вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
31.03.09Справа №2а-115/09/9/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі
головуючого судді Цикуренко А.С. ,
при секретарі Павленко Н.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Ленінського районного центру зайнятості
до Ленінського виробничого управління житлового-комунального господарства
про стягнення заборгованості в сумі 3381,78 грн
за участю представників:
позивача - Кароян В.П., довіреність № 15/01-17 від 15.01.2009 р.;
відповідача - не з'явився,
Обставини справи: Ленінський районний центр зайнятості звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Ленінського виробничого управління житлово-комунального господарства заборгованості зі сплати недоїмки по сплаті страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в сумі 3381,78 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач не сплатив внески до районного центру зайнятості в порядку, передбаченому п. 2 ч.2 ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
24.02.2009 р. від позивача надійшло клопотання про збільшення позовних вимог, у якому він просить стягнути з відповідача заборгованість в сумі 4838,91 грн. Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про місце, день та час його проведення повідомлений належним чином.
Відповідно до ч. 2 ст. 128 КАС України неприбуття у судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ними про причини неприбуття, не є перешкодою для розгляду справи.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, вислухавши представника позивача, суд
Відповідач зареєстрований як платник страхових внесків у Ленінському районному центрі зайнятості.
Правові, фінансові, організаційні засади та принципи загальнообов'язкового державного страхування на випадок безробіття визначені в Основах законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 14.01.1998 р. № 16 та в Законі України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття № 1533 від 02.03.2000 р. (далі - Закон № 1533).
Так, ст. 4 Закону № 1533 передбачено, що страхувальники, які використовують працю фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру набувають статусу платників внесків з дня укладання цивільно-правового договору. Роботодавці-юридичні особи набувають статусу платника страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття з дня взяття їх на облік.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону № 1533 Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхування на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно з цим Законом і статутом Фонду.
Пункотом 2 ч. 2 ст. 35, ч. 1, ч. 2 ст. 38 Закону № 1533 передбачено, що роботодавець зобов'язаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески. Роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців. У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Згідно зі ст. 34 Закону № 1533 фонд має право застосовувати фінансові санкції передбачені законом, у разі порушення порядку сплати страхувальниками страхових внесків, стягувати з посадових осіб та страхувальників передбачені законом штрафи та застосовувати інші фінансові санкції за недотримання цього Закону. Фонд зобов'язаний забезпечувати збір страхових внесків; контролювати правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань страхування на випадок безробіття, правильність призначення роботодавцем та виплати застрахованим особам допомоги по частковому безробіттю.
Відповідно до п. 6.7 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.2000 р. № 339, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2001 р. за № 30/5221 роботодавці щокварталу складають у двох примірниках розрахункову відомість про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, один екземпляр якої подається до центру зайнятості.
Згідно з ч. 4 ст. 38 Закону право накладати фінансові санкції та адміністративні штрафи від імені фонду мають керівник виконавчої дирекції Фонду, його заступники, керівники робочих органів виконавчої дирекції фонду - центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського і Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських та районних у містах центрів зайнятості та їх заступники.
Відповідачем до Ленінського районного центру зайнятості були подані розрахункові відомості про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за І півріччя 2008 р., 9 місяців 2008 року та за 2008 рік, відповідно до яких заборгованість зі сплати страхових внесків складає 4838,91 грн.
Відповідно до ст. 71 КАС України відповідач не надав доказів сплати ним заборгованості в сумі 4838,91 грн.
Ст. 39 Закону № 1533 та ст. 12 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 14.01.1998 р. № 16 передбачено, що спори, що виникають із правовідносин за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням вирішуються в судовому порядку.
В силу викладеного суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача недоїмки по платежам в сумі 4838,91 грн. підлягають задоволенню.
Постанова оформлена та підписана 01.04.2009 р.
Керуючись ст. ст. 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Ленінського виробничого управління житлово-комунального господарства (98200, АР Крим, Ленінський район, смт. Леніно, вул. Комсомольська, 90; р/р 260076555 в КРД ТОБО «Аваль», МФО 324021, ЄДРПОУ 03348287) на користь Ленінського районного центру зайнятості (98200, АР Крим, Ленінський район, смт. Леніно, вул. Дзержинського, 5; р/р 37173001000420 УДК в АРК, МФО 824026, ОКПО 20708637) заборгованість в сумі 4838,91 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її складання у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Цикуренко А.С.