Рішення від 21.08.2013 по справі 1203/8377/12

21.08.2013

Справа № 1203/8377/2012

Провадження №2/434/792/13

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 15 серпня 2013 року Артемівський районний суд міста Луганська в складі:

головуючого - судді Зоріка М. В.,

при секретарі - Чечельницькій К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луганську цивільну справу за позовом Луганського міського комунального підприємства «Теплокомуненерго» до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за послуги з теплопостачання та гарячого водопостачання, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просив стягнути з відповідачів ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 заборгованість за послуги з теплопостачання та гарячого водопостачання, що утворилась за період з 01.07.1996 року по 01.06.2012 року в сумі 8423,05 грн., також просили стягнути інфляційні нарахування у сумі 2071,60 грн. та 3 % річних у сумі 781,26 грн., а всього стягнути 11275,91 грн, мотивуючи тим, що відповідачі належним чином не виконують зобов'язань щодо оплати отриманих послуг.

Представник позивача Федоренко О.А. в судове засідання не з'явився надав суду заперечення, з яких вбачається, що твердження відповідача стосовно того, що у період часу з 01.05.2009 року він не користувався послугами з централізованого опалення та гарячого водопостачання (далі - ЦО і ГВП), у зв'язку із відокремленням від мереж ЦО і ГВП і встановленням автономного опалення в їх квартирі, на підтвердження чого ним надані копії технічної документації та акт про відключення квартири від мереж ЦО і ГВП, не можуть бути підставою для припинення нарахувань за теплопостачання. Питання відключення мереж ЦО і ГВП в багатоповерхових житлових будинках регулюються Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою КМУ від 21.07.2005 року № 630 (далі - Правила), Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж ЦО і ГВП при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, який затверджений Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово - комунального господарства України від 22.11.2005 р. № 4, а також СНиП 2.04.05-91 «Отопление, вентиляция и кондиционирование». Порядком затверджена форма акта про відключення будинку від мереж ЦО і ГВП, даний акт повинен бути підписаний особами і затверджений рішенням постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів. Акт про відключення квартири відповідача від внутрішньо-будинкових мереж ЦО і ГВП затверджено рішенням постійно діючої міжвідомчої комісії з питань відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води тільки 26.04.2012 року. Саме із зазначеної дати у відповідачів виникло право на відключення належної їм квартири від внутрішньо будинкових мереж ЦО і ГВП, а у ЛМКП «Теплокомуненерго» - підстави для припинення здійснення нарахувань за послуги теплопостачання, тому вважає звернення до суду з дійсним позовом до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 з вимогою про стягнення заборгованості за послуги з ЦО і ГВП за спірний період, обґрунтованим.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, надав суду заяву у якій позов не визнав у повному обсязі, просив розглядати справу у його відсутність, крім того надав заперечення проти позову. В обґрунтування заперечень посилався на наступне. Відповідачі є власниками квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 та мешкають за вищезазначеною адресою. 13.10.2008 року на підставі протоколу постійно діючої комісії з питань відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж ЦО і ГВП № 7, їм надано дозвіл на розробку проекту індивідуального опалення. 13.03.2009 року ним були отримані технічні умови реконструкції системи газопостачання в належній йому квартирі. 30.04.2009 року відбулось від'єднання від внутрішньо будинкових мереж ЦО і ГВП на підставі акту про відключення квартири від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП. Актом пуску газу від 30.04.2009 року було зафіксовано запуск опалювального котла. Таким чином, з 30.04.2009 року відповідач не користується спірними послугами, що повторно було зафіксовано актом про відключення квартири від внутрішньо будинкових мереж ЦО і ГВП, затвердженого рішенням постійно діючої міжвідомчої комісії з питань відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води на підставі протоколу № 6/28 від 26.04.2009 року. Посилаючись на те, що між ними як виробником і виконавцем послуг та споживачем, договір про надання послуг з ЦО не укладався, то у ЛМКП «Теплокомуненерго» відсутні підстави для нарахування та пред'явлення вимог про стягнення з нього плати за послуги, якими він з 30.09.2012 року фактично не користується. Крім того відповідач ОСОБА_1 зазначає, що неодноразово двертався до ЛМКП «Теплокомуненерго» із заявою про виключення його з списку абонентів, проте йому було відмовлено. В задоволенні позову просив відмовити у повному обсязі. Крім того позивач ОСОБА_1 просив суд застосувати строк позовної давності.

Відповідачі ОСОБА_1, ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов обґрунтований та підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що квартира АДРЕСА_1 розташована у багатоповерховому будинку та забезпечується централізованим опаленням і гарячим водопостачанням, послуги з якого надаються ЛМКП «Теплокомуненерго».

