"04" липня 2013 р.
Справа №642/4282/13-ц
Провадження №2/642/1037/13
04 липня 2013 року Ленінський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Скляренка С.О.
при секретарі Островерховій О.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Прокуратури Ленінського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Харківській області, Харківської міської ради до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої внаслідок засмічення земельної ділянки будівельними та побутовими відходами,-
Позивач в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Харківській області, Харківської міської ради звернувся до суду в порядку ст. 121 Конституції України, ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої внаслідок засмічення земельної ділянки будівельними та побутовими відходами, в якому зазначив, що при проведенні у 2010 році Державною екологічною інспекцією у Харківській області перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства на території Савкіного яру Ленінського району м. Харкова, з боку домоволодіння по АДРЕСА_1, яке належить ОСОБА_1, було встановлено факт засмічення останнім земельної ділянки площею 57,19 кв.м. та об'ємом понад 19,11 куб.м. будівельними та побутовими відходами, що є порушенням ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 15 Закону України «Про відходи». За результатами обстеження засміченої земельної ділянки, в присутності завідуючого відділом житлових питань та інженерної інфраструктури виконавчого комітету Ленінської районної ради м. Харкова, Державною екологічною інспекцією у Харківській області складено Акт №06-29/82-Ізасм від 01.06.2010 року. В результаті порушень природоохоронного законодавства відповідачем заподіяно шкоду у розмірі 36332,81 грн., яка обрахована згідно з «Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства», яка затверджена Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 04.04.2007 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 25.04.07 року за № 422/13689. На адресу відповідача 01.07.2010 року за вих. №2874/01-17/06-12 було надіслано претензію про необхідність відшкодування завданої шкоди у сумі 36332,81 грн., яка дотепер відповідачем ігнорується. Таким чином, у добровільному порядку відповідач не бажає відшкодувати завдану шкоду, виникає необхідність втручання прокуратури шляхом вжиття цивільно-правових заходів. У зв'язку з цим позивач просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Харківської міської ради шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу внаслідок засмічення земельної ділянки по АДРЕСА_1, будівельними та побутовими відходами у сумі 36332,81 грн.
В судове засідання прокурор з'явився, підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Представники Державної екологічної інспекції у Харківській області та Харківської міської ради до суду також з'явилися, позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідач до судового засідання не з'явився, про час розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
Вислухавши прокурора, представників Державної екологічної інспекції у Харківській області, Харківської міської ради, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст. 121 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Згідно ст. 123 Конституції України організація і порядок діяльності органів прокуратури України визначаються законом.
Відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» підставою для представництва прокурором у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок противоправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються між ними або з державою.
Згідно зі ст. 45 ЦПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави з позовною заявою, вказує орган уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Відповідно до рішення Конституційного суду України від 08.04.99. № З-рп/99 (п.4 Резолютивної частини):
під поняттям «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах», зазначеним у ст. 45 ЦПК України, потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади;
під представництвом прокуратурою України інтересів держави в суді за змістом п. 2 ст. 121 Конституції України та ст. 45 ЦПК України треба розуміти правовідносини, в яких прокурор, реалізуючи визначені Конституцією України та законами України повноваження, вчиняє в суді процесуальні дії з метою захисту інтересів держави.
Ці дії включають подання прокурором до суду позовної заяви, його участь у розгляді справи за позовною заявою, а також у розгляді судом будь-якої іншої справи за ініціативою прокурора чи за визначенням суду, якщо це необхідно для захисту інтересів держави.
Відповідно до Положення, Державна екологічна інспекція у Харківській області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України і входить до сфери його управління, в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики в галузі охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання природних ресурсів, поводження з відходами, забезпечення екологічної та у межах своєї компетенції радіаційної безпеки на території області.
Пунктом «б» ч. 1 ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачена компетенція спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів щодо державного контролю за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони, а також за додержанням норм екологічної безпеки.
