Постанова від 05.08.2013 по справі 258/3316/13-а

Справа № 258/3316/13-а Провадження2-а/258/122/13

Справа № 258/3316/13-а

Провадження № 2а/258/122/13

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.07.2013 року м. Донецьк

Кіровський районний суд міста Донецька у складі:

головуючого - судді Леонова О.С.,

при секретарі судового засідання - Абрамової А.В.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1;

представника відповідача - Чанглі А.В.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Донецьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Кіровського району у м. Донецьку ради, за участю третьої особи: Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» про зобов'язання вчинення дії, -

ВСТАНОВИВ:

29.03.2013 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовними вимогами до Головного управління праці та соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації про зобов'язання сплатити борг, який утворився перед ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» за пільговою оплатою спожитої електроенергії, відповідно до вимог Закону України «Про міліцію», з урахуванням 50 відсоткової знижки по оплаті електроенергії. В обґрунтування позовних вимог вказував на те, що він є пенсіонером МВС України, інвалідом військової служби та інвалідом ІІІ групи, зареєстрований УПСЗН Кіровського району у м. Донецьку ради з 10.02.2005 року. Він мешкає зі своєю сім'єю за адресою: АДРЕСА_1 Його сім'я є багатодітна. У зв'язку з тим, що відповідач грубо ігнорує покладені на нього обов'язки перед пенсіонером МВС України ОСОБА_1 та не здійснює компенсацію витрат, у позивача виникла заборгованість перед ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» за період з 01.02.2011 р. по 01.02.2013 р. яка складає 11 254 грн. 54 коп.

На звернення позивача до Головного управління юстиції у Донецькій області від 12.02.2013 р. за вих. № У-368-0105 дало роз'яснення про те, що він має право на 50 % знижку по оплаті за спожиту електроенергію без врахування об'ємів чи іншого обмеження.

У своїх доводах позивач посилається на те, що у частину 4 статті 22 Закону України «Про міліцію», якою працівникам міліції та членам їх сімей надано 50-% знижку по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива, були несені зміни, а саме: доповнено словами «в межах норм, встановлених законодавством». Також, Конституційний Суд України своїм рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав зазначені зміни такими, що не відповідають Конституції України.

Користуючись пільгою у розмірі 50%, він сплачував за споживання електричної енергії з даною знижкою. Вважає, що відповідач не компенсує різницю, а тому його дії не відповідають вимогам ст. 22 Закону України «Про міліцію», Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», та є незаконними та неправомірними.

Позивач звернувся до Головне управління праці та соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації з зверненням стосовно незгоди з діями Регіональних електричних мереж щодо нарахування боргу за електропостачання, однак у відповідь йому було направлено листа від 26 лютого 2013 року № У - 0192-06-1.4.1. з якого вбачається, що з боку управління праці та соціального захисту населення сплачується компенсація витрат за користування комунальними послугами, а саме: електропостачання в межах норм споживання, передбачених чинним законодавством.

Позивач вважає, що вказаними протиправними діями відповідача щодо відмови у компенсації (відшкодуванні) ПАТ «Донецькобленерго» наданих пільг йому, як пенсіонеру з числа працівників міліції без урахування об'ємів та іншого обмеження йому спричиняється майнова шкода.

Позивач із діями відповідача не погоджується та вважає, що відповідачем порушуються його права, свободи та інтереси, у зв'язку з чим звернувся до суду із даним позовом, в якому просить суд зобов'язати відповідача сплатити борг у сумі 11 254 грн. 54 коп., який утворився перед ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» та у подальшому сплачувати 50 % сплату за електроенергію, яка споживається. Всі судові витрати покласти на відповідача.

В процесі розгляду справи, на вимогу позивача, ухвалою Кіровський районний суд міста Донецька від 13.05.2013 року було замінено первісного відповідача Головне управління праці та соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації на Управління праці та соціального захисту населення Кіровського району у м. Донецьку ради (далі - УПСЗН Кіровського району у м. Донецьку ради).

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1, підтримав свій позов в повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві та просив його задовольнити.

У судовому засіданні представник відповідача Чанглі А.В. позовні вимоги не визнала у повному обсязі, просила відмовити у задоволенні позову, надала пояснення аналогічні доводам викладеним у письмових запереченнях (а.с. 64-66).

Представник третьої особи ПАТ «ДЕТЕК Донецькобленерго» Шепельченко О.Р. у судовому засіданні 13.05.2013 року позовні вимоги не визнала, просила суд відмовити позивачу в задоволені позову.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, вивчивши всі докази, суд приходить до висновку про відмову у задоволені позову за наступних підстав.

