Справа № 249/3961/13-а
Іменем України
31 липня 2013 р. м.Шахтарськ
Шахтарський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Федорової О.Ф.
при секретарі Олійник Ю.О.
за участю представника відповідача Дудченко В.Є.
розглянувши адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради, Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області про визнання неправомірною відмови Управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради у виплаті грошової допомоги в розмірі, встановленому законом, та про стягнення недоотриманих сум за 2013 рік, -
05 липня 2013 року ОСОБА_2 звернувся до суду із адміністративним позовом (з урахуванням уточнень) до Управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради, Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області про визнання неправомірною відмови Управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради у виплаті грошової допомоги в розмірі, встановленому законом, та про стягнення недоотриманих сум за 2013 рік. Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що він є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом війни 3 групи та пенсіонером МВС України. Згідно із абз.3 ч.5 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» йому гарантована виплата щорічної разової грошової допомоги, яка повинна бути виплачена до 5 травня кожного року в розмірі семи мінімальних пенсій за віком. Розмір мінімальної пенсії за віком у відповідності із п.2 ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» складає 894 грн. Таким чином Управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради зобов'язано було виплатити йому до 05 травня 2013 року 6 258,00 грн. однак фактично йому було виплачено лише 1 895,00 грн. Просив визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради в частині недоплати йому щорічної грошової допомоги протиправними та зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради просети перерахунок та виплатити на його користь недоплачену щорічну разову грошову допомогу за 2013 рік в сумі 4 363,00 грн.
Позивач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради Дудченко В.Є. в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та пояснила, що статтею 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено наступне: «щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України». 13.03.2013 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №149 «Деякі питання виплати у 2013 році грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», відповідно до якої інвалідам війни ІІІ групи встановлена виплата разової грошової допомоги у 2013 році в розмірі 1895 грн. Вищезазначена сума була отримана ОСОБА_2 в повному обсязі, про що він не заперечує. Згідно ст. 117 Конституції України постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади. Встановлення розмірів виплат відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» належить до компетенції Кабінету Міністрів України. До компетенції управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради входить лише розподілення коштів відповідно до чинного законодавства. Згідно до частини другої ст. 4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно - правових актів застосовується лише в частині, якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та Закону України про Державний бюджет України. Просила в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 відмовити.
Представник відповідача Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив, заяви про розгляд справи без його участі не надав.
ОСОБА_2 є інвалідом війни 3 групи (посвідчення серії НОМЕР_1), учасником ліквідації аварії на ЧАЕС категорії 1 (посвідчення серії НОМЕР_2) та пенсіонером УМВС України в Донецькій області (посвідчення НОМЕР_3 від 15.03.1997 року).
Згідно із довідкою Відділення «Калінінське-Центр» ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» від 30.05.2013 року ОСОБА_2 на його картковий рахунок 15 квітня 2013 року було зараховано грошових коштів в сумі 1 895,00 грн.
Відповідно до ч.5 ст.13 «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 року №149 «Деякі питання виплати у 2013 році грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», інвалідам війни ІІІ групи встановлена виплата разової грошової допомоги у 2013 році в розмірі 1895 грн.
Згідно ст. 117 Конституції України постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади.
Встановлення розмірів виплат відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» належить до компетенції Кабінету Міністрів України.
До компетенції Управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради входить лише розподілення коштів відповідно до чинного законодавства.
Згідно до частини другої ст. 4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно - правових актів застосовується лише в частині, якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та Закону України про Державний бюджет України.
Відповідно до п.4 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 року №7 «Про судове рішення в адміністративній справі» «законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права з урахуванням юридичної сили правового акта в ієрархії національного законодавства, що регулює спірні правовідносини, подібні правовідносини (аналогія закону), або за відсутності такого закону - на підставі конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права), принципів верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені під час судового розгляду справи (у судовому засіданні, у порядку скороченого чи письмового провадження) з урахуванням вимог статті 70 КАС України щодо належності та допустимості доказів або обставин, які не підлягають доказуванню, та висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними».
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ст.86 ч.1 КАС України).
На підставі ст.117 Конституції України, ст.4 Бюджетного кодексу України, ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», постанови КМУ від 13.03.2013 року №149 та керуючись ст.ст.11, 15, 15-1, ст.86 ч.1, 122, 159, 160 ч.3, 163, 167 ч.2, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради, Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області про визнання неправомірною відмови Управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради у виплаті грошової допомоги в розмірі, встановленому законом, та про стягнення недоотриманих сум за 2013 рік, - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення через Шахтарський міськрайонний суд Донецької області. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Шахтарського міськрайонного суду
Донецької області О.Ф.Федорова