вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
12.03.09Справа №2а-1048/09/5/0170
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі суддіСидоренко Д.В. , при секретарі Джигіль В.Є. розглянувши за участю представників:
відпозивача - Конопльов Василь Миколайович, довіреність № 5 від 06.01.09р., головний спеціаліст юридичного відділу;
від відповідачів - Сашко Кирил Олександрович, довіреність від 16.02.2009р. №130/01-11, Кушнір Артем Володимирович, довіреність від 16.02.2009р. №131/01-11,
у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим
до Відділу освіти Білогірської районної державної адміністрації
про стягнення заборгованості по страховим внескам в сумі 105682, 06 грн.,
Обставини справи: Відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим (далі позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом про стягнення з Відділу освіти Білогірської районної державної адміністрації (далі - відповідач) 105682,06грн. заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.
Представник відповідача у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, викладених в позовній заяві.
Представники відповідача проти задоволення позовних вимог в частині стягнення штрафу у розмірі 101364грн. заперечували, мотивуючи це тим, що суми виплат, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2005р. №934, які були нараховані відповідачем у грудні 2005року, не здійснювалися відрахування страхових внесків до ФСС з ТВП на підставі спільного листа - роз'яснення Міністерства освіти і науки України та Міністерства фінансів України від 30.11.05р. №1/9-681 і №31-17000-02-5/25800 про виконання положень Порядку погашення кредиторської заборгованості державного бюджету педагогічним та науково-педагогічним робітникам з виплати, передбачених ст.57 Закону України «Про освіту», згідно якого нарахування страхових внесків до фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності не передбачено.
На підставі вищевикладеного, представники відповідача, просили суд у задоволенні позовних вимог в цій частині відмовити.
Вислухавши пояснення представників сторін у справі, розглянувши надані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд
Відділ Освіти Білогірської районної державної адміністрації зареєстрований у якості юридичної особи Білогірською районною державною адміністрацією АР Крим 25.02.2000року, про що видано відповідне свідоцтво та зроблено запис про включення до ЄДР 1 124 120 0000 000393(а.с.6).
Відповідач зареєстрований як страхувальник у Білогірської районної виконавчої дирекції відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим 10.10.2001 року, реєстраційний код 010680000006. Цей факт підтверджується карткою страхувальника-юридичної особи (а.с.11) та повідомлення про державну реєстрацію страхувальника (а.с.9).
Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, народженням дитини та необхідністю догляду за нею, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» №2240-ІІІ від 18.01.2001 р.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 2 цього Закону страхувальниками є:
а) роботодавець - для осіб, зазначених у частині першій статті 6 цього Закону;
б) особи, зазначені у частинах другій та третій статті 6 цього Закону.
Частиною 1 ст. 6 Закону України №2240-ІІІ передбачено, що загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, підлягають:
1) особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах;
2) члени колективних підприємств, сільськогосподарських та інших виробничих кооперативів.
Пунктом 2 ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» встановлений обов'язок страхувальників нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до п. 4.4 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26 червня 2001 р. N 16, перерахування коштів на рахунки Фонду страхувальниками-роботодавцями здійснюється одночасно з одержанням коштів на оплату праці в установах банків. У разі виплати заробітної плати за першу половину або іншу частину місяця нараховані страхові внески повинні бути перераховані до Фонду не пізніше дня, встановленого для виплати заробітної плати за другу половину місяця. Не сплачені в цей строк кошти вважаються недоїмкою.
Судом встановлено, що в період з 01.10.2005 року по 30.11.2006 року позивачем була проведена документальна перевірка правильності нарахування, повноти уплати та використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності відповідачем.
За результатами перевірки відповідачу було донараховано внесків на загальну суму 3953,20грн., також була донарахована пеня на суму 471,00 грн. Крім того, перевіркою було встановлено суму не прийнятих до заліку витрат у розмірі 1063,55 грн., що відображено в Акті перевірки від 22.12.2006р. №06-4/1-626(а.с.15-20).
На підставі зазначеного акту перевірки позивачем було прийнято рішення №06-4/1-1094 про застосування до відповідача штрафу у сумі 101981,68грн, в тому числі 85,90грн. за несвоєчасність сплати страхових внесків, 101364грн. за неповну сплату страхових внесків(в розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати) та 531,78грн. за порушення порядку використання страхових коштів(а.с.25).