З даних довідки за формою №3, виданої ДУ № 3 МКП «Жилсервіс» 29.05.2012 р. вбачається, що ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 є власниками та зареєстровані у зазначеній квартирі.

Таким чином, між сторонами виникли правовідносини в сфері комунальних послуг, в яких ЛМКП «Теплокомуненерго» є виробником послуг з централізованого опалення, що надаються до будинку, де розташована вищезазначена квартира, а споживачем - власник або мешканець квартири. Дійсні правовідносини регулюються нормами Законів України «Про житлово-комунальні послуги», «Про теплозабезпечення», Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою КМУ № 630 від 21 липня 2005 р. N 630, нормами ЦК України.

Відповідно до ст.20 Закону України „Про житлово-комунальні послуги" споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Згідно п. 18 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої воді і водовідведення, розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, якщо договором не встановлено інший строк.

Пунктами 2.3, 5.1, 5.2 договору № 13 від 15.05.2007 року, укладеного між Луганським міським комунальним підприємством «Теплокомуненерго» в подальшому «Виробник» та міським комунальним підприємством «Жилсервіс» в подальшому «Виконавець» на поставку теплової енергії, передбачено, що оплата за поставку теплової енергії та виробництво послуг з опалення та централізованого постачання гарячої води здійснюється шляхом оплати споживачами за послуги з опалення та централізованого гарячого водопостачання на розрахунковий рахунок виробника. Оплата за послуги виробника по веденню обліку нарахування оплати та заборгованості споживачів за надані послуги з опалення і централізованого гарячого водопостачання, здійснення юридичних дій по стягненню заборгованості, в тому числі і в судовому порядку, здійснення перерахунку розміру оплати споживачам здійснюється за рахунок оплати, що поступає від споживачів безпосередньо на рахунок виробника.

З даних зворотної відомості за особовим рахунком № 2959502 вбачається, що у зв'язку з неналежним виконанням відповідачами, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, зобов'язань щодо своєчасного внесення плати за послуги з ЦО і ГВП, за період з 01.07.1996 року по 01.06.2012 року у них перед позивачем утворилась заборгованість у розмірі 8423,05 грн.

Питання відключення від мереж централізованого опалення регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21 липня 2005 року та Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22.11.2005 року.

Відповідно до п. 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21 липня 2005 року, відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово - комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

Виходячи зі змісту п. 24 «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, право споживача відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води не є абсолютним, воно можливо за умови дотримання певного порядку.

Згідно п.2.1 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення.

В п. п. 2.2., 2.2.1 вказаного Порядку зазначено, що комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї.

Рішенням засідання постійно діючої комісії з питань відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання від 13.10.2008 року ОСОБА_1 надано лише дозвіл на розробку проектної документації на встановлення індивідуального опалення, після якого має здійснюватися розробка проектної документації, її погодження, а вже потім реалізація монтажною організацією зазначеного проекту зі складанням відповідного акту від'єднання квартири від мереж централізованого опалення.

13.03.2009 р. ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 отримали технічні умови від філії Луганського міжрайонного управління по експлуатації газового господарства ВАТ «Луганськгаз» (а. с. 26).

ПП «Луганскгазпром», яке має відповідну ліцензію на вишукувальні і проектні роботи для будівництва, будівництво та монтаж інженерних і транспортних мереж, розробило робочий проект автономного теплопостачання квартири відповідача (а.с.27-28).

30.04.2009 року ПП «Храпов», провело монтажні роботи з відокремлення квартири відповідача від мереж ЦО та ГВП, про що складено відповідний акт (а. с. 29). Проте, зазначений акт рішенням міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП не затверджувався, як це передбачено Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води. Зазначене свідчить про те, що відповідачем не дотримано передбаченого законом порядку відключення квартири від мережі центрального опалення.

30.04.2009р. був введений в експлуатацію газовий котел, про що складено відповідний акт пуску газу (а. с. 30).

Згідно п. 2.3.1 Порядку проект індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП виконує проектна або проектно-монтажна організація на підставі договору із заявником.

Відповідно до п. 2.4.2 Порядку, проект узгоджується з усіма організаціями, які видали технічні умови на підключення будинку до зовнішніх мереж.

В пункті 2.5 Порядку передбачено, що відключення приміщень від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з ЦО і ГВП та власника, наймача (орендаря) квартири (нежитлового приміщення) або уповноваженої ними особи.

Відповідно до п. п. 2.6,2.7 Порядку по закінченні робіт складається акт про відключення будинку від мереж ЦО і ГВП і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження. Після затвердження акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.

