Україна
Донецький окружний адміністративний суд
15 серпня 2013 р. Справа №805/10980/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11:55
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого- судді Кошкош О.О.
при секретарі Олійник А.І.
за участю представника позивача Костомарової О.Д.,
представника відповідача Балдинюка М.Ю.,
представника третьої особи Коваленко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м.Горлівки Донецької області до Відділу примусового виконань рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Державне підприємства «Артемвугілля» про визнання дій посадових осіб незаконними, скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії,
Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м.Горлівки Донецької області звернулось до Відділу примусового виконань рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Донецькій області про визнання незаконними дій по зупиненню провадження виконавчого провадження, скасування постанови про зупинення виконавчого провадження ВП № 30732031 від 26.06.2013 року, зобов'язання поновити виконавче провадження ВП № 30732031.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Донецькій області знаходиться виконавчий лист Донецького окружного адміністративного суду від 14.06.2013 року, виданий у справі № 2а/0570/1041/2011 про стягнення з Державного підприємства «Артемвугілля» заборгованості з відшкодування пільгових пенсій на загальну суму 3 778 653,79 гривень. Постановою державного виконавця від 26.06.2013 року виконавче провадження ВП № 30732031 було зупинене на підставі п. 15 ч.1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження», що на думку позивача є нездійсненням відповідачем виконавчих дій, передбачених положеннями Закону України «Про виконавче провадження», направлених на примусове виконання виконавчих документів. З огляду на що, позивач дійшов висновку допущення відповідачем протиправності дій по зупиненню виконавчого провадження та просив скасувати постанову від 26.06.2013 року та зобов'язати відповідача поновити виконавче провадження ВП № 30732031.
Вважає, що відповідач при винесенні постанови від 26 червня 2013 року про зупинення виконавчого провадження не врахував, що заборгованість по відшкодуванню пільгових пенсій не відповідає заборгованості, визначеної Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», а стягувач не є учасником розрахунків відповідно до приписів зазначеного Закону.
Представник позивач у судовому засідання підтримав адміністративний позов, просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача заперечував проти задоволення адміністративного позову, зазначивши, що для зупинення виконавчого провадження достатнім є внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, яке бере участь у процедурі погашення заборгованості. Інших вимог цей закон для зупинення виконавчого провадження не встановлює. Враховуючи викладене, просив відмовити у задоволені адміністративного позову.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09.08.2013 року в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача залучено Державне підприємства «Артемвугілля».
Представник третьої особи у судовому засіданні заперечував проти задоволення адміністративного позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, що беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Управлінням Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі міста Горлівки Донецької області до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Донецькій області було спрямовано виконавчий лист Донецького окружного адміністративного суду, у справі № 2а/0570/1041/2011 про стягнення з державного підприємства «Артемвугілля» заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 1 на загальну суму 3 778 653,79 гривень на користь позивача.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначений Законом України "Про виконавче провадження".
Виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) є сукупністю дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
За вказівкою статті 11 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
26 червня 2013 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Донецькій області було зупинено виконавче провадження ВП № 30732031 на підставі п. 15 ч.1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження".
Вказаним пунктом Закону передбачено, що виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Згідно до приписів частини 2 статті 39 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець виносить вмотивовану постанову про зупинення виконавчого провадження з підстав, передбачених статтями 37 і 38 цього Закону, яка затверджується начальником або заступником начальника відділу, якому підпорядкований державний виконавець. Постанову про зупинення виконавчого провадження з підстав, передбачених статтею 37 цього Закону, державний виконавець виносить не пізніше наступного робочого дня, коли йому стало відомо про такі обставини. Копія постанови надсилається сторонам у триденний строк.
Позивач не заперечує, що боржника дійсно віднесено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Відповідно до преамбули Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" цей Закон визначає комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу.
Згідно з абзацом 6 пункту 3.7. статті 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 1 січня 2013 року, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", крім рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів та рішень про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, яка виникла до 1 січня 2011 року, і заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України.
Згідно із пунктом 3.4 статті 3 цього Закону процедура погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу діє до 1 січня 2014 року.
Статтею 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" визначено поняття заборгованості, яка підпадає під дію цього Закону. Зокрема, згідно із пунктом 1.4 статті 2 Закону заборгованість - підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату сума коштів, яка:
1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена;
2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих;
3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі;
4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії;
5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів;
6) є заборгованістю казенних підприємств, у тому числі тих, які були казенними станом на 1 січня 2011 року, за зобов'язаннями з оплати електричної енергії у розмірі станом на 1 липня 2011 року, що є непогашеними на дату набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань врегулювання заборгованості за електричну енергію".
Жодний пункт даної статті не визначає заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу перед Пенсійним фондом України, який також не є учасником розрахунків відповідно до приписів цього Закону.
Отже, Закон України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» не розповсюджується на заборгованість перед органами Пенсійного фонду України.
Крім того, положенням пункту 15 частини першої статті 37 у взаємозв'язку з положеннями частини першої статті 41, частини п'ятої статті 124, пункту 9 частини третьої статті 129 Конституції України, статті 115 Господарського процесуального кодексу України, пунктів 1.3, 1.4 статті 1, частини другої статті 2, абзацу шостого пункту 3.7 статті 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" від 23.06.2005 р. N 2711-IV дано офіційне тлумачення Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2012 р. N 18-рп/2012.
В аспекті конституційного звернення положень вищевказаних законів, Конституційний Суд України роз'яснив, що:
- обов'язкове зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень здійснюється лише щодо стягнення заборгованості, яка виникла через неповні розрахунки за енергоносії, та щодо учасників розрахунків, визначених Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу";
- внесення юридичної особи, незалежно від форми власності, до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, не є підставою для зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень щодо стягнення з неї заборгованості, яка не стосується неповних розрахунків за енергоносії і не визначена Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Відповідно до частини другої статті 6 Конституції України органи, зокрема, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до вимог статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд дійшов висновку про неправомірність дій державного виконавця щодо зупинення виконавчого провадження по примусовому виконанню виконавчого листа Донецького окружного адміністративного суду , виданого 14 червня 201 року по адміністративній справі № 2а/0570/1041/2011, тому постанова про зупинення виконавчого провадження від 26.06.2013 року підлягає скасуванню, а виконавче провадження ВП № 30732031 підлягає поновленню.
З огляду на вищенаведене, на підставі положень статті 19 Конституції України, Закону України "Про виконавче провадження", керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м.Горлівки Донецької області до Відділу примусового виконань рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Донецькій області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Державне підприємства «Артемвугілля» про визнання дій посадових осіб незаконними, скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати незаконними дії Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Донецькій області по зупиненню виконавчого провадження ВП № 30732031.
Скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Донецькій області про зупинення виконавчого провадження ВП № 30732031 від 26.06.2013 року.
Зобов'язати відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Донецькій області поновити виконавче провадження ВП № 30732031.
Повний текст постанови виготовлений 20 серпня 2013 року.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання особами, які беруть участь у справі, копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кошкош О.О.