву (про уточнення позовних вимог) в якій просить суд зобов'язати прокуратуру Івано-Франківської області повно, об'єктивно та якісно вирішити кожен викладений довід заяви від 29.11.2011 року, прийняти обґрунтовані рішення по кожному факту в установлені законом строки, та зобов'язати відповідача виконати вимоги наказу Генерального прокурора України від 24.06.2004 року за №66/13-ок та зареєструвати заяву від 29.11.2011 року в книзі обліку заяв і повідомлень про злочин, провести перевірку і прийняти рішення відповідно до чинного законодавства.
В цій же заяві позивач клопоче про поновлення строку звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів, яку мотивує тим, що строк звернення до адміністративного суду встановлений статтею 99 КАС України, ним пропущено з поважних причин, оскільки він неодноразово звертався до Генеральної прокуратури України з приводу не вирішення його заяви від 29.11.2011 року, а саме 03.02.2012 року та 03.05.2012 року. Однак, листом за №06/1-16207-11 від 20.02.2012 року першим заступником начальника Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України, скарга ОСОБА_1 від 03.02.2012 року скерована заступнику прокурора Івано-Франківської області для проведення перевірки. Вказує, що відповідь на його заяву від 29.11.2011 року на даний час не надходила. Крім того, зазначає, що звертався до Івано-Франківського окружного адміністративного суду із позовом до Генеральної прокуратури України про зобов'язання повторного розгляду скарги від 03.05.2012 року, однак в межах даної справи не було вирішено питання щодо скарги від 29.11.2011 року, оскільки ухвалою суду від 02.11.2012 року провадження у справі №2а-2369/12/0970 закрито.
З цих мотивів та з посилання на положення статті 4 Закону України «Про звернення громадян»вважає, що строк звернення до адміністративного суду з вказаним позовом ним пропущено з поважних причин, оскільки ним вживались заходи щодо належного розгляду заяви від 29.11.2011 року.
Позивач в судовому засіданні клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду підтримав з мотивів викладених у позовній заяві (про уточнення позовних вимог) від 30.11.2012 року, просив суд задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти заявленого клопотання заперечив, вказуючи на те, що позивачем не наведено причин поважності пропуску строку звернення до суду з адміністративним позовом.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, судом встановлено наступне.
29.11.2011 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до слідчого прокуратури Івано-Франківської області Носовича А.Б., в якій просив провести дослідчу перевірку.
Оскільки на вказану заяву позивачем не було отримано відповіді, то 03.02.2012 року ним було направлено скаргу на ім'я заступника Генерального прокурора України Войцишена В.Д. на дії слідчого в ОВС Носовича А.Б.
Листом за №06/1-16207-11 від 20.02.2012 року першим заступником начальника Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України, скарга ОСОБА_1 від 03.02.2012 року скерована заступнику прокурора Івано-Франківської області для проведення перевірки.
Вказує, що відповідь на його заяву від 29.11.2011 року на даний час не надходила.
Крім того, позивач у своїй заяві посилається на положення Закону України «Про звернення громадян».
Частиною 2 статті 99 КАС України встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про звернення громадян»органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Згідно з частиною 1 статті 20 вказаного закону звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
У відповідності до вимог вищенаведених норм, право позивача на звернення до суду із вказаним позовом виникло 13.02.2012 року, тобто зі спливом максимального 45-денного терміну встановленого законом на розгляд скарги.
Однак, позивач звернувся до адміністративного суду із вказаним позовом лише 21.11.2012 року, через 9 місяців з моменту, коли він повинен був дізнатись про порушене право, тобто з пропуском 6-місячного строку встановленого статтею 99 КАС України.
Що стосується посилань позивача на ту обставину, що ним вживались заходи щодо належного розгляду заяви від 29.11.2011 року, зокрема подана скарга від 03.02.2012 року, то слід зазначити наступне.
Відповідно до частини 1 статті 16 Закону України «Про звернення громадян»скарга на дії чи рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, об'єднання громадян, засобів масової інформації, посадової особи подається у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі, що не позбавляє громадянина права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства, а в разі відсутності такого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рішенням - безпосередньо до суду.
Тобто, скориставшись правом досудового порядку вирішення спору, позивач не був позбавлений права звернутись із вказаним позовом до суду. Більше того, слід зазначити, що після отримання інформації, щодо скерування його скарги від 03.02.2012 року до прокуратури Івано-Франківської області 20.02.2012 року, позивач не звертався до суду із позовом щодо неналежного розгляду його заяви від 29.11.2011 року, а звернувся із таким позовом лише 21.11.2012 року.
Згідно ст.100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що наведені позивачем обставини не можуть слугувати підставою для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, то суд приходить до висновку, що заяву про поновлення строку слід залишити без задоволення, а позовну заяву - залишити без розгляду.
На підставі наведенного, керуючись ст. ст. 99, 100, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
Заяву ОСОБА_1 про поновлення строку звернення до адміністративного суду - залишити без задоволення.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Прокуратури Івано-Франківської області про зобовязання до вчинення дій - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) Матуляк Я.П.