Постанова від 15.07.2013 по справі 2а-10730/12/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

15 липня 2013 року 10:27 № 2а-10730/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Шулежка В.П.,

при секретарі Пасічнюк С.В.,

за участю сторін:

представників позивача - Островська В.В., Арбузова А.М.,

представник відповідача - Геращенко С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Даймонд-Телеком» до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби про визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Даймонд-Телеком» (далі - ТОВ «Даймонд-Телеком», позивач) з позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби (далі - ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС, відповідач) про визнання протиправними дій Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби по проведенню зустрічної звірки, що оформлено актом № 2038/22-2/32827012 від 21.06.2012 року про неможливість проведення зустрічної звірки.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.08.2012 року зазначений адміністративний позов задоволено повністю.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 29.11.2012 року постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.08.2012 року скасовано та постановлено нову, якою у задоволенні позову відмовлено повністю.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 22.04.2013 року касаційну скаргу ТОВ «Даймонд-Телеком» задоволено частково, судові рішення першої та апеляційної інстанцій скасовані, а справу направлено до суду першої інстанції на новий розгляд.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.05.2013 року справу прийнято до провадження та призначено до судового розгляду.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили задовольнити.

В обґрунтування позовних вимог пояснили, що дії податкового органу щодо проведення зустрічної звірки позивача є протиправними, оскільки податковим органом незаконно та безпідставно складено акт про неможливість проведення зустрічної звірки, оскільки ТОВ «Даймонд-Телеком» не отримувало запиту від податкового органу щодо надання інформації та її документального підтвердження із зазначенням законних підстав надання такої інформації, що є підставою для її проведення. На думку позивача, зустрічні звірки не є перевірками, оскільки проведення зазначених заходів має на меті лише отримання податкової інформації, тому у податкового органу відсутні повноваження на здійснення в рамках проведення зустрічних звірок контролю за додержанням податкового законодавства та встановлення висновків щодо порушення норм податковового та цивільного законодавства.

Враховуючи зазначені обставини, позивач вважає оскаржувані дії відповідача протиправними, оскільки при їх вчиненні відповідачем невірно встановлено факти та застосовано норми закону.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив повністю та зазначив, що зустрічна звірка проведена ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС правомірно, а складений акт про неможливість проведення зустрічної звірки є таким, що відповідає вимогам чинного податкового законодавства України. Відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими, оскільки проведення звірки було неможливим у зв'язку з відсутністю позивача за місцезнаходженням.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ТОВ «Даймонд-Телеком» зареєстроване 09.02.2004 року Печерською районною у м. Києві державною адміністрацією, код в ЄДРПОУ 32827012, перебуває як платник податків на податковому обліку в ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС.

Згідно із записом у довідці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців місцезнаходженням товариства є: 01042, м. Київ, Печерський район, вул. Саперне поле, буд.9-А, кв. 406.

Як вбачається з матеріалів справи, ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС здійснено відповідні заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ «Даймонд-Телеком» щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 01.11.2010 року по 30.04.2012 року.

За результатами звірки, а також на підставі інформації, отриманої від Управління СБ України в Київській області, податковий орган зробив висновок про те, що операції ТОВ «Даймонд-Телеком» не підтверджуються стосовно врахування реального часу здійснення операцій, місцезнаходження майна, наявності трудових ресурсів, виробничо-складських приміщень та іншого майна, які необхідні для виконання постачання або здійснення діяльності, що свідчить про відсутність необхідних умов для результатів відповідної господарської діяльності, технічного персоналу, виробничих активів, складських приміщень, транспортних засобів, а також устаткування, що необхідне для ведення фінансово-господарської діяльності підприємства.

Також під час перевірки податковим органом зроблено висновок про те, що правочини, укладені між позивачем та його контрагентами, є нікчемними і в силу статтей 203, 215, 228 Цивільного кодексу України не створюють юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з їх недійсністю.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, повно та всебічно дослідивши наявні матеріали, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Регулювання відносин у сфері справляння податків і зборів, порядку їх адміністрування, кола суб'єктів податкових правовідносин та відповідальності за порушення податкового законодавства належить до сфери дії Податкового кодексу України.

Відповідно до підпункту 62.1.3 пункту 62.1 статті 62 Податкового кодексу України, податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Згідно з пунктом 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Відповідно до пункту 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Згідно з пунктом 5 абзацу 3 пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин у разі проведення зустрічної звірки.

Відповідно до абзацу 4 пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.

Правовідносини з приводу проведення податковими органами зустрічних звірок платників податків деталізовані нормами Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. №1232 (далі - Порядок №1232).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 1232, зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

У відповідності до пункту 2 Порядку № 1232, зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

Пунктом 4 Порядку №1232 встановлено, що орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 1232 у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.

Із аналізу наведених норм вбачається, що проведення зустрічних звірок здійснюється податковими органами з метою отримання інформації, при цьому, обов'язковою передумовою проведення таких звірок є надсилання запиту до суб'єкта господарювання про надання інформації та документального її підтвердження за податковою адресою або надання під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.

Відповідач до поданих письмових заперечень проти позову надав копію листа від 24.05.2012 року № 2818/10/22-210, який надсилався позивачу для надання пояснень та їх документального підтвердження щодо порядку відображення в бухгалтерському та податковому обліках господарських відносин з контрагентами.

