Постанова від 02.03.2009 по справі 2а-7253/08/8

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

02.03.09Справа №2а-7253/08/8

(12:18)

Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Кушнової А.О. , при секретарі Кудіновій А.О. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Заступника прокурора м. Керчі в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим

до Дочірнього підприємства Кримської спілки риболовецьких колгоспів "Торгівельно-промисловий комплекс" "Море"

про стягнення з відповідача заборгованості у сумі 67313,15 грн.

Представники сторін:

від позивача: Кузьмінова Г.В., довіреність № 2382/10/10-0 від 27.02.08р., Козичева Т.Ю., довіреність № 1832/10/10 - 0 від 13.02.09, ;

від прокурора: Васьків Я.Й., посвідчення № 09021;

від відповідача : не з'явився.

Суть спору: заступник прокурора м. Керчі в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з відповідача заподіяних бюджету збитків у вигляді несплати податку з доходів фізичних осіб у сумі 67313,15 грн.

Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином - рекомендованою кореспонденцією з рекомендованим повідомленням про вручення. Заяви від відповідача про розгляд справи за його відсутності до суду не надходило, про причини не прибуття в судове засідання суду не повідомлено.

Представники позивача у судовому засіданні 02.03.09 р. надали заяву про уточнення позовних вимог та просять суд стягнути з відповідача податкову заборгованість у сумі 67313,15грн.

Прокурор з уточненими позовними вимогами погоджується, що відображено у заяві про уточнення позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, вислухавши представників позивача та прокурору, суд

ВСТАНОВИВ:

Розпорядженням виконавчого комітету Керченської міської ради від 23.04.1993р. № 11411200000000952 Дочірнє підприємство Кримської спілки риболовецьких колгоспів "Торгівельно-промисловий комплекс" "Море" зареєстровано як юридична особа, ідентифікаційний код юридичної особи 04619245, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (а.с.9).

Статут ТПК «Море» затверджений протоколом Збору уповноважених Кримської спілки риболове цьких колгоспів № 2 від 27.08.01р.

Дочірнє підприємство Кримської спілки риболовецьких колгоспів "Торгівельно-промисловий комплекс" "Море" знаходиться на обліку в Державній податковій інспекції в м. Керчі з 17.04.1995 р.

Відповідач є платником податків та зборів, передбачених Законом України “Про систему оподаткування” та відповідно до ст.9 цього Закону зобов'язаний сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

04.08.2008р. працівником ДПІ в м. Керчі проведено невиїзну документальну перевірку правильності утримання, повноти та своєчасності внесення до бюджету податку з доходів фізичних осіб у ДП "ТПК "Море» за період з 01.08.05р. по 30.06.08р., в ході якої виявлені порушення: п.п 8.1.2 п.8.1 ст.8, п.п. 19.2а) п.19.2 ст.19 Закону України від 22.05.2003р. №889-ІV «Про пода ток з доходів фізичних осіб» в частині порушення граничних термінів сплати податку з доходів фізичних осіб за період з 01.08.2005р. по 30.06.2008р., в результаті встановлена заборгованість з податку з доходів фізичних осіб у сумі 67313,15 грн.

Перевіркою встановлено, що відповідачем за період з 01.08.05р. по 31.06.08р. проводилися виплати заробітної плати та інших доходів працівникам підприємства, внаслідок чого було нараховано та утримано 39846,79грн. податку з доходів фізичних осіб. За вказаний період часу відповідачем перераховано до бюджету податку з доходів фізичних осіб в сумі 0,20грн. Крім того, встановлено, що у відповідача є заборгованість з податку з доходів фізичних осіб станом на 01.08.05р. в сумі 27834,88грн.

Результати перевірки були відображені в довідці № 207/17-1-08-04619245 від 04.08.08р. (а.с.5).

Із матеріалів справи вбачається, що станом на час розгляду справи за відповідачем обліковується непогашена сума податку з доходів фізичних осіб 67313,15 грн.

Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб визначається Законом України “Про податок з доходів фізичних осіб” № 889-ІV від 22.05.2003 р. (із змінами та доповненнями).

Відповідно до п. 4.2.1. ст. 4 Закону № 889 до складу загального місячного оподатковуваного доходу включаються доходи у вигляді заробітної плати, інші виплати та винагороди, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового або цивільно-правового договору.

Відповідно до п. 8.1.1. ст. 8 Закону № 889 податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.

Відповідно до п. 19. 2а ст. 19 Закону № 889 особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.

