Справа № 537/4000/13-а
27.08.2013 року м. Кременчук
Крюківький районний суд м. Кременчука Полтавської області в складі: головуючого судді Маханькова О.В.
за участю секретаря судового засідання Скічко Н.В.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Слюсаренко С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду м. Кременчуці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука про визнання протиправною бездіяльності, зобов»язання здійснити перерахунок та виплату щорічної допомоги на оздоровлення особі, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС,
Позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука , згідно якого просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати йому щорічної разової допомоги на оздоровлення за 2000-2013 роки у розмірі, що передбачені абзацем 4 ч.4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян України, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та зобов»язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити йому щорічну допомогу на оздоровлення за 2000-2013 роки в розмірі 5 мінімальних заробітних плат, відповідно до абзацу 4 ст.4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Свої вимоги обґрунтував тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії та перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука. На початку 27червня 2013 року з відповіді Управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука він довідався, що протягом 2000-2013 років отримував допомогу на оздоровлення у зменшеному розмірі, а саме - по 100 грн. щорічно. Однак, вважає, що це суперечить положенням Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№ 796 від 28.02.1991 року. В червні 2013року він звернувся з письмовою заявою до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука про перерахунок та виплату належної йому суми щорічної допомоги на оздоровлення за 2000-2013 роки, відповідно до положень ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№ 796 від 28.02.1991 року. Однак, 27 червня 2013 року ним була отримана відповідь з Управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука, згідно якої йому було повідомлено про неможливість проведення перерахунку та виплати допомоги , оскільки виплата призначалася відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№ 562 від 12.07.2005 року в сумі 100 грн. щорічно і у таких же розмірах вона була передбачена і кошторисними призначеннями, а інших додаткових асигнувань та виплату допомоги не надходило. У зв»язку з цим, просить позов задовольнити в повному обсязі та визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати йому щорічної разової допомоги на оздоровлення за 2000-2013 роки у розмірі, що передбачені абзацем 4 ч.4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян України, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та зобов»язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити йому щорічну допомогу на оздоровлення за 2000-2013 роки в розмірі 5 мінімальних заробітних плат, відповідно до абзацу 4 ст.4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивач в судовому засіданні свої позовні вимоги підтримує в повному обсязі, прохав суд позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні з позовом не погодився, посилається на законність своїх дій та при вирішенні справи застосувати до позовних вимог позивача положення ст.ст. 99,100 КАС України, що стосуються пропущення строку звернення до суду ,щодо допомоги за 2000-2013 рік та відмовити в задоволенні позовних вимог позивача .
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази приходить до наступних висновків.
Ухвалою суду від 07.08.2013 року була залишена частина позовних вимог в частині зобов»язання зробити перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення за 2000-2012 роки - без розгляду у зв»язку з пропущенням встановленого законом шестимісячного строку звернення до адміністративного суду.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України .
Судом встановлено, що ОСОБА_1 являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АСЕ 2 категорії та знаходиться на обліку в Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука і одержує компенсаційні виплати згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Щорічна допомога на оздоровлення нараховувалася у розмірі 100 грн.
Передбачена статтею 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах встановлених Кабінетом Міністрів України відповідно до постанов від 20.09.2005 року № 936 «Про затвердження Порядку використанні коштів державного бюджету для виконання програм, пов»язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи «та від 12.07.2005 року № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно ст. 62 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
На підставі прийнятого 25.01.2012 року рішення Конституційного Суду України № 3-рп/2012 виникає юридично обґрунтоване твердження, що при вирішенні справ за адміністративними позовами чорнобильців суди повинні були застосовувати постанови Кабінету Міністрів України, які на час спірних правовідносин встановлювали розміри компенсаційних виплат та допомоги зазначеним категоріям громадян. В даному випадку розмір відповідних виплат були встановлені постановами Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 року № 936 «Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов»язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», від 12 липня 2005 року № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлений розмір щорічної допомоги на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії , який становить 100 гривень.
Згідно Закону України «Про державний бюджет України на 2013 рік»норми і положення ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян України, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України.
Стаття 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»закріплює норму, якою встановлюється, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, коштів, які враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, та інших джерел, не заборонених законодавством.
Згідно зі статтею 87 Бюджетного Кодексу України за 2012 рік видатки на державні програми з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, здійснюються у встановленому порядку за рахунок наявних надходжень до загального фонду державного бюджету в межах обсягів призначень, передбачених у Державному бюджеті України.
Таким чином, Кабінету Міністрів України надано право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Згідно Закону України «Про державний бюджет України на 2013 рік»розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов»язання та здійснюють відповідні видатки за загальним фондом бюджету тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.
Законом України «Про державний бюджет України» затверджуються повноваження на реалізацію у відповідному році державних програм із заходів та здійснення платежів з конкретною метою. Одним із принципів бюджетної системи України Бюджетним Кодексом визначено збалансованість, виходячи з якого повноваження на здійснення витрат бюджету повинні відповідати обсягу надходження до бюджету на відповідний бюджетний період.
У зв»язку з відсутністю додаткових джерел надходжень до бюджету законами України Про державний бюджет України на 2013 рік призначень для взяття зобов»язань на виконання судових рішень щодо перерахунку допомоги на оздоровлення громадян, на яких поширюється дія Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»не передбачено.
Враховуючи, що бюджетні призначення на забезпечення виконання судових рішень за програмами соціального захисту населення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у Державному бюджеті на відповідний рік не передбачено, видатки на зазначені цілі не затверджувались у кошторисах розпорядників бюджетних коштів та у відповідних паспортах бюджетних програм на відповідний рік.
Отже, виходячи з вищевикладеного суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо виплати щорічної допомоги на оздоровлення є безпідставними та необґрунтованими у зв»язку з чим в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст.2,11,17, 18,158-163 КАС України, постановою Кабінету Міністрів № 562 від 12.07.2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Бюджетним Кодексом України на 2013 рік, суд,
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука про визнання протиправною бездіяльності, зобов»язання здійснити перерахунок та виплату щорічної допомоги на оздоровлення особі, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС -відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Крюківський районний суд м. Кременчука шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а особам, які не приймали участь у розгляді справи, в цей же термін з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий суддя Маханьков О.В.