Згідно зі ст. 16 Конституції України, забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Відповідно до ст. 3 Закону України «Про охорону земель», забезпечення охорони земель як основного національного багатства Українського народу є основним принципом державної політики у сфері охорони земель.
Відповідно до ст.ст. 9, 13, 15, 17 Закону України «Про відходи», суб'єктами у сфері поводження з відходами є підприємства, установи, організації усіх форм власності, діяльність яких пов'язана із поводженням з відходами. Суб'єкти у сфері поводження з відходами зобов'язані не допускати зберігання і видалення відходів у несанкціонованих місцях та об'єктах, забезпечувати повне збирання, належне зберігання та недопущення знищення і псування відходів, для утилізації яких існує відповідна технологія, здійснювати заходи для максимальної утилізації відходів, здійснювати контроль за станом місць чи об'єктів розміщення відходів, відшкодовувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу, здоров'ю та майну громадян, підприємствам, установам та організаціям внаслідок порушення встановлених правил поводження з відходами, відповідно до законодавства України.
Згідно зі ст. 35 Закону України «Про охорону земель» власники і землекористувачі, в тому числі орендарі земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель, забезпечувати захист земель від забруднення та засмічення, здійснювати інші заходи, які зменшують негативний вплив на ґрунти.
Відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм.
Як вбачається яз обставин справи, при проведенні у 2010 році Державною екологічною інспекцією у Харківській області перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства на території Савкіного яру Ленінського району м. Харкова, з боку домоволодіння по АДРЕСА_1, яке належить ОСОБА_1, було встановлено факт засмічення останнім земельної ділянки площею 57,19 м2 та об'ємом понад 19,11 м будівельними та побутовими відходами відходами, що є порушенням ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 15 Закону України «Про відходи».
За результатами обстеження засміченої земельної ділянки, в присутності завідуючого відділом житлових питань та інженерної інфраструктури виконавчого комітету Ленінської районної ради м. Харкова, Державною екологічною інспекцією у Харківській області складено Акт обстеження засміченої земельної ділянки за №06-29/82-Ізасм від 01.06.2010 року та Акт відбору проб ґрунтів за №29-бп/176-188 від 01.06.2013 року.
Згідно Акту обстеження засміченої земельної ділянки за №06-29/82-Ізасм від 01.06.2010 року при обстеженні території домоволодіння відповідача за адресою: АДРЕСА_1, було встановлено, що ОСОБА_1 здійснює завіз землі та будівельних відходів на територією свого домоволодіння з метою відсипки схилів, разом з тим будівельні відходи потрапили на грунт біля підніжжя схилу з боку Савкіного яру, утворивши смітники площами 13,18 кв.м., 9,3 кв.м., 16,21 кв.м., 18,5 кв.м., загальною площею 57,19 кв.м., та об'ємами 3,95 куб.м., 1,86 куб.м., 4,05 куб.м., 9,25 куб.м., відповідно загальним об'ємом 19,11 куб.м.
Відповідно до акту відбору проб ґрунтів від 01.06.2010 року №29-бп/176-188 Відділом інструментально-лабораторного контролю, атестованим на проведення вимірювань, було проведено вимірювання показників складу та властивостей ґрунтів, відібраних на території земельної ділянки на схилі при будинкової території з боку Савкіного яру за адресою: АДРЕСА_1.
01.07.2010 року державним інспектором з охорони навколишнього середовища Харківської області згідно з «Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства», яка затверджена Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 04.04.2007 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 25.04.07 за № 422/13689, був зроблений розрахунок шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства зумовленої засміченням земельних ресурсів відходами, згідно якого розмір збитку складає 36332,81 грн.
На адресу відповідача 01.07.2010 за вих. №2874/01-17/06-12 рекомендованим листом було надіслано претензію про необхідність відшкодування завданої шкоди у сумі 36332,81 грн., яка у добровільному порядку відповідачем не відшкодована.