Відповідно до п. 17.1 ст.17 Закону № 889 особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є працедавець (самозайнята особа), який виплачує такі доходи на користь платника податку (такої самозайнятої особи).

ДП Кримської спілки риболовецьких колгоспів "Торгівельно-промисловий комплекс" "Море", відповідно до п. 1.15 ст. Закону № 889 виконує функції податкового агента, а саме: проводить нарахування, утримання та сплату до бюджету податку з доходів, фізичних осіб від імені та за рахунок платників податків, веде податковий облік та подає податкову звітність податковим органам та несе відповідальність за порушення норм цього Закону.

Подання податкової звітності передбачено Законом № 889 та Порядком заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом ДП № 451 від 29.09.03 р. (із змінами та доповненнями)).

Відповідно до п.8.1.2 ст.8 Закону України № 889, податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподаткованого доходу єдиним платіжним документом. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу підлягає сплаті до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду, тобто до 30 числа місяця наступного за звітним. Зазначені вимоги підприємством не виконуються.

У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади (до яких належать органи державної податкової служби) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом визначено, що у будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір, (обов'язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені.

Статтею 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" передбачено, що органи державної податкової служби наділені функціями здійснювати контроль за додержанням законодавства про податки та правильністю їх обчислення і своєчасністю сплати.

Норми Закону № 2181-ІІІ, який є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, не передбачають позасудового стягнення стосовно погашення боргу по податку з доходів фізичних осіб.

Визначення терміну "податковий борг" наведено у п. 1.3 ст. 1 Закону 2181 -III . Так відповідно до вказаної норми, податковий борг - податкове зобов'язання, самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання. Також п.5.1 ст.5 Закону №2181-111 передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації. Проте специфіка оподаткування податку з доходів фізичних осіб не передбачає подання податкових декларацій чи розрахунків з даного податку, а тому узгодження суми податкового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб не відбувається, і картки особових рахунків даного податку податковою інспекцією не ведуться .

Таким чином, заборгованість зі сплати податку з доходів фізичних осіб не є ні узгодженою сумою податкового зобов'язання, ні відповідно - податковим боргом.

Крім того, на заборгованість по податку з доходів фізичних осіб, яка є предметом спору, не поширюються норми Закону №2181-111 стосовно надіслання податкових вимог (ст.6). права виникнення податкової застави (ст. 8), адміністративного арешту активів (ст.9). продажу активів, що перебувають у податковій заставі (ст.10) тощо. Вказана ситуація має місце у зв'язку з тим, що всі перераховані процедури стосуються виключно податкового боргу та узгодженої суми податкового зобов'язання .

Останнє унеможливлює стягнення вищевказаних сум податковими органами, згідно з Постановою КМУ від 15.04.2002 року № 538 "Про затвердження Порядку стягнення коштів та продажу інших активів платниками податків, що перебувають у податковій заставі" та інших нормативно-правових актів центральних органів виконавчої влади, оскільки він розроблений на підставі ст.10 Закону 2181 -III і стосується лише податкового боргу .

Таким чином, стягнення з відповідача належної бюджету суми податку з доходів фізичних осіб інакше ніж за рішенням суду, не можливо.

Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Матеріалами справи, в тому числі довідкою від 01.08.08р. підтверджується, що відповідач не в повному обсязі перерахував до бюджету податок з доходів фізичних осіб, чим порушив вищезазначені приписи чинного податкового законодавства.

У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів необґрунтованості позовних вимог, або доказів, що підтверджують сплату відповідачем заборгованості за період з 01.08.05 по 30.06.08р. з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 67313,15 грн.

Таким чином, позовні вимоги підтверджуються матеріалами справи і підлягають задоволенню у повному обсязі.

Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 02.03.09 року.

У повному обсязі постанову складено 10.03.09 р.

Керуючись ст.ст. 94, 98, 100, 160-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Дочірнього підприємства Кримської спілки риболовецьких колгоспів "Торгівельно-промисловий комплекс" "Море" (98307, м. Керч, вул. Новосьолів, 2, р/р 2600101300347 в СФ ТОВ "Укрпромбанк", м. Севастополь, МФО 384834, або з іншого рахунку) в дохід місцевого бюджету м. Керчі (р/р 33212800500019 УДК в АРК м. Сімферополя, код платежу 11010100, до місцевого бюджету м. Керч, МФО 824026, код ЄДРПОУ 24030783) заборгованість з податку з доходів фізичних осіб в сумі 67313,15 грн.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

Суддя Кушнова А.О.