73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"19" серпня 2013 р. Справа № 821/3105/13-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Горшкова В.М.,
при секретарі: Кальченко-Буланова М.С.
за участю:
представника позивача - Литвиненко Т.І.
представника відповідача - Васильєва Г.Г., Князевої Я.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Херсонській області до приватного підприємства "Агро Стар" про підтвердження обґрунтованості вжиття суб'єктом владних повноважень заходів реагування,
встановив:
До Херсонського окружного адміністративного суду звернулась Державна екологічна інспекція у Херсонській області (надалі - позивач) до приватного підприємства "Агро Стар" (надалі - відповідач) з позовними вимогами про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, а саме: прийняти рішення про підтвердження обґрунтованості прийнятого позивачем рішення про тимчасову заборону (зупинення) експлуатації резервуарного парку складу паливно-мастильних матеріалів, який складається з 21 резервуару розташованого за адресою, м. Херсон, вул. Домобудівна, 14 пов'язаного із викидами без дозволу забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами ПП "Агро Стар" від 12.08.2013 року за № 49.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що під час проведення перевірки відповідача було виявлено порушення вимог природоохоронного законодавства, а саме: відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, що є порушенням абз. 2 ч. 1 ст. 10 та ч. 5 ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря". А тому, на підставі вищевикладеного позивачем було прийнято рішення про тимчасову заборону (зупинення) експлуатації резервуарного парку складу паливно-мастильних матеріалів, який складається з 21 резервуару розташованого за адресою, м. Херсон, вул. Домобудівна, 14 пов'язаного із викидами без дозволу забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами ПП "Агро Стар" від 12.08.2013 року за № 49.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував та вказав, що рішення прийнято неправомірно, оскільки під час проведення перевірки позивачем було встановлено, що парк складу паливно-мастильних матеріалів, який складається з 21 резервуара відповідачем не експлуатується та як наслідок цього відсутні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Тому відсутність у відповідача на момент перевірки дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами не є порушенням закону.
Дослідивши всі матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
Особливості провадження у справах щодо підтвердження обґрунтованості вжиття суб'єктами владних повноважень заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності встановлені ст. 183-6 Кодексу адміністративного судочинства України.
В період з 23.07.2013 року по 26.07.2013 року, на підставі наказу від 23.07.2013 року за № 736 та направлення на перевірку від 23.07.2013 року за № 713, державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Херсонській області проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами приватного підприємства "Агро Стар".
За наслідками планової перевірки складено акт від 23.07.2013 року по 26.07.2013 року, в якому встановлено: у приватного підприємства "Агро-Стар" відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням абз. 2 ч. 1 ст. 10 та ч. 5 ст. 11 Закону України "Про атмосферне повтіря".
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 28.012.2007 року за № 107-VI державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Пунктом 6.14 Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі затвердженого наказом Мінекології та природних ресурсів України від 04.11.2011 р. № 429 (реєстрація в Мін'юсті України від 25.11.2011 р. за № 1347/20085) унормовано, що Держекоінспекція для виконання покладених на неї завдань має право:
6.14. Приймати рішення про обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин, за винятком суб'єктів підприємницької діяльності (інвесторів), що провадять свою діяльність відповідно до законодавства пре угоди щодо розподілу продукції.
На виконання ст. 12 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", та у зв'язку з виявленими порушеннями зафіксованими у Акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 23-27.07.2013 року позивачем було прийнято рішення про тимчасову заборону (зупинення) експлуатації резервуарного парку складу паливно-мастильних матеріалів, який складається з 21 резервуару розташованого за адресою, м. Херсон, вул. Домобудівна, 14 пов'язаного із викидами без дозволу забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами ПП "Агро Стар" від 12.08.2013 року за № 49.
Що стосується виявленого порушення вимог природоохоронного законодавства, а саме відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, суд зазначає наступне.
Згідно довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України серії АА № 803577 від 14.03.2013 року, основним видом діяльності ПП "Агро-Стра" за КВЕД-2010 є:
- оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами;
- роздрібна торгівля пальним.
Законом України "Про охорону атмосферного повітря" визначені таки поняття: атмосферне повітря - життєво важливий компонент навколишнього природного середовища, який являє собою природну суміш газів, що знаходиться за межами жилих, виробничих та інших приміщень;
забруднення атмосферного повітря - змінення складу і властивостей атмосферного повітря в результаті надходження або утворення в ньому фізичних, біологічних факторів і (або) хімічних сполук, що можуть несприятливо впливати на здоров'я людини та стан навколишнього природного середовища;
забруднююча речовина - речовина хімічного або біологічного походження, що присутня або надходить в атмосферне повітря і може прямо або опосередковано справляти негативний вплив на здоров'я людини та стан навколишнього природного середовища;
викид - надходження в атмосферне повітря забруднюючих речовин або суміші таких речовин;
джерело викиду - об'єкт (підприємство, цех, агрегат, установка, транспортний засіб тощо), з якого надходить в атмосферне повітря забруднююча речовина або суміш таких речовин.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2001 року № 1598 затверджений перелік найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, викиди яких в атмосферне повітря підлягають регулюванню.