Виходячи із системного аналізу зазначених норм, єдиною підставою для зняття споживача з обліку і припинення відповідних нарахувань є акт про відключення, затверджений постійно діючою міжвідомчою комісією з питань відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, між тим як ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 здійснили відключення від системи централізованого опалення без дотримання відповідної процедури, всупереч існуючим Правилам та Порядку. Отже у ЛМКП «Теплокомуненерго» були відсутні правові підстави для припинення нарахувань за спірні послуги.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням постійно діючої міжвідомчої комісії з питань відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання від 26.04.2012 року затверджений акт про відключення квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, та зобов'язано ЛМКП «Теплокомуненерго» виключити ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 з числа абонентів.

Отже, відключення квартири, в якій проживає відповідачі, з дотримання встановленої діючим законодавством процедури відбулося лише 26.04.2013 року.

З урахуванням викладеного суд приходить до висновку, що відповідачем не дотримано передбаченого законом порядку відключення квартири від мережі центрального опалення, а тому у ЛМКП «Теплокомуненерго» були відсутні правові підстави для припинення нарахування оплати за послуги теплопостачання та гарячого водопостачання за період з 30.04.2009 року по 26.04.2012 року.

Відповідач ОСОБА_1 у своїх запереченнях заявив клопотання про застосування строку позовної давності. Відповідно до ст. 256 ЦК України позовна давність - це строк, в межах якого особа може звернутись до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Відповідно до ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. Відповідно до ст. 267 ЦК України, позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення.

Позивач просить суд стягнути з відповідачів заборгованість за період з 01.07.1996 року по 01.06.2012 року, проте матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до суду з заявою про видачу судового наказу у липні 2012 року. Таким чином позовні вимоги позивача за період з 01.07.1996 року по 01.07.2009 року не підлягають задоволенню через пропуск позивачем строку позовної давності.

Виходячи з викладеного, з відповідачів солідарно на користь позивача підлягає стягненню заборгованість за період з 01.07.1996 року по 01.06.2012 року у сумі 6724 грн. 10 коп. за вирахуванням суми перерахунку, у розмірі 550 грн., що був проведений позивачем у серпні 2012 року (згідно оборотної відомості а.с.83), а всього підлягає стягненню сума 6174 грн. 10 коп.

Стосовно позовних вимог про стягнення інфляційних нарахувань та 3 % річних суд виходить з наступного. Закон не передбачає такого поняття, як "інфляційні нарахування". Позивач посилається на ст. 625 ЦК України, в якій таке поняття відсутнє. Позивачем невірно витлумачені норми і поняття даної статті закону. Крім того, дана норма закону розповсюджується на випадки наявності грошових зобов'язань, зокрема з послуг фінансового характеру або виниклих з інших законних підстав. В даному ж випадку мова йдеться про поточну оплату комунальних послуг, які не є послугами фінансового характеру. Тому відсутні підстави для застосування даної норми закону до даних правовідносин.

Згідно Постанови КМУ, що регулює питання нарахування плати за комунальні послуги, за несвоєчасну сплату комунальних послуг передбачено нарахування пені, інші нарахування на комунальні послуги не передбачені.

Договору між сторонами, яким би було передбачено такі наслідки, також не укладалось.

Крім того, суд враховує, що позивач не довів правильності поданих ним розрахунків і не зміг їх обґрунтувати.

Згідно ст. 88 ЦПК України стороні, на корить якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

На підставі викладеного, ст. 24 Закону України «Про теплопостачання», Порядком розгляду й прийняття рішень з приводу квартир та нежитлових приміщень, вбудованих в житлові будинки, на автономне опалення з відключенням від систем централізованого опалення, Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, Порядком відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого опалення, ст.ст.10, 11, 60, 79-81, 84, 88, 212-215 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Луганського міського комунального підприємства «Теплокомуненерго» до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення заборгованості задовольнити частково. Стягнути солідарно з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 що зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 на користь Луганського міського комунального підприємства «Теплокомуненерго» (м. Луганськ, вул. К.Маркса, 54, р/р 260383016130 в ФЛОУ ВАТ «Ощадбанк», МФО 304665, код ЄДРПОУ 24047779) заборгованість за послуги з теплопостачання та гарячого водопостачання за період з 01.07.2009 року по 26.04.2012 року в сумі 6174 (шість тисяч сто сімдесят чотири) грн. 10 коп.

Стягнути з ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 по сплаті судового збору в сумі 71 (сімдесят одна) грн. 53 коп. з кожного.

В іншій частині позову відмовити за необґрунтованістю.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному суді Луганської області через Артемівський районний суд м. Луганська шляхом подачі в 10 денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Суддя : Зорік М. В.