вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
19.03.09Справа №2а-1300/09/5/0170
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі суддіСидоренко Д.В. , при секретарі Джигіль В.Є. розглянувши за участю представників:
відпозивача - Грибахо Світлана Вікторівна, довіреність № 1 від 02.01.09, юрисконсульт;
від відповідача - Здоров Олексій Вікторович, довіреність № б/н від 17.03.09, юрисконсульт;
у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного Фонду України в Сімферопольському районі АР Крим
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Виноградний"
про стягнення заборгованості 142370, 76 грн.,
Управління Пенсійного фонду України в Сімферопольському районі АР Крим звернулося до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до ТОВ «Виноградинй» про стягнення заборгованості в сумі 142370,76грн., в тому числі заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 124021,73грн., штрафні санкції у сумі 12568,50грн., пеня в розмірі 3780,53грн.
Позовні вимоги ґрунтуються на ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та мотивовані тим, що відповідачем не сплачуються у встановлені законодавством строки та розмірі страхові внески та штрафи, що застосовані за їх несплату.
Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував. У письмових запереченнях зазначив, що даний спір не є справою адміністративної юрисдикції, оскільки фізичні та юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень лише у випадках, передбачених ст.50 КАС України. Оскільки перелік випадків визначений ст.50 КАС України є вичерпним і не передбачає права суб'єкта владних повноважень звертатися з позовами щодо стягнення штрафних санкцій, відповідач не може відповідати за даним позовом, а відтак спір не є справою адміністративної юрисдикції.
В судовому засіданні встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Виноградний» зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду України в Сімферопольському районі АР Крим (далі-Управління) як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (реєстраційний №24-45-10147).
Згідно пункту 4 статті 17 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі-Закон), пункту 5.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Пенсійний фонд України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003р. №21-1 (далі - Інструкція), платники подають до органу Пенсійного фонду для реєстрації протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця розрахунок зобов'язань зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, в якому вказується самостійно обчислені суми зобов'язань.
Відповідно до розрахунків сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за жовтень 2008 року поданих відповідачем в Управління у порядку звітності, за ним склалася заборгованість в сумі 124021,73грн. (рядок 8 розрахункової відомості за жовтень 2008р., аркуш справи 21).
Згідно пункту 6 статті 17 Закону, страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати й сплачувати у встановлений термін й у повному обсязі страхові внески.
У встановлені законодавством строки, відповідачем зобов'язання зі сплати страхових внесків не погашена, а відтак за жовтень 2008року за відповідачем склалася заборгованість зі сплати страхових внесків становить у сумі 124021,73грн.
01.12.2008р. позивачем відповідачу виставлена вимога про сплату боргу №Ю-1712. Зазначена вимога отримана відповідачем 09.12.08р. про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення №270025 та в установленому порядку не оскаржена(а.с.20).
Частиною 2 ст.106 Закону передбачено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
На підставі частини 9 статті 106 Закону рішеннями Управління №1138 від 10.12.2008р., №1139 від 10.12.2008р., за порушення законодавства у сфері державного пенсійного страхування до відповідача застосовані фінансові санкції в сумі 14568,50 грн. та нарахована пеня у сумі 3780,53грн. (аркуш справи 24,25).
Рішення Управління №1138, 1139 від 10.12.08р. отримані відповідачем 16.12.2008р., про що свідчить відмітка на повідомленні про вручення поштового відправлення № 4923(аркуш справи 23).
Частиною 14 статті 106 Закону, встановлено, що рішення органу Пенсійного фонду про нарахування пені або накладення штрафу є виконавчим документом. У разі незгоди з рішенням про нарахування пені та накладення штрафу, страхувальник у десятиденний строк має право на оскарження рішення у судовому порядку.
Рішення Управління від 10.12.08р. у встановленому законом порядку не оскаржені, фінансові санкції та пеня не сплачені.
Відтак, станом на момент розгляду справи, відповідач має заборгованість перед Управлінням в сумі 142370,76грн.(124021,73+14568,50+3780,53).
Заперечення відповідача про те, що даний спір не є справою адміністративної юрисдикції є необґрунтованим з наступних підстав.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється, зокрема на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Поняття суб'єкту владних повноважень наведено в п. 7 ч.1 ст.3 КАС України, згідно якої суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України N 1261 від 24.10.2007р. Пенсійний фонд України (далі - Пенсійний фонд) є центральним органом виконавчої влади, що, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків.
Згідно з пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 N 8-2 (далі - Положення про управління Пенсійного фонду), управління у районах, містах і районах у містах (далі - Управління) є органами Пенсійного фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням цього Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Пенсійного фонду.
Відповідно до підпункту 5 пункту 2.2 Положення про управління Пенсійного фонду Управління відповідно до покладених на нього завдань контролює надходження страхових внесків та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності нарахування та сплати страхових внесків, призначення (перерахунку) і виплати пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, цільового використання коштів Фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.
З наведеного випливає, що Управління у прийнятті рішення про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків діють як органи державної влади у здійсненні ними владних управлінських функцій і, відповідно, як суб'єкти владних повноважень.
Згідно з підпунктом 5, 6 пункту 2.3 Положення про управління Пенсійного фонду Управління має право стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків та застосовувати фінансові санкції у випадках передбачених законом.
За змістом статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" саме територіальним органам Пенсійного фонду надано право приймати рішення про сплату простроченої заборгованості із сплати страхових внесків та стягнення фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Окрім того, п.5) ч.4 ст.50 Кодексу адміністративного суду України передбачено, що громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень в інших випадках, передбачених законом.
Частиною 3 ст.106 Закону передбачено право Пенсійного фонду України звератися до суду з позовами про стягнення недоїмки.
Окрім того, пп.3 п.14 ст.106 Закону передбачено, що суми пені та фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків стягуються в тому ж порядку, що й недоїмка із сплати страхових внесків.
Із зазначеного випливає, що органи Пенсійного фонду України мають право звертатися до суду з позовами про стягнення пені та фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків.
За таких обставин, вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 142370,76грн. є обґрунтованими, такими що підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Вступну та резолютивну частину постанови проголошено у судовому засіданні 19 березня 2009 року.
У повному обсязі постанову складено 24 березня 2009 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Виноградний» на користь Управління Пенсійного фонду України в Сімферопольському районі АР Крим заборгованість в сумі 142370(сто сорок дві тисячі триста сімдесят)грн. 76 коп., в тому числі 124021(сто двадцять чотири тисячі двадцять одна)грн. 73коп. заборгованість зі сплати страхових внесків, 14568(чотирнадцять тисяч п'ятсот шістдесят вісім)грн. 50коп. заборгованість зі сплати фінансових санкцій та 3780(три тисячі сімсот вісімдесят)грн. 53коп. заборгованість зі сплати пені.
Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складання постанови у повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Сидоренко Д.В.