Статтею 7 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", визначені нормативи гранично допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел. Так, нормативи гранично допустимих викидів забруднюючих речовин та їх сукупності, які містяться у складі пилогазоповітряних сумішей, що відводяться від окремих типів обладнання, споруд і надходять в атмосферне повітря від стаціонарних джерел, встановлюються з метою забезпечення дотримання нормативів екологічної безпеки атмосферного повітря з урахуванням економічної доцільності, рівня технологічних процесів, технічного стану обладнання, газоочисних установок.
Відповідно статті 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Згідно пункту 6.8 Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі держекоінспекція для виконання покладених на неї завдань має право виконувати відбір проб та інструментально-лабораторні вимірювання показників складу і властивостей викидів стаціонарних та пересувних джерел забруднення атмосферного повітря, ґрунтів, вод (лляльних, баластних, зворотних, поверхневих), вимірювання показників складу та властивостей підземних вод у пробах із спостережувальних свердловин на об'єктах, що обстежуються, та вимірювання екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного та дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб'єктами господарювання.
З наданих суду доказів, не вбачається які викиди забруднюючих речовин здійснені позивачем, а ні в акті перевірки ані у рішенні про тимчасову заборону (зупинення) експлуатації резервуарного парку складу паливно-мастильних матеріалів, який складається з 21 резервуару відповідачем не зазначені стаціонарні джерела викидів, об'єми викидів, крім місця їх розташування, в акті перевірки не відображені дані достовірності підтверджуючих фактів щодо викидів забруднюючих речовин при ведені господарської діяльності ПП "Агро-Стар" на момент проведення перевірки.
У судовому засіданні директор ПП "Агро Стар" зазначив, що парк складу паливно-мастильних матеріалів, який складається з 21 резервуару фірма не використовує. Також зазначив, що ним було укладено ряд договорів, а саме:
- 01.04.2013 року ПП "Агро-Стар" було укладено договір про оренду складів ГСМ між ТОВ "Вега" № 0104/13-ар від 01.04.2013 року;
- 02.04.2013 року ПП "Агро-Стар" уклало договір про виконання робіт по очистки резервуарів з ТОВ "Колібрі" за № 10;
- договір за № 01/07-10 укладений між ПП "Агро-Стар" та ФОП ОСОБА_4 щодо очистки ємкостей та утилізації відходів;
- 29.07.2013 року був укладений договір між ПП "Агро-Стар" та ТОВ Автокомунсервіс" про вивезення твердих побутових відходів за № 2002775;
- 29.07.2013 року був складний договір між ПП "Агро-Стар" та ТОВ Автокомунсервіс"за № 300121 про надання послуг з вивезення рідких нечистот;
- 09.08.2013 року був складений договір про надання платних послуг екологічного характеру № 39-08 між ПП "Агро-Стар" та ПВКФ "Довкілля" по виготовленню документації на отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
В цей же час був складний також робочий проект між ПП "Агро-Стар" та НПФ "Таласса" щодо оцінки впливу на навколишнє середовище.
ПП "Агро-Стар" взявши в оренду склад паливно-мастильних матеріалів, який складається з 21 резервуару попередньо виконало всі необхідні роботи для того, що підготовити ємності та резервуари, які взятті в оренду для наповнення нафтопродуктами.
Виконуючи цю підготовчу роботу ПП "Агро-Стар" заключило договір з ПВКФ "Довікілля" по виготовленню основного документу, яке дає право безпосередньо починати роботу викладену в установлених документах підприємства.
На отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря ПП "Агро-Стар" перерахувало згідно договору ПВКФ "Довкілля" грошові кошти за виконання роботи.
Представник відповідача зазначив, що лише, після виконання всієї підготовчої роботи і отримання вказаного дозволу, ПП "Агро-Стар" мало намір безпосередньо починати свою діяльність по отриманню та реалізації нафтопродуктів.
Крім того, в акті перевірки було зазначено, що на момент перевірки ємності для зберігання палива були порожніми.
Виходячи з вищевикладеного суд вважає, що позивач упереджено виніс рішення про тимчасову заборону (зупинення) експлуатації резервуарного парку складу паливно-мастильних матеріалів, який складається з 21 резервуару розташованого за адресою, м. Херсон, вул. Домобудівна, 14 пов'язаного із викидами без дозволу забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами ПП "Агро Стар" від 12.08.2013 року за № 49. Оскільки ПП "Агро-Стар" не користується складом паливно-мастильних матеріалів, який складається з 21 резервуару. А отже, і загрози навколишньому середовищу завдано не було.
Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Якщо законом передбачено, що обґрунтованість вжиття органом державного нагляду (контролю) заходів реагування має бути підтверджена судом, орган державного нагляду (контролю) звертається до адміністративного суду з адміністративним позовом не пізніше наступного робочого дня з дня видання (прийняття) відповідного розпорядчого документа.
З урахуванням наведеного суд вважає, що позовна заява Державної екологічної інспекції у Херсонській області до приватного підприємства "Агро Стар" про підтвердження обґрунтованості вжиття суб'єктом владних повноважень заходів реагування є безпідставною і задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. 8, 9, 12, 19, 167, 183-6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
У задоволенні адміністративного позову Державної екологічної інспекції у Херсонській області до приватного підприємства "Агро Стар" про підтвердження обґрунтованості вжиття суб'єктом владних повноважень заходів реагування відмовити
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом трьох днів з дня її ухвалення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Горшков В.М.
кат. 7.1