На підтвердження надіслання зазначеного листа, відповідач надав копію повідомлення та фіскального чеку. З рекомендованого повідомлення про вручення, оригінал якого досліджено судом в судовому засіданні, вбачається, що рекомендований лист отримала під розписку особа з прізвищем ОСОБА_4 01.06.2012 року.

Разом з тим, позивачем надано суду штатний розклад ТОВ «Даймонд-Телеком» на 2011-2013 роки, затверджений директором товариства Бондаруком М.П., з якого вбачається, що особа з прізвищем ОСОБА_4 у штаті ТОВ «Даймонд-Телеком» не перебувала. Тобто лист отримано невідомою особою.

Суд звертає увагу, що належних та допустимих доказів отримання запиту про надання інформації підприємством податковим органом суду надано не було і, як наслідок, не було отримано від позивача потрібної для звірки інформації.

Окрім того, судом встановлено, що зустрічна звірка позивача проведена за період з 01.11.2010 року по 30.04.2012 року, у той час як, податковим органом запитувалася інформація щодо формування витрат та податкового кредиту згідно виписаних накладних, актів виконаних робіт (послуг), податкових накладних лише за березень та травень 2011 року.

З наведеного випливає, що позивач був позбавлений можливості надання для проведення зустрічної звірки документів первинного обліку, а орган державної податкової служби не отримав потрібної інформації та її документального підтвердження, оскільки з акту про неможливість проведення зустрічної звірки вбачається, що відповідачем під час складення вказаного акту не здійснювалося співставлення бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання з причин їх відсутності (ненадання).

Відтак, суд дійшов висновку, що під час проведення зустрічної звірки відповідачем не було дотримано порядку отримання податкової інформації від позивача у спосіб встановлений законодавством.

Крім того, відповідно до Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.2011 року № 236, якими встановлено два види оформлення результатів зустрічних звірок, а саме, результати оформляються у формі «Довідки про результати проведення зустрічної звірки» або у формі «Акту про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання».

Суд звертає увагу, що акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання складається посадовими особами податкового органу у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою).

Встановлення місцезнаходження (місця проживання) платників податків, порядок зняття з обліку платників податків в органах державної податкової служби та інші питання щодо обліку платників податків та зборів визначаються Наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року № 1588, яким затверджено Порядок обліку платників податків і зборів.

Відповідно до пункту 12.3. розділу ХІІ вказаного Порядку у разі неможливості вручення платнику податків довідки, свідоцтва, листа чи будь-якого іншого документа, направленого органом державної податкової служби, у зв'язку з відсутністю платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання) замість акта перевірки місцезнаходження (місця проживання) платника податків оформляється довідка про неможливість вручення документа платнику податків із зазначенням причин та додаванням відповідних документів (за наявності).

Акт перевірки місцезнаходження платника податків або довідка про неможливість вручення документа платнику податків не складається працівниками органів державної податкової служби, якщо до Єдиного державного реєстру внесено запис про відсутність платника податків за місцезнаходженням.

Пунктом 12.4 цього Порядку зазначено, що стосовно кожного платника податків, щодо якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та нез'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ органу державної податкової служби, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за встановленою формою.

Якщо податковою міліцією буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням, керівник (заступник керівника) органу державної податкової служби приймає рішення про направлення до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою № 18-ОПП.

Отже, з наведених положень вбачається, що для встановлення даної обставини передує відповідна процедура, передбачена чинним законодавством, проте відповідачем не надано до суду жодних доказів щодо встановлення відсутності позивача за місцезнаходженням.

Разом з тим, в матеріалах справи, досліджених судом, в підтвердження знаходження позивача за місцезнаходженням міститься довідка з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Враховуючи викладене суд зазначає, що відповідач за будь-яких обставин повинен був документально оформити дію (результат) по проведенню зустрічної звірки відповідно до приписів чинного законодавства з посиланням на відповідні докази.

З аналізу викладених вище норм, суд дійшов висновку, що позовна вимога про визнання протиправними дій Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби по проведенню зустрічної звірки, що оформлено актом № 2038/22-2/32827012 від 21.06.2012 року про неможливість проведення зустрічної звірки є обґрунтованою та доведеною повністю, а тому підлягає задоволенню.

Згідно із частиною 1 статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Вирішуючи спір, суд бере до уваги, що відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем правомірності дій щодо здійснення заходів з метою проведення вищезазначеної зустрічної звірки доведено не було.

За таких обставин, дослідивши матеріали справи та проаналізувавши встановлені обставини суд вважає, що відповідач у ході здійснення заходів з метою проведення зустрічної звірки ТОВ «Даймонд-Телеком» діяв не у спосіб, встановлений законодавством, без дотримання встановленої законом процедури вчинення дій, що, в свою чергу, призвело до порушення прав позивача, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Даймонд-Телеком» задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби по проведенню зустрічної звірки, що оформлено актом № 2038/22-2/32827012 від 21.06.2012 року про неможливість проведення зустрічної звірки.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Повний текст постанови складений та підписаний 19.07.2013 року

Суддя В.П. Шулежко