08 липня 2010 року ДІМ Ленінського РВ ХМУ ГУ МВС України в Харківській області була винесена постанова про відмову в порушенні кримінального справи відносно ОСОБА_1 за ознаками злочину, передбаченого ст. 197-1 КК України.
Крім того, висновки Державної екологічної інспекції у Харківській області підтверджуються матеріалами перевірки Ленінського РВ ХМУ ГУ МВС України в Харківській області, протоколом ХА №102249 від 27.04.2010 року про вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_1 за ст. 152 КУпАП, постановою адміністративної комісії Ленінської районної у місті Харкові ради №18/36 від 16.06.2010 року про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 у зв'язку з порушенням правил благоустрою, постановою від 29 квітня 2010 року про відмову в порушенні кримінального справи відносно ОСОБА_1 за ознаками злочину, передбаченого ст. 296 КК України, з подальшим притягненням його до адміністративної відповідальності за ст. 152 КУпАП. Згідно квитанції від 20.12.2012 року (платіж №143) ОСОБА_1 сплатив штраф згідно вищевказаної постанови від 16.06.2010 року.
Згідно листа Управління держкомзему у м. Харкові №2569 від 22.06.2010 року правовстановлюючі документи на право власності або користування земельною ділянкою по АДРЕСА_1 в Управлінні не обліковуються; стосовно інформації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки повідомлено, що рішенням 17 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 15.12.2007 р. №335/07 була затверджена "Технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01 2007 р.", згідно якої базова вартість одного квадратного метра земель міста Харкова становить 253,30 грн. Згідно листа Державного комітету України із земельних ресурсів від 01.2010 р. №641/22/6-10 нормативну грошову оцінку земель станом на 01.01.2010 р. необхідно індексувати на коефіцієнт 1,254, який визначається, виходячи з добутку коефіцієнтів індексації за 2007 рік - 1,028, 2008 рік - 1,152 та за 2009рік - 1,059 відповідно до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2000 р. №783. при цьому зазначено, що інформація щодо прийняття рішень Харківської міської ради про віднесення вказаної у запиті земельної ділянки до тієї чи іншої категорії земель та визначення її цільового призначення в Управлінні відсутня.
Згідно із вимогами ст.ст. 66, 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції та законів України, не завдавати шкоду природі, відшкодовувати завдані ним збитки.
Відповідно до ст. 56 Закону України «Про охорону земель», юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель, несуть відповідальність згідно із законом. Застосування заходів дисциплінарної, цивільно-правової, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від відшкодування шкоди, заподіяної земельним ресурсам. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про охорону земель, підлягає відшкодуванню в повному обсязі.
Згідно з вимогами ст. 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», шкода, заподіяна порушенням природоохоронного законодавства, підлягає стягненню та зарахуванню до місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги Прокуратури Ленінського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Харківській області, Харківської міської ради є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України суд стягує з відповідача на користь держави витрати по сплаті судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст. 10, 11, 45, 60, 209, 212, 214-215, 224-226 ЦПК України, ст. ст. 22, 88, 1166, 1172 ЦК України, керуючись ст. 16, 66, 68, 121 Конституції України, ст. 36 - 1 Закону України «Про прокуратуру», ст.. 3, 35, 56 «Про охорону земель», ст. ст. 9 ,13, 15, 17, 42 «Про відходи», ст. ст. 47, 55, 68, 69 «Про охорону навколишнього природного середовища», суд, -
Позов Прокуратури Ленінського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Харківській області, Харківської міської ради до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої внаслідок засмічення земельної ділянки будівельними та побутовими відходами - задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь Харківської міської ради шкоду, заподіяну природному середовищу внаслідок засмічення земельної по АДРЕСА_1 будівельними та побутовими відходами у сумі - 36332,81 гр., перерахувавши кошти на р/р 31518921700002, МФО 851011, код бюджетної класифікації 24134490 в УДК у Харківській області - одержувач - Харківська міська рада.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі - 363 гр.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя С.О. Скляренко