Судом встановлено та підтверджено письмовими матеріалами справи, що позивач ОСОБА_1 як пенсіонер МВС України та члени його родини мають право на 50% знижку по оплаті комунальних послуг, електроенергії у відповідності з Законом України «Про міліцію», та Постановою Верховної Ради України від 25.12.1990 р. №583. Дана пільга зареєстрована в УПСЗН Кіровського району у м. Донецьку ради (а.с. 69).

Відповідач - УПСЗН Кіровського району у м. Донецьку ради є суб'єктом владних повноважень і приймає участь у розрахунках з підприємствами та організаціями, що надають послуги пільговикам.

Третя особа ПАТ «Донецькобленерго» є юридичною особою, розташованою за адресою: місто Горлівка, пр. Леніна, буд. 11, та згідно до Закону України «Про електроенергетику», Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою КМУ від 26 липня 1999 року № 1357, у відповідності до укладених договорів про користування електричною енергією, здійснює постачання електричної енергії, передаючи їх споживачам за допомогою власних електромереж.

Позивач зареєстрований та мешкає зі своєю сім'єю (дружина - ОСОБА_6, діти - ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10.) за адресою: АДРЕСА_1 (арк.с. 80 )

ОСОБА_1 з 10.02.2005 р. перебуває на персоніфікованому обліку відповідача та згідно постанови Кабінету Міністрів України від 29.01.2003р. № 117 внесений в Єдиний державний автоматизований реєстр пільговиків (далі Реєстр), як міліціонер на пенсії, інвалід військової служби.

Відшкодування пільг родині позивача здійснює УПСЗН Кіровської районної у м. Донецьку ради.

З 01.01.2010р. відшкодування витрат по пільговому споживанню електроенергії в повному обсязі ( без урахування об'ємів пільгового споживання) було припинено.

Станом на час звернення до суду заборгованість ОСОБА_1 перед ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» за період з 01.02.2011 р. по 01.02.2013 р. складає 11 254 грн. 54 коп.

Листом Головного управління праці та соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації від 26 лютого 2013 року № У - 0192-06-1.4.1. позивача повідомлено, що з боку управління праці та соціального захисту населення сплачується компенсація витрат за користування ним комунальними послугами, а саме: електропостачання в межах норм споживання, передбачених чинним законодавством, з посиланням на положення кабінету міністрів України № 879 від 01.08.1996р. «Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги по їх сплаті».

Відповідно до статті 22 Закону України «Про міліцію» від 20 грудня 1990 року № 565-ХІІ працівникам міліції, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років та членам їх сімей надається 50 % знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива.

При цьому, згідно із змінами, внесеними Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 565-ХІІ у 2008 році 50 % знижка в оплаті комунальних послуг та палива надавалася у межах норм, встановлених законодавством.

Підпунктом «а» пункту 1 Постанови КМУ «Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати» від 01 серпня 1996 року № 879 встановлено, що громадянам, які відповідно до законодавства мають пільги щодо оплати житлово-комунальних послуг, з 1 серпня 1996 року зазначені пільги надаються в межах таких норм: споживання електричної енергії на комунально-побутові потреби, зокрема, у сільських і міських населених пунктах (крім будинків, які обладнано електричними плитами і електроопалювальними установками) - у розмірі 75 кВт.годна сім'ю з однієї-двох осіб на місяць, у тому числі, якщо обидва члени сім'ї мають право на знижку і додатково 15 кВт. год на кожного іншого члена сім'ї, а також осіб, які не належать до членів сім'ї пільговика, але зареєстровані і проживають у зазначеному житловому приміщенні (будинку) і мають право на знижку плати, але не більш як 150 кВт.год на місяць;

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 було визначено, що обмеження пільг, які передбачені, зокрема, статтею 22 Закону України «Про міліцію», нормами Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 565-ХІІ є неконституційним.

У зв'язку з чим на теперішній час, а також на спірний період - з вересня 2010 року , діючою є норма ч.4 ст. 22 Закону України «Про міліцію» в первинній редакції Закону від 20.12.1990року. Положення ст. 22 Закону України «Про міліцію» повинні застосовуватись у сукупності з нормами інших законів.

Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 01 серпня 1996 року встановлено норми користування житлово-комунальними послугами, в межах яких надаються передбачені чинним законодавством пільги на оплату житлово-комунальних послуг. Зазначена постанова не передбачає виключень щодо категорії пільговиків.

Ст. 8 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що стандарти, норматив, норми, порядки і правила у сфері житлово-комунальних послуг розробляють і затверджують КМУ, також порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи теж визначає КМУ (ст. 31 цього Закону).

