Ухвала від 03.02.2009 по справі 25/489

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34

УХВАЛА

Справа №

За позовом Комунальної науково -дослідної установи «Науково дослідний інститут соціально - економічних проблем міста»

До Шевченківської районної у м.Києві державної адміністрації

Про стягнення 117608,40 грн.

Суддя Ярмак О.М.

Представники:

Від позивача: не з'яв.

Від відповідача: Лісовський А.В. за дов.

Обставини справи:

Рішенням Господарського суду м. Києва від 24.12.2007 по справі № 25/489 позовні вимоги Комунальної науково-дослідної установи «Науково-дослідний інститут соціально-економічного розвитку міста» задоволені частково, стягнуто з Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації 108732,00 грн. боргу, 1196,40 грн. судових витрат.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 31.07.2008 апеляційна скарга Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації на рішення Господарського суду м. Києва від 24.12.2007 залишена без задоволення, а рішення Господарського суду м. Києва від 24.12.2007 у справі № 25/489 змінено в частині стягнення 3% річних, індексу інфляції та судових витрат і викладено в цій частині в наступній редакції: «Стягнути з Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації 6858,58 грн. 3% річних, 26306,13 грн. інфляційні нарахування, 1111,66 державного мита, 111,53 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу».

Постановою Вищого господарського суду України від 04.11.2008 касаційна скарга Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації залишена без задоволення, постанова Київського апеляційного господарського суду від 31.07.2008 залишена без змін.

25.12.08 відповідач - Шевченківська районна у м.Києві державна адміністрація звернулася з заявою про відстрочення виконання рішення Господарського суду від 24.12.07 р. у справі № 25/489, просить відстрочити виконання рішення Господарського суду м. Києва про стягнення з Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації на користь Комунальної науково-дослідної установи «Науково-дослідний інститут соціально-економічного розвитку міста»78000 грн. боргу, 6858,58 грн. 3% річних, 26306,13 грн. інфляційних нарахувань.

Подання заяви Заявник обґрунтовує існуванням обставин, які ускладнюють та унеможливлюють виконання рішення суду, у зв'язку з відсутністю у затвердженому на 2008 рік бюджеті Шевченківського району м. Києва бюджетних асигнувань на проведення видатків для погашення боргу в сумі 112387,90 грн. на користь Комунальної науково-дослідної установи «Науково-дослідний інститут соціально-економічного розвитку міста»; низькими показниками об'ємів бюджету Шевченківського району м. Києва і, як наслідок, складною фінансовою ситуацією та наявністю кредиторської заборгованості у розмірі 6074562,11 грн.; не прийняттям Київською міською радою рішення про бюджет міста Києва на 2009 рік, що унеможливлює прийняття Шевченківською районною у м. Києві радою рішення про бюджет Шевченківського району м. Києва на 2009 рік, в якому повинна бути передбачена необхідна сума грошей для виконання рішення Господарського суду м. Києва від 24.12.2007 по справі № 25/489

Заявник у судовому засіданні 27.01.2009 підтримав заяву про відстрочку виконання рішення Господарського суду м. Києва від 24.12.07 р. у справі № 25/489 та подав заяву про зміну дати відстрочки виконання рішення суду з 01.04.09 на 01.06.09 року.

Позивач письмових пояснень на заяву не надав, свого представника у судове засідання не направив.

Ухвалою Господарського суду м. Києва від 27.01.09 розгляд справи відкладено на 03.02.09.

У судовому засіданні 03.02.09 представник заявника підтримав заяву про відстрочку, просив відстрочити виконання рішення Господарського суду м. Києва від 24.12.07 р. у справі № 25/489 до 01.06.09 року.

Позивач письмових пояснень на заяву не надав, свого представника у судове засідання не направив.

Відповідно до ст. 75 ГПК України, якщо витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами. За таких обставин справа слухається за наявними матеріалами згідно зі ст. 75 ГПК України.

Розглянувши матеріали заяви та вислухавши представника заявника, суд прийшов до висновку про те, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ст. 121 ГПК України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, за поданням прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.

Подання заяви Заявник обґрунтовує існуванням обставин, які ускладнюють та унеможливлюють виконання рішення суду, у зв'язку з відсутністю у затвердженому на 2008 рік бюджеті Шевченківського району м. Києва бюджетних асигнувань на проведення видатків для погашення боргу в сумі 112387,90 грн. на користь Комунальної науково-дослідної установи «Науково-дослідний інститут соціально-економічного розвитку міста»; низькими показниками об'ємів бюджету Шевченківського району м. Києва і, як наслідок, складною фінансовою ситуацією та наявністю кредиторської заборгованості у розмірі 6074562,11 грн.; не прийняттям Київською міською радою рішення про бюджет міста Києва на 2009 рік, що унеможливлює прийняття Шевченківською районною у м. Києві радою рішення про бюджет Шевченківського району м. Києва на 2009 рік, в якому повинна бути передбачена необхідна сума грошей для виконання рішення Господарського суду м. Києва від 24.12.2007 по справі № 25/489