Із загальної суми штрафних санкції погашено відповідачем в порядку взаємозаліку: пеня у розмірі 106,14грн., не прийнято до зарахування витрат у сумі 1063,5грн., штраф за несвоєчасну сплату страхових внесків у сумі 85,90грн. та штраф за порушення порядку використання страхових внесків у розмірі 531,79грн.
У звіті форми Ф4-ФСС з ТВП за 9 місяців 2008 року відповідачем не відображено та невідшкодовано суму у розмірі 105682,06грн., у тому числі додатково нараховані страхові внески у сумі 3953,20грн., пеня у сумі 364,86грн.(471,00-106,14) та штраф за неповну сплату страхових внесків на суму 101364,00грн. (в розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати згідно абз. 4 ч. 1 ст. 30 Закону № 2240-ІІІ.
Частиною 1 ст. 30 Закону України №2240-ІІІ та п. 5.1 Інструкції №339 передбачено, що страхувальник - роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів.
Ст. 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» передбачено, що спори, що виникають з правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в порядку, встановленому статутом Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, та в судовому порядку.
Відповідач не надав суду доказів погашення заборгованості зі сплати страхових внесків та штрафу за їх неповну сплату, у той час як відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ти обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином загальна сума заборгованості відповідача становить 105682,06грн., у тому числі додатково нараховані страхові внески у сумі 3953,20 грн., пеня у сумі 364,86грн. та штраф за неповну сплату страхових внесків на суму 101364грн. (в розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати згідно абз. 4 ч. 1 ст. 30 Закону № 2240-ІІІ.
Однак, суд звертає увагу на те, що одним з основних принципів адміністративного судочинства є пропорційність, тобто дотримання необхідного балансу між будь - якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване судове рішення.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач є бюджетною організацією, що фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Згідно ч.1,2 ст.23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.119 Бюджетного кодексу України нецільове використання бюджетних коштів, тобто витрачання їх на цілі, що не відповідають бюджетним призначенням, встановленим законом про Державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет, виділеним бюджетним асигнуванням чи кошторису, має наслідком зменшення асигнувань розпорядникам бюджетних коштів на суму коштів, що витрачені не за цільовим призначенням, і притягнення відповідних посадових осіб до дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності у порядку, визначеному законами України.
Статтею 7 Бюджетного кодексу України передбачено, що до принципів бюджетної системи України відносяться зокрема, принцип збалансованості та принцип цільового використання бюджетних коштів. Принцип збалансованості передбачає, що повноваження на здійснення витрат бюджету повинні відповідати обсягу надходжень до бюджету на відповідний бюджетний період. Принцип цільового використання бюджетних коштів означає, що бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями.
В Положенні про районні (міжрайонні), міські виконавчі дирекції відділень Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого Розпорядженням Голови правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 18.10.2001 року № 71, одним з видів фінансування Фонду є бюджетні асигнування.
Таким чином, суд приходить до висновку, що задоволення позовних вимог в частині стягнення з відповідача 101364,00грн. штрафних санкцій за неповну сплату страхових внесків призведе до порушення принципу пропорційності судового рішення, та порушення балансу між несприятливими наслідками для відповідача та метою, з якою звернувся до суду позивач. За таких обставин суд вважає, що у разі стягнення вказаного штрафу значна сума бюджетних коштів з однієї строки Державного бюджету має бути перерахована до іншої, що призведе до незбалансованості та неефективності бюджетної політики та порушення принципів бюджетної системи.
За таких обставин позовні вимоги Відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим підлягають задоволенню в частині стягнення з відповідача 3953,20грн. заборгованості зі сплати страхових внесків та 364,86грн. пені.
Під час судового засідання, яке відбулось 12.03.2009р., оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Постанова оформлена та підписана 17.03.2009 р.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2.Стягнути з Відділу освіти Білогірської районної державної адміністрації на користь відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим заборгованість в сумі 4318(чотири тисячі триста вісімнадцять) грн., 06 коп., в тому числі 3953(три тисячі дев'ятсот п'ятдесят три) грн. 20коп. заборгованість зі сплати страхових внесків та 364(триста шістдесят чотири) грн. 86 коп. пені.
3. В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складання постанови у повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Сидоренко Д.В.