Згідно зі ст. 9 ЗУ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 р. № 2070-ІІІ з метою визначення державних гарантій щодо надання житлово-комунальних послуг та розмірів плати за житлово-комунальні послуги встановлюються державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування. До їх числа належать, зокрема, нормативи користування житлово-комунальними послугами, щодо яких держава надає пільги.

Ці закони були прийняті пізніше ніж ЗУ «Про міліцію», тому певна суперечність в положеннях цих Законів повинна бути розв'язана шляхом застосування загальновизначених прийомів тлумачення законодавчих прийомів тлумачення законодавчих норм, надавши перевагу норми, які прийнято пізніше.

Відповідно до ЗУ «Про міліцію» ОСОБА_1, його дружині ОСОБА_6, його дітям: ОСОБА_9 та ОСОБА_10, надається 50-відсоткова знижка при платі за користування електропостачанням в межах норм, передбачених чинним законодавством, а саме: в межах 75 кВт. год. на сім'ю з однієї - двох на місяць, у тому числі, якщо обидва члени сім'ї мають право на знижку і додатково 15 кВт. год. кожного іншого члена сім'ї, а також осіб, які не належать до членів сім'ї пільговика, але зареєстровані і проживають у зазначеному житловому приміщенні (будинку) і мають право на знижку плати, але не більш. 150 год. на місяць.

Пільги на житлово-комунальні послуги надаються та нараховуються житлово-комунальними організаціями - надавачами послуг. Фінансування затрат на пільги здійснюється органами праці та соціального захисту населення згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» (зі змінами та доповненнями).

Постановою КМУ № 256 визначено, що органи праці та соціального захисту населення є головними розпорядниками коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення - надання пільг з оплати житлово-комунальних послуг пільговій категорії громадян. Інших джерел фінансування для фінансування пільг з оплати житлово-комунальних послуг пільговій категорії громадян органами праці та соціального захисту населення законодавством не передбачено.

Відповідно до вказаного порядку управління праці та соціального захисту населення, як головні розпорядники коштів місцевих бюджетів, ведуть облік осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою, і здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі отриманих від них щомісячних звітів щодо послуг, наданих пільговим категоріям громадян.

Джерелом фінансування наданих пільг є виключно субвенція з державного бюджету.

Реалізація пільг, передбачених Законом України «Про міліцію», здійснюється з субвенції державного бюджету і не може проводитися за рахунок коштів суб'єкта господарювання УПСЗН Кіровського району у м. Донецьку ради.

Рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011 р. та від 25.01.2012 р. зазначено, що розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави.

Згідно зі статтею 9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» з метою визначення соціальних гарантій щодо надання житлово-комунальних послуг та розмірів плати за житло і житлово-комунальні послуги встановлюються державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування. До їх числа належать, зокрема, нормативи користування житлово-комунальними послугами, щодо яких держава надає пільги та встановлює субсидії малозабезпеченим громадянам.

Враховуючи викладене, органи праці та соціального захисту населення відшкодовують організаціям-надавачам послуг витрати за надані пільги пенсіонерам з числа працівників міліції в межах встановлених норм.

Положенням про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, визначено, що інформація, що міститься в Реєстрі, використовується для перевірки відомостей, наданих підприємствами і організаціями, які надають послуги, та проведення розрахунків з ними за надані громадянам пільги з оплати послуг. Уразі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надається конкретному пільговику, управління праці та соціального захисту населення не провалить розрахунків, що стосується виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації. Тобто, розрахунки здійснюються за відсутності розбіжностей під час звіряння інформації надавачів послуг з відомостями, що містяться в Реєстрі.

Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, суд приходить до висновку, що органи праці та соціального захисту населення, як головні розпорядники коштів відповідних субвенцій, не мають правових підстав щодо відшкодування організаціям - надавачам послуг витрат за надані пільги з оплати житлово-комунальних послуг у разі перевищення встановлених норм, оскільки це є порушенням норм бюджетного законодавства.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що право позивача на пільги відповідачем не порушено, відповідач діяв у межах вимог діючого законодавства, тому суд відмовляє позивачу у задоволені позову.

Керуючись ст.ст. 19, 46, 152 Конституції України, ст.ст. 2, 9, 21, 71, 94, 99, 100, 102, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Кіровського району у м. Донецьку ради, за участю третьої особи: Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» про зобов'язання вчинення дії - відмовити у повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня виготовлення постанови у повному обсязі апеляційної скарги, або у порядку ст. 186 КАС України.

Головуючий суддя О.С. Леонов