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» основними завданнями місцевих державних адміністрацій є забезпечення, в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці, підготовки та виконання відповідних бюджетів, звітування про виконання відповідних бюджетів та програм. Згідно зі ст. 18 зазначеного Закону місцеві державні адміністрації мають в галузі бюджету та фінансів такі повноваження:

1) складає і подає на затвердження ради проект відповідного бюджету та забезпечує його виконання; звітує перед відповідною радою про його виконання;

4) здійснює фінансування підприємств, установ та організацій освіти, культури, науки, охорони здоров'я, фізичної культури і спорту, соціального захисту населення, переданих у встановленому законом порядку в управління місцевій державній адміністрації вищими органами державної та виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад, а також заходів, пов'язаних із розвитком житлово-комунального господарства, благоустроєм та шляховим будівництвом.

Відповідно до ст. 39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» (п. 7) голови місцевих державних адміністрацій мають повноваження щодо розпорядження бюджетними коштами виключно в межах затверджених бюджетів і лише за цільовим призначенням.

Статтею 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради. Місцеві бюджети є самостійними, вони не включаються до Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та інших місцевих бюджетів.

Статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету.

Відповідно до ст. 41 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» районні у містах ради (у разі їх створення) та їх виконавчі органи відповідно до Конституції та законів України здійснюють управління рухомим і нерухомим майном та іншими об'єктами, що належать до комунальної власності територіальних громад районів у містах, формують, затверджують, виконують відповідні бюджети та контролюють їх виконання.

Відповідно до ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об'єктами права комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню.

Самостійність місцевих бюджетів гарантується власними та закріпленими за ними на стабільній основі законом загальнодержавними доходами, а також правом самостійно визначати напрями використання коштів місцевих бюджетів відповідно до закону.

Видатки місцевих бюджетів передбачено ст. 64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Відповідно до вказаної статті районні в містах ради та їх виконавчі органи самостійно розпоряджаються коштами відповідних місцевих бюджетів, визначають напрями їх використання. При цьому місцеві державні адміністрації, як це зазначалося вище, зобов'язані діяти в межах затвердженого бюджету.

Для виконання рішення Господарського суду м. Києва від 24.12.2007 по справі № 25/489 необхідно передбачити такий видаток в бюджеті району на 2009 рік, а також визначити джерела надходжень, за рахунок яких буде здійснюватись асигнування такого видатку. Як обґрунтовувалось вище, повноваження щодо бюджету району належить Шевченківській районній у м. Києві раді, а Шевченківська районна у м. Києві державна адміністрація не має вказаних повноважень.

У видатковій частині місцевих бюджетів окремо передбачаються видатки поточного бюджету і видатки бюджету розвитку. Кошти поточного бюджету спрямовуються на фінансування установ і закладів, що утримуються за рахунок бюджетних асигнувань, і не належать до бюджету розвитку. Кошти бюджету розвитку спрямовуються на реалізацію програм соціально-економічного розвитку відповідної території, пов'язаних із здійсненням інвестиційної та інноваційної діяльності, а також на фінансування субвенцій та інших видатків, пов'язаних з розширеним відтворенням. Чинним законодавством України не передбачено окремо статті видатків, які спрямовуються на погашення заборгованостей за рішеннями суду.

Відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевих бюджетів, або бюджетних установ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 09.07.2008 № 609, а саме п.19: безспірне списання коштів здійснюється органами Державного казначейства виключно з рахунка, відкритого в органі Державного казначейства та зазначеного у платіжній вимозі за кодами економічної класифікації видатків бюджету, які визначаються виходячи з економічної сутності заборгованості.

Статтею 7 Бюджетного кодексу України передбачені принципи бюджетної системи України. До яких, зокрема, відносяться принцип збалансованості (повноваження на здійснення витрат бюджету повинні відповідати обсягу надходжень до бюджету на відповідний бюджетний період) та принцип цільового використання бюджетних коштів (бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями).

Згідно з ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення.

В бюджеті Шевченківського району м. Києва на 2008 рік не було передбачено видатків на сплату боргів за судовими рішеннями, в т.ч. за рішенням Господарського суду м. Києва від 24.12.2007 по справі № 25/489, що підтверджується Рішенням Шевченківської районної у м. Києві ради від 31.01.2008 р. № 373 «Про бюджет Шевченківського району у м. Києві на 2008 рік».

За таких обставин суд задовольняє заяву та вважає за можливе відстрочити виконання рішення до 01.06.09 р.

На підставі вищенаведеного, керуючисьст. 121 ГПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Заяву Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації задовольнити .

2. Відстрочити виконання рішення Господарського суду м. Києва від 24.12.07 р. у справі № 25/489 про стягнення з Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації на користь Комунальної науково-дослідної установи «Науково-дослідний інститут соціально-економічного розвитку міста»78000 грн. боргу, 6858,58 грн. 3% річних, 26306,13 грн. інфляційних нарахувань до 01.06.2009 року.

3. Ухвала може бути оскаржена у встановленому законом порядку.

Суддя Ярмак О.М.